no áno ...ALE .... skialp na vrcholovej úrovni sa zredukoval na akúsi odnož "bežeckého preteku" ...
v podstate stratil skoro úplne všetko, čo obsahuje slovíčko "...APL..."
a preto sú tam bežecké paličky vhodné, ba až nutné,
kdežto pri bežnom voľnom lyžovaní - hlavne strmších úsekov (v hlbokom snehu, hore strmším žľabom, hore žľabom v hlbokom snehu, v občasnom lezeckom úseku - aj krátkom) prinášajú bežecké paličky zjavne viac nevýhod ako výhod a sú vlastne na obťiaž, okrem toho, ako som spomínal, že podporujú nie najvhodnejší vzpriamený (nevyrovnaný) lyžiarsky postoj - z toho vyplývajúci automatický záklon (v strmom teréne) a následný pád na riť pri akomkoľvek lyžiarskom probléme. TOŤ VSJO ... ale každému podľa chuti

v skialpe som ťažký začiatočník a skôr som turista, ale nedá mi - vrcholový skialp sa tiež ide dole rovnakými žľabmi, tiež sú tam pasáže, kde je nutné nosiť lyže na batohu atď. Čiže nie je to len bežecká disciplína. M
oje zjazdové palice majú cca 125cm, bežecké mám 140 cm a keď som naposledy šľapal, tak som si schválne skúšal dĺžku na výšľap a ostal som na 135+-. Pri zjazde ma ani nenapadlo si ich dávať kratšie o 10 cm. Čo mi vlastne ukázalo, že mne osobne sú nejaké teleskopy na 2 veci. Ak opomeniem teda nevhodnú dĺžku v zjazde - čo tiež pochybujem, že je nejaký faktor, keďže stačí odpichnúť paličku o kúsoček ďalej a máš tých 10 cm tatam - tak prakticky žiadne ďalšie nevýhody tam ja osobne nebadám - ako ti môžu tie palice zavadzať pri lezení, alebo v hlbokom snehu?
24.03.2015 - 13:11:17
00
dhark, a načo potom slúžia pútka na klasických zjazdových paličkách? a ja teda za seba musím povedať že ak necítim to pútko som celý nesvoj že mi vypadne z ruky :)


na zjazdovke su vsak totalne predvidatelne podmienky - ziadna lavina a predpokladam, ze ani ziadne neoznacene prekazky
24.03.2015 - 13:17:08
00
v skialpe som ťažký začiatočník ...
... vrcholový skialp sa tiež ide dole rovnakými žľabmi, tiež sú tam pasáže, kde je nutné nosiť lyže na batohu atď.
... Čiže nie je to len bežecká disciplína.
... ako ti môžu tie palice zavadzať pri lezení, alebo v hlbokom snehu?

nechcem tu zbytočne písať OT, ALE:
- vrcholový skialp sa ani zďaleka neide hore a ani dole "rovnakými žľabmi" ako ...
- ak si si všimol, povinnou výbavou na preteku je sedací úvaz (ale lano na dvojicu NIE) ak sa náhodou objaví obťažnejší úsek (je v dnešnej dobe) spravidla zaistený fixným lanom smerom hore a aj dole ...
- sedlo poprípade "žľab" ktorý sa dá celý vyjsť na pásoch by nemal byt pre "priemerne dobrého" lyžiara vo voľnom teréne žiadnym problémom (v normálnych snehových podmienkach)
aj keď, videl som aj ľudí ktorí nedokázali vyšlapať na pásoch ani do Lomnického sedla a TO asi nebude až taký extrém smerom dole
- lyže na batohu sa spravidla nenosia kvôli obťažnosti terénu, ale kvôli nevhodným snehovým podmienkam na danom úseku
... a práve preto sa z neho stala "bežecká odnož" a stratili sa vlastne všetky hlavné atribúty "bežného" alpinizmu a to som vôbec nespomenul "vrcholové preteky" typu vertical race

- skús ísť niekedy napríklad do Prielomu v snehu po kolená (alebo trošku vyššie) a uvidíš ako ti pri tom pohybe hore budú "pomáhať" bežecké paličky (s bežeckými "krúžkami" na konci) s tým, že občas možno budeš musieť používať aj ruky na lezenie (poprípade niekde aj cepín a mačky)
ale už dosť .... to je LEN moja osobná skúsenosť a môj názor
toto je momentálne najťažší pretek na SVK
https://www.youtube.com/watch?v=r3-Iq5ib_AA
24.03.2015 - 14:47:48
00
myslim, ze video dalo odpoved na pouzivanie "bezeckych" paliciek aj pri pouzivani maciek a cepina :-) aj ked rozumiem, co sa snazis povedat, ale na batoh, kde pripnem 170-ky lyze, so 140-kami palicami nie je az taky problem...
inak ta hlasatelka TV ORAVIA ma vzdy dostane :-)
24.03.2015 - 15:40:28
00
dnes ráno na Salatíne a okolí, podmienky výborné, v jednom žlabe dokonca prašan!... na slnku mokrý, na hrebeni dulo.. ledva som sa dokázal obuť (20m/s) aj na o zem olieskalo :D)
centrál bol vymrznutý,pod Y bolo prašanu a dolu brestovou bol mokrý.... zajazdovka brečka
10,4km/3h38min/1456vm
PS: hadam dám aj nejaké odpovede v obrázkoch..

