Picho12 napísal:
... mate ešte nejaké iné oblubené shopy kde môžem hladať?

Vybava sa da kupit aj priamo tu: https://www.mthiker.sk/shop/outdoor/sportove-prislusenstvo-a-vybavenie/skialpinizmus-a-lyzovanie
04.01.2024 - 15:01:55
11
Picho12 tu mas nejaky vyber lyziarok ak mas sirsiu nohu https://m.youtube.com/watch?v=zHHUbSHmhCM

Ja jazdim lyziarky Scott Cosmos kedze mam sirsiu nohu. Tuto sezonu som vymenil Cosmos ll za najnovsiu verziu Cosmosov.Urcite neurazia v zjazde, maju ~1450gr a vies ich zohnat relativne lacno.S inymi lyziarkami nemam skusenost.
Taktiez som menil K2 Wayback 88 167cm(rocnik 2016) za Waybacky 96 177cm (rocnik 21/22) a nelutujem zmenu k sirsej lyzi. Mam 181cm, 85kg. Jazdim 80:20 zjazdovku:volny teren. Som relativne dobry lyziar, jazdim rychlo a agresivne. Zvladol by som asi aj tvrdsiu lyzu ale financie uz nepustili. Celkovo su to fajn lyze ale ani v jednom terene nevynikaju.
Par rokov dozadu som na testovacom dni skusal Black Crows Orb Freebird,len jedna jazda na zjazdovke pri dobrych podmienkach a teda pri mojej rychlosti lyze tocili na mna az prilis(asi zadny rocker dopomohol). Par krat ma riadne rozhodilo,chcel som ist rovno a lyza uz tocila. Manzelka si ich velmi pochvalovala,je slabsi, pomalsi lyziar a vravela ako jej tie lyze sami tocia. Urcite je to aj o zvyku resp nemam skusenosti so zadnym rockerom.
Viazanie som supol Fritschi Vipec Evo 12, som s nim spokojny.
04.01.2024 - 15:13:03
10
Ja by som asi odporúčal trochu pri tom výbere výbavy aj gramáriť. Tak nejako rozumne, samozrejme, neísť do extrémov typu 900 g lyže a pod., ale ak ťa vyslovene netlačí rozpočet, z môjho pohľadu je fajn pozerať sa po nejakých aspoň trochu ľahších alternatívach. Ono sa to môže zdať ako pár gramov tu, pár gramov tam, ale keď si to neustrážiš, v celkovom súčte je to potom pri výstupe dosť zásadne cítiť :-)

Tá Scarpa Maestrale sa mi napr. tiež zdá už trochu príliš ťažká, ak chceš vyslovene freetouringové boty, tak ten Fischer Transalp, prípadne Tecnica Zero-G Tour (Pro) sa mi tiež zdajú byť lepšou voľbou, aj keď tam je kľúčové to, aby bota dobre sedela. Tož asi len poriadne poskúšať, ideálne, ak by sa naskytla príležitosť, tak na nejakom testovacom dni aj "naostro."

