bladerunner napísal:
To som nejak nepochopil... :fubar:
Prečo by nemohol behať a riešiť tepy?


no môže riešiť tepy a behať, ale pri jeho váhe budú viacmenej stále vysoké a tempo pomalé ..... infinitipp
to myslel jasne, že pri jeho telesnej váhe je zbytočné baviť sa o bežeckom "výkone" ... alebo inak povedané, ak schudne 20kg tak tepy pôjdu dole a tempo hore a bude sa mu behať dobre :)
06.10.2023 - 07:20:47
02
nemyslim si ze tepy zasadne klesnu iba poklesom vahy. Pokles tepov je vecou treningu. Zacinal som s behom po 50-tke pri vahe 92 kg a na 5 km trase pri tempe 6:20 som mal tep cca 165. Samozrejme narastujucim objemom nabehanych km klesala aj moja vaha, ale tepy klesali urcite pomalsie. Ani teraz nemam idealnu bezecku postavu 179cm/80 kg, ale treningom som sa dostal podla mna na celkom slusnu bezecku uroven 1/2 maraton pod 1:40hod a maraton 3:37 hod (vzhladom na moj vek :o). Tepy mi klesli o cca 30 tepov oproti zaciatkom v r. 2015. Na pokles tepov u mna vsak okrem behu ma vplyv aj velky objem nabikovanych km (cez 100 000 km) prevazne v nizkych tepoch.
06.10.2023 - 07:54:33
02
ok tak budem nejaku dobu behat rovinku a strazit si tep v z2 a uvidim
06.10.2023 - 08:31:50
00
crazywolf napísal:
no môže riešiť tepy a behať, ale pri jeho váhe budú viacmenej stále vysoké a tempo pomalé ..... infinitipp
to myslel jasne, že pri jeho telesnej váhe je zbytočné baviť sa o bežeckom "výkone" ... alebo inak povedané, ak schudne 20kg tak tepy pôjdu dole a tempo hore a bude sa mu behať dobre :)


To je strašna blbosť čo si napisal. Mam kamarata, čo má pri vyške 191cm teraz cca 101kg a minuly tyžden zabehol na preteku 6km tempom 4:12. Myslím, že to už je aký taký bežecký výkon medzi hobby bežcami. Ano, viac kil znamená ťažší beh, ale rozhodne nejaké "výkony" nevylučuje. Tak ako sa pisalo vyššie, musí riešiť tie vysoké tepy (nemá na to vplyv aj prekonanie covidu v minulom období?) a skúsiť tempovať tak aby bol dole a tvoril si základ. Potom sa mu to bude posuvať celkovo nižšie. A pri dlhších behoch pojde dole aj váha.
06.10.2023 - 08:33:06
00
6km je pre bezca nic, to sa da aj v dobrom tempe, aj ked 4:12 je samozrejme paradne tempo a nie kazdy to tak da. skus ale pre zaujimavost dat tepy z toho behu.
06.10.2023 - 08:40:05
00
Narážal som na kolegu, ktory ho vlastne vysmial za vyššiu váhu. Nemyslim si totiž že je to až tak zlé a určite sa s tým dá v pohode športovať a podávať aj "výkony". Kamarát mal na tom preteku a tempe 4:12 priemerny tep 178 pri maxime 203. V pohode ale behava tempo 5 pod 145 tepov
06.10.2023 - 08:56:34
00
Nefabuluj. Argument a poznam toho a toho je od veci aj ja poznam 100kg ludi co vedia urobit salto vo vzduchu :wasntme: napisal som ze nema sportovu formu a ma vahu nevhodnu na beh lebo som si precital co pisal....cize sa nezavdusnuj a to ze niekoho poznas je pekne ale takto to nefunguje a ak to niekto cita co ma vykony na h...tak ho iba utvrdis v tom aby si nic z toho neurobil a bozia ruka mu zabezpeci ze od zajtra to uz bude lepsie :fubar: chapeme sa ci...
06.10.2023 - 09:15:00
02
Peter_Fulop napísal:
Narážal som na kolegu, ktory ho vlastne vysmial za vyššiu váhu. Nemyslim si totiž že je to až tak zlé a určite sa s tým dá v pohode športovať a podávať aj "výkony". Kamarát mal na tom preteku a tempe 4:12 priemerny tep 178 pri maxime 203. V pohode ale behava tempo 5 pod 145 tepov


