zihadlo 5 napísal:
skoro všetky skialpove maju stred tvrdší a konce make.. len niktoré som natrafil čo aj stred mali maký to je zle, v prašku je to u prdele ale na zmrzlom je to kus rozdiel... atrapenica
ale mal som v ruke lyže ktoré boli ako blato cele to su take superplandaky :D... ked pojdeš do nejake shopu, skusi si zopar v ruke prepružiť, patu o zem špičku podrž a na stred viazka potlač... uvidíš v nich rozdiely... napr backland su taký univerzal ale stred maju pevnejší, geometria hravá otošíš obluj aj na 2m okolo stromkov,porovnaní s Crowkou žltou čo mam teraz , tam je stred tvrdý ,drží viac na lade ale špička maká ,pata tak polomaká.... nemá taký výrazný rocker ako backlanda ,tak menej točí , a je tažšia stabilnejšia... viac sa nadrem do kopca, z kopca ide ako tank. tak má rada vyššiu rýchlosť a večší polomer oblukov v hlbokom snehu.
backlanda je doma skoro všade , len na ladovom už nedržala tak dobre a vysoká rýchlosť ju vedela rozhodiť....takže vhodná pre začiatočníka až mierne pokročilého ,alebo na pohodové celodnové turistiky... kde si vieš poskladať lyzu s viazkom do 1500g....

Zltu Crowku myslis Orby? :D
15.12.2023 - 14:05:54
01
...podcast k danej téme https://hiking.dennikn.sk/skialp/ar/7806/ako_si_vybrat_lyze_na_skialp_neznicit_ich_voskovanim_a_preco_venovat_extra_pozornost_viazaniu.html?ref&rn=3
15.12.2023 - 14:12:54
10
len igor má svoje skreslené pohlady vzhladom na jeho lyžierske schopnosti :D hned druhá veta priorita na zjazd... :) hore sa už nejako dostanem :D
15.12.2023 - 14:20:50
01
zihadlo 5 napísal:
......tam su hrany ešte poctive.....

Neviem či je to o "poctivosti" alebo skôr o niečom inom, lebo čo mám staré slalomky Atomic SL 12, čo bola najvyššia rada (veľmi tvrdé a ťažké lyže), tak na nich je viditeľná hrana oveľa tenšia ako na obyčajných niekoľkokrát lacnejších lyžiach. Ja si to skôr vysvetľujem tak, aspoň teda u klasických lyží, že ta väčšia plocha kovovej hrany na úkor sklznice zhoršuje sklz, preto u športových modelov je tenká.....ale to je len taká moja teória.... možno len Atomic šetril🙂
15.12.2023 - 14:26:49
00
kukni sirku od sklznice a výšku hrany z boku :) a neporovnavaj slalomku s novou modernou skialpkou :D
15.12.2023 - 14:28:19
00
Písal som , že to som si všimol u starých klasických lyží.....
15.12.2023 - 14:29:14
01
zihadlo 5 napísal:
len igor má svoje skreslené pohlady vzhladom na jeho lyžierske schopnosti :D hned druhá veta priorita na zjazd... :) hore sa už nejako dostanem :D

ved aj sam povedal ze zacinali ako free znacka.. az teraz sa presuvaju viac do skialp. druidy som mal moznost jazdit.. chalan to vie:) zdielam jeho nazor - radsej sa trochu viac narobit cestou hore a potom si to uzit. kazdy to vsak mame inak, preto je tolko moznosti:)
16.12.2023 - 10:17:16
01
ja som bol celý vikend vo VF, polovica ludi mala prioritu lahšie hore a dole nejak zojdem, a druha hore vydrkocem a dolu si užijem :D...
u nas Dk je každý durhý zavodník tak sa šetria gramy... ja som medzi nimi ako tank s 90kami. a ano ked už neni tolko síl, tak už človek po každom deku pozerá :D
s väčšínou veci s Igorom suhlasím, napr že na lyžbe maš počas jednej jazdy aj 5 druhov snehu...
včera som si na tu vetičku spmenul.. na Ploskej tam sa to menilo každých 300m
ale nad 1000vm stupania za doobedie, už si rozmyslíš čo taháš, pri 2-3 výšlapoch 2X...
17.12.2023 - 18:41:59
01
zihadlo 5 ten Igor je Viktor
17.12.2023 - 19:17:40
03
SOM SI TO POMIEšAL S INýM BORCOM :d
17.12.2023 - 20:18:32
00
Viktor má v mnohých prípadoch pravdu (napr. to že sa zbytočne preceňuje šírka lyže pod viazkom vzhľadom na naše podmienky ak človek chce mať len jednu univerzálnu lyžu) a je treba povedať aj že Foresty sú výborné, krásne idú, výborne tlmia, skvelo plávajú, je to presne ten vyvážený mix vlastností, ktoré priemerný lyžiar ocení. Zároveň žiaľ tá cenová penalizácia je taká že tie lyže odsúvajú len do klubu exkluzivity, takže nám ostatným nezostáva len hľadať optimálnu voľbu vzhľadom na konkrétne preferencie v cenovej hladine cca 25 - 50% ceny forestov :-)
18.12.2023 - 15:10:14
03
ak si človek povie, že na hmotnosti toľko nezáleží, tak ja som extrémne prekvapený s lyží scott superguide 88, ktoré som kúpil min rok. Povedal by som o sebe, že mám techniku a teda trošku viem aj rozoznávať čo lyže robia a prečo to robia ... ale tieto scott sú naozaj skvelé lyže aj na uratrakovanej piste aj na hlbokom snehu, boli viac než predvídateľné aj na kruste a nesťažujú prácu ani na mokrom ťažkom snehu. Pri dĺžke rovnej mojej výške krásne podržia aj pri vyšších rýchlostiach kde už sa dostávam na limit ovládateľnosti skoro raceových lyžiarok... akurát je to naozaj taký lowend, už si nepamätám čísla ale bol obrovský rozdiel v hmotnosti jednotlivých lyží

ale keďže vy ste skialpinisti najvyššieho rangu ... tak žlaby som s nimi nejazdil, takže neviem ako sa chovajú tam :P
18.12.2023 - 15:23:42
00
superguide som nejazdil, len pozeral v predajni 95tky. ovela tvrdsie ako moja backlandy, velmi rad by som ich oprobol, jedine co sa mi nepacilo ze relativne dobru vahu kompenzuju na velkosti hran. o minimalne tretinu mensie ako v pripade backlandov, preto u mna vyhrali tie. ale vsade su superguidy dobre hodnotene.

zihadlo 5 presne, ked clovek fuci hore tak nadava na zbytocne siroke lyze, aj to viazko mohlo byt lahsie, ale za ten pocit dolu mi to zatial stoji:) do 1200vyskovych to davam. keby mam tak 2-3k tak by som si 95tky na tectone asi rozmyslel.. neviem..
18.12.2023 - 16:03:05
00
no ja mám viazko docela lahke , ale ta forsna sama má 1400g a ten siroký pas na sklze nepridá :D
backlanda bola teda lahšia
18.12.2023 - 22:48:03
00
zihadlo 5 toto pocitujes na zjazdovke, alebo vseobecne? Ja som Orby bral ako univerzaly, nech to mam na Haute Route, aj na prasan ak daky bude. Tak som zvedavy, co od nej ocakavat :)
18.12.2023 - 23:01:05
00
keyboard_arrow_up