S tým viazkom skúsenosti nemám, s lyžami tiež nie, no šírka je imho na slovenské podmienky tak akurát, širšie by boli v absolútnej väčšine prípadov zbytočnosť.
04.01.2024 - 17:47:12
10
Tecnica Zero G Tour sú perfektné. Mám ich a neviem si tie lyžiarky vynachváliť aj kvôli tomu, že majú klasické 4-klipsne a sú pevnejšie (čo asi ale bude na vrub váhy).
Ale pozor, to je lyžiarka na úzku nohu s nízkym nartom.
Pred tým, ako som pred kúpou skúšal lyžiarky, mal som predbežne vybraté Maestrale, ale na moju mimoriadne úzku nohu boli obrovské a plával som v nich (ako aj vo viacerých ďalších). Tieto Zero G Tour Scout mi sedia super, ale ak píše, že má širšiu nohu, bude sa v nich trápiť ak ich vôbec obuje.
04.01.2024 - 22:44:58
10
Mne zase pride Maestrale zase relativne uzka a tiez netusim ako to maju s dlzkou kedze stare Scarpa DenaliTT uplne na pohodu 295 a pri Maestrale som mal problem nazut aj 305. Skoncil som u LaSportivy s modelom Vega, povodne som chcel Solar II ale na vyssi nart mi to uz tak dobre nesedelo.
Pokial chces nejake tvrdsie lyze tak Atomic a K2Wayback pre teba nebudu, ak ale chces do K2 tak tuhsi model je Mindbender 90C len pocitaj s vahou kolo 1800g na lyzu, skus si pozriet Fischer X-treme 88, pripadne trochu meksie Transalp 88, Kästle tx93, BlackDiamond Helio Carbon 88, Scott Superguide 88 vsetky tieto lyze sa hybu vahou kolo 1300-1400g
04.01.2024 - 23:15:21
10
mozno pre aku-taku orientaciu pomoze udaj pri topankach "SKiboot Last" , "Bar", alebo aj pod inym nazvom, co by mala byt sirka papuce...Maestrale ukazuje 101mm a Tecnica Zero G ma 99mm podla udajov na : https://www.sport-conrad.com/en/ski-touring/boots/skitouring-boots/ da sa tu dokonca filtrovat topanky podla sirky
osobne som kupoval tak , ze som si "nakreslil" nohu, zmeral dlzku a sirku a nasledne podla udajov hladal sirsiu topanku, vyber sa sice zuzil, ale usetril cas...
05.01.2024 - 10:11:25
01
Co sa tyka topanky, mam siroku nohu a vysoky nart, skusal som Scott ale nebolo to ono, nakoniec som zobral Dynafit Radical pro, asi najsirsia bota 104 a tie uz boli ok, este treba trochu pochodit aby lepsie sadli :-)
05.01.2024 - 11:03:02
00
Zadanie Piste vs offpiste 50:50 je úplne najhoršie, aké môžeš dať. Jedná sa o maximálne protichodné lyže (šírkou, tvrdosťou, vlastnosťami, váhou), takže ti neostáva nič iné len vybrať si z takých tých populárnych modelov, ktoré sa volajú aj univerzálne. Odporúčam pobehať zopár požičovní v blízkosti stredísk a vyskúšať maximum, čo sa dá a na základe vlastností, ktoré ti vyhovujú, si vybrať niečo podobné k tomu, čo si skúsil. slovo "podobné" sa nerovná "rovnaké", ono si rýchlo vyselektuješ to že ultraľahké papierové lyže na zjazdovke sú trápenie, široké frírajdové lyže sú zážitok úmerný posilňovni (baví ťa to len prvý mesiac), tvrdé úzke betónky sú v kôre tak na vrtuľník, čiže potrebuješ niečo univerzálne, čo bude NEJAKO fungovať v akomkoľvek teréne, ale v ničom nebude dobré. Ono také tie informácie o tom aký si agresívny lyžiar a podobne môžu platiť na zjazdovke, ale keď po troch hodinách vylezieš totálne vyfľusnutý do nejaké sedla a dole lyžuješ najprv po ľade, potom po kruste, potom po prašane, potom po firne a na konci je zhnilý sneh, tak je to vlastne úplne k ničomu, lebo v SK podmienkach zažiješ počas jednej túry úplne všetko. P.S. Odporúčam zaradiť do výberu aj Rossignoly.
05.01.2024 - 11:34:26
15
vďaka za všetky rady a tipy, pozorne som si ich prečítal. nič iné mi tu nevychádza, len skúšať a skúšať rôzne sety. Podarilo sa Vám trafiť správny set na prvú? Prípadne, kolko ste absolvovali výmen aby ste si našli ideal? :D Pri takomto rozsahu informácii a možností skrz lyže,viazko, boty mi to príde trochu aj scifi :D Uznávam na druhej strane, že 50:50 je asi pre výber a radu vybavenia asi najhoršie.
05.01.2024 - 11:57:23
00
skialpove lyze budu vzdy o kompromise, preto sa potom doma hromadia pary podla podmienok :)