Prílohy:

IMG_0928.jpg
IMG_0928.jpg 480.04 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_0937.jpg
IMG_0937.jpg 697.51 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_0940.jpg
IMG_0940.jpg 761.74 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_0943.jpg
IMG_0943.jpg 730.85 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_0950.jpg
IMG_0950.jpg 414.66 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_0955.jpg
IMG_0955.jpg 779.47 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_0959.jpg
IMG_0959.jpg 652.08 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_0965.jpg
IMG_0965.jpg 672.18 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_0973.jpg
IMG_0973.jpg 633.64 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_0974.jpg
IMG_0974.jpg 601.41 KiB thumb_up0thumb_down

salatín.jpg
salatín.jpg 191.69 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_0932pano.jpg
IMG_0932pano.jpg 139.44 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_0954pano.jpg
IMG_0954pano.jpg 189.47 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_0970.JPG
IMG_0970.JPG 331.7 KiB thumb_up0thumb_down


Naposledy upravil zihadlo 5 dňa 24.03.2015 - 17:37:18, celkovo upravené 1 krát.

24.03.2015 - 15:52:49
08
no vidíš tak to si možno aj stretol v oboch zjazdoch moje stopy spred 3 týždňov :lol:
(mimochodom vyšiel som to až na vrchol bez vyzúvania - ale boli podstatne iné podmienky)
24.03.2015 - 16:02:11
00
LL svoje vylevy o paliciach a o tom co je a co nie je podla teba skialpinizmu si chod prezentovat do inej temy alebo si to ries cez SS. Tato tema nie je na to urcena, a tak tu len zbytocne spamujes a iritujes ostatnych uzivatelov. :tmi:
Mimochodom z praktickych dovodov pouzivam viac ako 15 rokov na skialp vylucne kratke bezecke palice rovnako ako drviva vacsina ludi z mojho okolia. Za tu dobu som s nimi vysiel ako aj zlyzoval XX zlabov a nikty som s nimi namal najmensi problem!
Skialpinizmus je predovsetkym o technike, kondici a schopnostiach daneho jednotlivca. To kto ake palice pouziva je len vecou osobnych preferencii. :!:
24.03.2015 - 16:47:45
04
akurat mi Imro poslal tento link...som zvedavý ako sa to dotkne kamier na Chlebe, Suchom a pod... www.webkamery.sk na Kamennej už tiež na stránke kamera nefunguje...
26.03.2015 - 08:17:17
00
tak toto nepotesi
26.03.2015 - 08:19:20
00
a kua no tak toto uz fakt nechapem, to uz mozu vypnut komplet vsetky webkamery co existuju
26.03.2015 - 08:28:28
00
hlavne môžu zrušiť živú panorámu na STV...
26.03.2015 - 08:30:53
00
Vážený pán ...,

prevádzka kamerového systému, ktorý nespracúva osobné údaje z dôvodu, že kvalita snímaného obrazu nie je dostatoèná na identifikáciu osôb (priamu alebo nepriamu) nespadá pod reguláciu zákona o ochrane osobných údajov, keïže sa nejedná o spracúvanie osobných údajov.

K Vašej otázke preto uvádzame, že sankcie viažuce sa k prevádzke kamerového systému s týmito atribútmi (nejedná sa o spracúvanie osobných údajov) nie je z h¾adiska zákona o ochrane osobných údajov možné udeli.

S pozdravom ...
odbor právnych služieb a medzinárodných vzahov
Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky
Hranièná 12
820 07 Bratislava
26.03.2015 - 08:34:21
00
ono tie kamery fungujú ... len niesu nahromadené pokope ako to bolo na stránke..
26.03.2015 - 10:16:40
00
Skuste tieto kamery
http://www.holidayinfo.sk/sk/Kamery/

;-)
26.03.2015 - 11:29:51
00
Co sa tyka paliciek, by som rad poznamenal svoje skusenosti

Pri vyslape do strmeho kopca(este nie na cepin) idem na uplne skratenu palicku. Vrchadla vyuzivam na tlacenie za seba, dlanou na vrch madla a teda namaham triceps a vyrazne odlahcujem predny stehenny sval.

Co sa tyka dlhych paliciek niekto tu poznamenal ze su nanic pri zjazde, musim potvrdit, nakolko som si viackrat nastavil dlhsiu velkost pri zjazde a potom su nepouzitelne, vzdy som ich skracoval.

Podobne su neprakticke ked ich chce clovek zalozit na batoh z akehokolvek dovodu. Alebo sa prekliesnuje cez strom, kry, kosodrevinu, skaly..

Taktiez pri traverzoch som skusal chytit tenky hlinikovy ram v rukaviciach a:
- Prilis tenky na pevny uchop v rukaviciach, pozitelny len pri velkom stisku dlane :-(
- Tenky i na velku holu dlan, co je moj pripad
- Klze ci v rukaviciach ci bez, o to viac ked sa dostane sneh medzi rukavicu a kovovu cast palicky=katastrofa nebezpecne, ci trapenie
- kov palicky je chladny pri dotyku koze dlane
- Nehovoriac o ergonomii 90Stupnovy uhol tela a ramena

Pre mna su bezecke palicky na skialp/turistiku nepouzitelne!! Avsak v nudzovom rezime 300m hore zjazdovkou by sa dali "prehryst" nedostatky a pouzit.
Na narocnejsi, celodenny tour urcite nie.
26.03.2015 - 11:45:23
00
keyboard_arrow_up