nikoho som nevysmial, netrep prosím Ťa .... mne je jedno kto koľko váži.... myslím si len, že pri behu ako športe je telesná váha najviac dôležitá zo všetkých športov, čo je aj dosť logické, keďže gravitácia pôsobí asi na každého a zároveň na každého inak (v závislosti na telesnej váhe) podľa Tvojej teórie by mal dokonca pribrať, aby mal lepšie tempo :) veď prečo nie, názorov je toľko koľko ľudí :)
len čo tí chudáci dobrí bežci s 10% telesného tuku ? kto im to teraz povie ? že optimálna bežecká váha je mýtus ?
06.10.2023 - 09:17:22
00
Každý si z týchto prispevkov zoberie čo uzná za vhodné, to ze vy tam vidite niečo čo vidieť chcete je v poriadku. Nepáčilo sa mi len že sa tu hneď spominalo ako ani nemá myslieť na nejaké výkony, lebo to nieje pravda. Chalan v prvom rade musí riešiť tep, lebo aj pri vyššej váhe ten tep dobrý byť môže.
06.10.2023 - 09:28:11
00
ludia neblbnite. nemozete ocakavat nizke tepy od niekoho kto ma za rok odbehane to co vy (pravdepodobne) za 2 tyzdne.

v pondelok som bol po 20 rokoch prvykrat "behat". dekel na marse hned ako som sa dal do poklusu, voltaren som patlal na slachy 2 dni, svalovica dnes skoncila a to som siel krokom vzdy ked to bolo "strme" aj hore aj dolu s tym ze si trufnem povedat ze nejaku vytrvalost mam z jazdenia na bicykli...

pri danej "pravidelnosti" ten pohyb je jednoducho "neprirodzeny" v kombincii s vahou (mam o 20kg menej a som vyssi) by bol zazrak keby tepy neustrelovali...

Prílohy:

beh.JPG
beh.JPG 18.18 KiB thumb_up-1thumb_down

06.10.2023 - 10:09:29
03
to nie je strasenie, to su dobre rady. proste musis si vytvorit zakladnu vytrvalost na nizkych tepoch a potom zvysovat tempo. mozes behat pre radost a kondicu, no ak mas mat na kazdom behu vysoke tepy tak to nie je uplne dobre
06.10.2023 - 10:39:04
01
priznavam ze behu rozumiem este menej ako ivan cyklistike (sorry som neodolal :D) ale mam take podozrenie ze 2x 30min tyzdenne nie je uplne idealna pravidelnost na budovanie vytrvalosti pri nizkych tepoch najma ak takato struktura nefunguje uz 3 roky (podla udajov na strave)...
06.10.2023 - 10:51:58
04
jasne ze 2x do tyzdna je malo. to treba spon 4x, inac ten beh skoro nema vyznam
06.10.2023 - 11:35:12
01
to hádam nemyslíte vážne všetko ... tak ja už 6ty rok behám a teraz mi poviete, že to nemá žiaden význam? lebo v najlepšom roku čo sa týka výkonnosti som behal v priemere 2 behy do týždňa. No ok, tak kašlem na to teda
06.10.2023 - 12:39:40
01
Nie som žiadny bežec. Ani štíhly. Skôr taký macko 176 cm/85 kg/49 rokov. Celý rok chodím do práce a z práce pešo (rýchla chôdza na úrovni cca 9:50/km) cca 25-30 minút. Po "cyklosezóne" viac behávam. Dnes ráno som mal 8 km beh + na začiatku ľahký poklus a na konci rýchla chôdza. Priemer tepov som mal 143 max 156 úderov za min. Môj maximálny tep je na úrovni cca 180 úderov za minútu.
Základ si fakt riešim viac-menej rýchlou chôdzou celý rok. Vyskúšaj aj ty, či by Ti to nesadlo a nedostal by si sa s tepmi nižšie. V podstate Ti to radia aj ostatní v bledoružovom.

Na obrázkoch sú celkové behy, dnešný beh a celková chôdza. Dal som to na porovnanie.

Prílohy:

Komentár súboru: Behanie
beh.jpg
beh.jpg 15.53 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: tretí beh (dnes)
dnes 3 beh.jpg
dnes 3 beh.jpg 71.92 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Chôdza
chodza.jpg
chodza.jpg 13.04 KiB thumb_up0thumb_down

06.10.2023 - 13:01:36
04
keyboard_arrow_up