Ivan nemáš úplne pravdu. Dosť záleží aj na technike. Ja keď chcem bežať v Z2 tak musím bežať totálne v zlej technike. Akonáhle bežím "normálne" tak mám tepy v Z3 a pomaly v Z4. Pritom bežím stále nízku frekvenciu a čas na km je v postate rovnaký. Pre toto nemám rád behy v Z2.
Ak bežím "normálne", tak tepy už moc neskočia, ale čas na km kľudne o 1 minútu.
15.10.2022 - 00:58:03
00
mám úplne pravdu, sám to píšeš len si si to nevšimol lebo si do zvyšovanie pulzov pri zvyšovaní rýchlosti behu zamiešal aj techniku behu - svoje subjektívne pocity ktoré nemenia nič na tom že sa pulzy pri vyššej rýchlosti zvyšujú, a to čo píšeš v závere že pri vyšších rýchlostiach je prírastok pulzov menší /ale je/ som tu v podobnej téme popísal aj s príslušným grafom urobeným na základe údajov z tréningov svojho zverenca s half maratonom za 1:06 hod. - s prípravou v nadmorskej výške 250 m.n.m. /2 minúty dole s prípravou v Tatrách, 3 minúty dole s prípravou v 2 500 - 3 000 m.n.m., v maratónkach s podrážkou o hrúbke 0,5 cm bez, karbónových, ... vylepšení - dalšia minúta, minúta a pol dole v najnovších s takmer 4 cm odpružením, s karbónovými, ... vylepšeniami Niké - napr. Robo Štefko pripravujúci sa pred 22 rokmi v Arizonskom Flagstaffe vo výške cez 2 000 m.n.m. s osobákom 1:00:29 hod. by v týchto Niké bežal pod hodinu/ už 5. 12. 2018:

Prílohy:

rozdielne zmeny pulzov pri rozdielnych rýchlostiach behu - pri vyšších rýchlostiach je nárast pulzov menší - ,,takmer,, sa nemenia.PNG
rozdielne zmeny pulzov pri rozdielnych rýchlostiach behu - pri vyšších rýchlostiach je nárast pulzov menší - ,,takmer,, sa nemenia.PNG 113.01 KiB thumb_up0thumb_down

15.10.2022 - 02:05:49
00
a keby ten zverenec mal trenera co sa tomu ozaj rozumie, to by bolo 😉
15.10.2022 - 08:03:49
00
Chalani :D vy tu v tych komentaroch sa nechavate totalne strhnut nejakymi jesitackymi egami... Vieme, ze Ivan ma svojsky postoj k mnoho veciam, ale pise dobre veci (len tie co vam nevyhovuju sa tazko prijmaju).
Ten zakladny predpoklad je uplne jasny a jednoduchy, pomaly = nizky tep, rychlo = vysoky tep (za beznych okolnosti, ine okolnosti napr. - ked sa budete snazit vyklusat po kvalitnom preteku budete mat zvysene tepy aj pri vykluse + rozslahane nohy, takisto ked je clovek chory, v tele je zapal,...)
Ak hovorite, ze v Z2 nebehate lebo si kazite techniku a vlastne pri luxusnej technike sa len zvysuju tepy, tak hovorite zle. Proste zaklad, cesi maju pekny vyraz obecna vytrvalost (OV) je pre vytrvalcov alfa-omega. Kto ju nema, tazko sa bude snazit posuvat hranice VO2max brutalnymi intervalmi... Bez zakladu je to na nic
15.10.2022 - 09:37:36
03
pozyvam ta do casti fora s nazvom Dnesny trening, mozno prehodnotis nazor 😉 s druhou castou suhlasim
15.10.2022 - 09:58:52
10
Hlavny problem takych tazkych amaterov, ako som aj ja je, ze zaklad je strasna nuda...takze po tom co som sa za relativne kratku dobu od zaciatku nejakeho pravidelnejsieho behania celkom viditelne zlepsil uz iba stagnujem. To zlepsenie ale prislo predpokladam iba vdaka tomu, ze som "naucil" telo na "novy" druh zataze, ale nebolo to nijako metodicke. Moje rychle a pomale behy su asi porovnatelne tempami s tym, co tu daval lakko, ale bezat po rovine pomalsie, ako 6:00min/km odo mna vyzaduje nadludske usilie.
15.10.2022 - 10:10:18
00
muffin hej to chapem. Nejaka bezecka partia by pomohla na pokec, pripadne podcast do usi niekomu zabera..
15.10.2022 - 10:18:54
00
je to tak, nuda a depka, hlavne ak vela ludi zisti, ze by malo zacat skor chodit ako sa pokusat behat, ale ina cesta nie je
15.10.2022 - 10:20:57
02
Aj tu nudu si vies ozvlastnit. V prvom rade je to v hlave, ak ju zamestnas, je potom skoro jedno ci kracas, klusas, alebo ides na hrane. Ak ju nevies zamestnat iba myslienkami (zle pre teba, pomozes si aj v inych oblastiach ked sa to naucis = meditacia) vies pouzit pomocky.
Najcastejsie je to hudba, ale mozes si pustit aj podcast/rozhlasovu hru. Ja niekedy beham so zvazkom klucov v ruke, tie dost odvadzaju pozornost a nasieraju cinkajuc vo vacku. Alebo skus zdvihnut ruky nad hlavu, pred telo a uz rychly nebudes. Imho je ale kazdy fyzicky vykon v prvom rade o hlave. Tam musi zacat aj koncit kazdy trening.
15.10.2022 - 10:41:27
01
mirec16 napísal:
je to tak, nuda a depka, hlavne ak vela ludi zisti, ze by malo zacat skor chodit ako sa pokusat behat, ale ina cesta nie je


a hlavne by si mal predtým ako začneš písat viac rozmýšlat ;)
15.10.2022 - 11:33:38
02
som rad, ze som to tu rozbehol :D
v skratke viacej sa musim snazit ist v Z2
15.10.2022 - 11:46:02
01
mal ivan mal, clovek by sa mal vzdelavat cely zivot, skus to 😉
15.10.2022 - 11:49:23
00
počúvaj, tvoje jednoriadkové nezmysly skôr pripomínajú proletárske heslá ako rozumné príspevky :D
15.10.2022 - 12:01:42
02
ostogiske napísal:
som rad, ze som to tu rozbehol :D
v skratke viacej sa musim snazit ist v Z2


záleží čo chceš dosiahnuť - ak relax, kardio pohybovú činnosť zameranú na udržanie zdravia tak behaj viac v Z2, ak chceš zlepšovať výkon tak stačí behať v Z1, Z3, Z4 a Z5 - celkový objem do 160 km týždenne v pomere 70 % aeróbne a 30 % v zmiešanom a anaeróbnom režime /v anaeróbnom režime len okolo 3 - 4 %/, ak k Z1, Z3, Z4 a Z5 pridáš aj Z2 je to v takomto prípade zbytočné mrhanie tvojim energetickým potenciálom na úkor efektívneho zlepšovania VO2max, zvyšovania rýchlosti behu na úrovni anaeróbneho prahu - základnej veci, podstaty vytrvalostného bežeckého tréningu zameraného na zvyšovanie výkonnosti
15.10.2022 - 15:06:32
00
😂🤦‍♂️
15.10.2022 - 15:25:08
00
keyboard_arrow_up