Ak by som momentalne skladal univerzal tak idem do kastle tx87(minulorocne farby su za dobre ceny) + ATK Kuluar/Haute Route a lyziarku La sportiva Skorpius CR II alebo Scarpa F1 LT
05.01.2024 - 12:15:25
12
Také zadanie som riešil 2r dozadu, výsledok bol Ogso Jaeger. Som spokojný, jedinú vec čo by sa dalo vytknúť je že rýchlo vysychá sklznica. Syn teraz riešil niečo podobné a kúpil Dynafit Backlight 80, vraj super.
05.01.2024 - 12:33:24
00
Jeliah napísal:
Zadanie Piste vs offpiste 50:50 je úplne najhoršie, aké môžeš dať. Jedná sa o maximálne protichodné lyže (šírkou, tvrdosťou, vlastnosťami, váhou), takže ti neostáva nič iné len vybrať si z takých tých populárnych modelov, ktoré sa volajú aj univerzálne. Odporúčam pobehať zopár požičovní v blízkosti stredísk a vyskúšať maximum, čo sa dá a na základe vlastností, ktoré ti vyhovujú, si vybrať niečo podobné k tomu, čo si skúsil. slovo "podobné" sa nerovná "rovnaké", ono si rýchlo vyselektuješ to že ultraľahké papierové lyže na zjazdovke sú trápenie, široké frírajdové lyže sú zážitok úmerný posilňovni (baví ťa to len prvý mesiac), tvrdé úzke betónky sú v kôre tak na vrtuľník, čiže potrebuješ niečo univerzálne, čo bude NEJAKO fungovať v akomkoľvek teréne, ale v ničom nebude dobré. Ono také tie informácie o tom aký si agresívny lyžiar a podobne môžu platiť na zjazdovke, ale keď po troch hodinách vylezieš totálne vyfľusnutý do nejaké sedla a dole lyžuješ najprv po ľade, potom po kruste, potom po prašane, potom po firne a na konci je zhnilý sneh, tak je to vlastne úplne k ničomu, lebo v SK podmienkach zažiješ počas jednej túry úplne všetko. P.S. Odporúčam zaradiť do výberu aj Rossignoly.


A inak požičovne sme teraz pobehali keď to syn vyberal a väčšinou vo VT mali takú nižšiu strednú triedu. Hovoril v jednej človek čo to požičiava že už to všetci majú takže skôr sa požičiava turistická trieda, ale zas na spravenie si obrazu to postačuje,
05.01.2024 - 12:41:05
00
Hlavne to netreba nejak strašne prežívať. Keď budeš vyberať v kategórii 85-95 mm lyží + primerané lyžiarky, tak na tom ulyžuješ viac menej všetko.

Nie sme špičkoví profíci, aby sme museli riešiť každú jemnú nuansu a striedať sety skrz podmienky. Ako už bolo spomenuté, v slovenských horách väčšinou za deň prestriedaš viac druhov snehu, prípadne ti ich počasie pomení ešte viac. Treba kúpiť, sezónu dve pošľapať a potom zistíš, čo chceš. Či niečo ťažšie a viac dolukopcom orientované alebo skôr šľapacie.

A na celodenné rezortové lyžovanie mám aj tak klasické lyže.


Naposledy upravil volodaj dňa 05.01.2024 - 14:41:41, celkovo upravené 1 krát.

05.01.2024 - 12:42:58
01
bohte stačia lyže do 85mm pod patou,radius okolo 18m, hmotnosť do 1300g, nejake lahke viazanie s brzdou do 300g a k tomu lyžiarka do 1200g.. 100%moherový pas a maš to uplny univerzal.. nie moc tažke , ani papierove, polyžuješ na všetkych snehoch, aj na zjazdovke, nikde nebudu uplne top ,ale ani sa nebudeš trapiť...
ak chceš ORby od krovk, znamy v Kubíne má na predaj set čo jazdil večsinou na zjazdovke 173ky s ATK rajder 14 a pasmi , tuším za 900. cena takeho setu sa pohybuje na 1200-1300e
05.01.2024 - 12:55:08
00
Znamy ich bude dlho predavat, ja som ho po 2 sezonach predaval za 500e a ak za nich dal 1300e tak musel byt na hlavu, v lete idu orb cisto lyze po 350-400e a nestoja za ani euro naviac. ?
Este aj v strede zimy je set za 900
https://www.sport-conrad.com/en/products/black-crows/orb-freebird-atk-raider-10-incl-stoppers.html
06.01.2024 - 08:04:53
04
keyboard_arrow_up