Ja rekreačne behávam už 12 rokov. Od cca 3 km až po 8 km (môj rekord : 20 km na jeden záťah :emo: ) . Po bikovaní je to výborný spôsob prečistenia si hlavy, popri tom nerušene popočívať muziku na mp3 playeri a urobiť čosi pre telo . Chodím behávať na samotu, žiadne mesto a ani verejné chodníky "po hrádzi" .
Moje rady ?? Nemá žiadne, snáď len......vyhýbaj sa betónovým cestám alebo asfaltkám (po prechode z trávnatého povrchu na tvrdú cest po cca 5 minútach behu okamžite cítim slabú bolesť v kolenách. Pri behaní len po trávnatom povrchu som takú bolesť nezaregistroval ) .
12.12.2009 - 10:58:41
00
ja by som zase nerobil z asfaltu ziadneho strasiaka - samozrejme pre ludi s nadvahou, s problemami s klbmi je trava lepsia, ale zdravemu mlademu cloveku asfalt nemoze uskodit ..
ja behavam cca 30-40 km tyzdenne, na 100 % asfalt, len ak je vonku fakt spatne pocasie tak beziaci pas vo fitku .. aj chalani profici bezci od nas behavaju vacsinou na asfalte ..
nohy bolia skoro kazdeho, to je uplne normalne, hlavne v zaciatkoch, dobre tenisky a klbova vyziva trosku pomozu ale zase zazraky sa cakat nedaju
12.12.2009 - 14:48:48
00
noo moje skusenosti vravia ze moje kolena resp upony na jablcka pobolievaju po behu do kopca resp po dost nerovnom terene kde sa uz chodidla prevaluju a hrozi vyvrtnutie clenka :$ :tmi:

po asfalte sa snazim kratit krok a davat vacsiu kadenciu resp paty drzat tesne nad asfaltom potom je behanie po asfalte ok ale ako tu uz bolo pisane zmenim nahle teren z asfaltu na polnu cestu tak to citim na clenkoch resp kolenach okamzite po 5 min pobolievanie prestavam registrovat ....
12.12.2009 - 16:28:52
00
zdravim, tak sem pridam aj moje skusenosti s behom
aktive som behaval cca 3-4 mesiace a velmi ma to bavilo behal som 28-35km tyzdenne ale zacali ma naozaj velmi boliet kolena jedno z vnutornej druhe z vonkajsej strany dal som si pauzu pol roka a skusil to znovu ale uz z poriadnymi teniskami na dobrom povrchu ale bolest sa zacala objavovat znova tak som to radsej nenechal zajst do takeho extremu ako predtym kedy mi aj normalna chodza po prejdeni par desiatok metrov sposobovala velku bolest
lekaz mi behat zakazal a odporucil bike a plavanie ale behanie ma bavilo jednoznacne najviac ale navrat k nemu je uz asi nemozny :sweat:
13.12.2009 - 00:32:29
00
No čo som ja pozoroval od otca - tak ten ešte problémy s kolenami nemá a beháva nonstop už od malička - je to samozrejme individuálne... A napr. preteky na športovo-amatérskej úrovni bývajú po ceste - polmaratóny či maratóny... Samozrejme základ je mať dobrú obuv - otec má v obľube značku asics a aj som mal s ňou dobré skúsenosti...

ferenc: nemyslím si, že treba obuť čo po ruke. Ja som teraz začal popri bajkovaní aj behať a obul som čo som mal po ruke (nebežecké Saucony) a nohy pekelne boleli, pretože podrážka bola tvrdá. No ale zatial nemám na nové takže musím vydržať - snáď na ježiška :) Podľa mňa treba eliminovať tvrdý dopad na kĺby dobrou obuvou - a je jedno či spravím 10 alebo 100 km za týždeň. 50 km je už celkom fajn za týždeň - ale asi k bajku počas sezóny je to aj veľa... či?
13.12.2009 - 10:56:44
00
No čo som ja pozoroval od otca - tak ten ešte problémy s kolenami nemá a beháva nonstop už od malička - je to samozrejme individuálne...


Áno, je to veľmi individuálne. Treba brať do úvahy aj napr. to, čo človek po celý deň robí. Mal som prácu pri ktorej som denne sedel 9 hodím za PC a tak boli moje nohy vďačné keď som im dal potom zabrať pri behu...... A naopak, momentálne mám prácu kde som takmer nonstop na nohách a tak potom počas behu už fakt cítim únavu a pobolievanie celých nôh (nielen kolien 8) ).
13.12.2009 - 11:28:34
00
ked som behaval na brigade som vykonaval tazku fyzicku pracu ale vzdy potom ked som si zabehal uvava akoby uplne opadla a bolo mi fajn...umna ta bolest bola najprv taka tupa dobre znesitelna az presla do neznesitelnej ostrej bolesti co bol koniec...
13.12.2009 - 11:59:05
00
skoda ze ta tak bolia kolena po behu aj mna pobolievali ale drgol som na nu volaku mast ( hrejivu ) a na druhy den som bol ok a obcas si davam klbovu vyzivu co tiez zmiernilo moje kolenne problemy :nod:
13.12.2009 - 16:05:06
00
aj ja som bral klbovu vyzivu + od lekara lieky a mast ale bolest sa vracala....
13.12.2009 - 16:32:32
00
Rozhodla som sa preveriť, čo po piatich intenzívnych korčuliarskych mesiacoch srnčie nohy vydržia a spáchala som prihlásenie na Bratislava City Marathon 2010. :sun: Poutekám v sobotu srandu zvanú Hobby beh, aby ma pre začiatok šľak netrafil. :lol: Bude to beh na 5 kilometrov. Ak to zvládnem, bude to dobrý "predštart" na Uphill. ....ak nie, len ma odkopnite z dráhy, ja sa už potom upracem. :D ;)

Idete tiež niekto utekať? ^_^
17.02.2010 - 09:17:43
00
5 km musis zvladnut aj zo zaviazanymi snurkami na topankach :wasntme: samozrejme este je dolezite ake tempo nahodis .....
17.02.2010 - 10:19:07
00
5km by som siel.. :P to su moje trate :D
17.02.2010 - 13:45:27
00
Mám otázku ohľadom behania, ale nechcem zakladať znovu tému o behaní, preto sa priživím na tejto :rofl: .

OTÁZKA

Má význam beh na vzdialenosť od 1 km do cca 3 km ???? Zaujímam ma to z dôvodu toho, že napr. momentálne som na PéeNke , ale na trošku pomalého (ale intenzívneho ) pohybu si jednoducho musím nájsť čas a preto v rámci možností chodím na také ultra krátke trate . Preto som dnes počas toho kratučkého behu premýšľal či to má aspoň nejaký význam a či si tým vlastne neškodím (telo sa nestačí ani nabudiť a už je po behu :D ) . Normálne behávam od 5 do 9 km .
21.02.2010 - 20:11:44
00
ak si PN - nebehaj. Az po prelieceni pomalinky zacni, tie 2-3km vo vlaznom tempe by mohli byt ok. Tiez som teraz nakapaty a tyzden som nebol. A od utorka by som zacal polahky prave s 2-3 km. Mam podobne rozpatie, tyzdenne 10+8+8(6)+6 km .
21.02.2010 - 20:18:50
00
behavas 30 km tyzdenne a popri tom bajkujes? uf, cool :x
...mam problem prekonat celorocny priemer 30 km / mesiac, popri bajku, praci, rodine, zrani, srani a chlastani... :sweat:
22.02.2010 - 00:27:13
00
keyboard_arrow_up