Tak to je choré...alebo také Slovenské
15.12.2015 - 13:32:53
00
biznis, ľudia sú hovno a tak sa s nimi v rámci biznis plánu nakladá, či je to zamestnanec alebo je to potencionálny klient
15.12.2015 - 13:37:14
00
Ten pristup TMR aj celkom chapem, ale mozno je to tym ze sa nevenujem skialpu...
Druha vec je ta, ci sa mozu skialpinisti, turisti dostat v zime po vlastnych z Jasnej hore na Chopok.
15.12.2015 - 13:42:25
00
jasne ze mozu, no ale "ked nie je sneh..." :) to ze sa sliape po nie lacno vyrobenom umelom snehu je asi vrodene pravo...
15.12.2015 - 14:51:44
00
Dufam ze sa nad sebou vsetci zamyslime a prestaneme jazdit po nie lacno vystavanych zvazniciach :)
15.12.2015 - 14:59:48
02
Donkey napísal:
prestaneme jazdit po nie lacno vystavanych zvazniciach :)

Zvaznice nie su moc analogia zjazdoviek. Najma aby sa nezacala zamyslat polovnicka loby v parlamante, ako nas vyhnat z lesa.

Btw. podla info ktore mam, chce TMR a aj ine subjekty v okoli riesit cyklotrasy v Jasnej a okoli, sam som zvedavy ako k tomu pristupia, zatial s uphillom na Chopok zadarmo nebol problem.
15.12.2015 - 15:34:25
00
Zvaznice su tiez niekym vybudovane a udrziavane trasy za ucelom, ktory je iny ako ich pouzivaju cyklisti. Podobne zjazdovky prevádzkovatelia buduju a zasnezuju pre svojich klientov. A ked z nich chceme vyhodit skialpinistov je to to iste ako ked ta majitel lesa vyhodi zo zvaznice lebo zavadzias polovnikovi na terenaku, ktory si zaplatil za polovacku.
Jediny rozdiel je v tom, ze lyziar je sportovec, ktori sa na tomto fore tesi vacsej podpore ako polovnik. Nie je tak ? :)
15.12.2015 - 16:29:46
02
http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy-117/co-ste-cakali-v-tatrach-si-pripravte-tucnu-penazenku-za-slabe-sluzby-1012095
15.12.2015 - 16:42:05
00
jedným faktom je že vlasník zjazdovky na to má právo, druhým ale je si tieto veci dávať do pravidiel, a tretím tým najhorším je ak mu to umožňuje zákon
15.12.2015 - 16:56:25
00
Zvaznice su tiez niekym vybudovane a udrziavane trasy za ucelom, ktory je iny ako ich pouzivaju cyklisti. Podobne zjazdovky prevádzkovatelia buduju a zasnezuju pre svojich klientov. A ked z nich chceme vyhodit skialpinistov je to to iste ako ked ta majitel lesa vyhodi zo zvaznice lebo zavadzias polovnikovi na terenaku, ktory si zaplatil za polovacku.
Jediny rozdiel je v tom, ze lyziar je sportovec, ktori sa na tomto fore tesi vacsej podpore ako polovnik. Nie je tak ? :)


Rozdiel je aj v zakonoch, ale o tom sa teraz asi nebavime. (ale urcite ak by tych zakonov nebolo, tak uz kopec lesov je teraz sice nie platenych ale oplotenych, v tom je naozaj urcita analogia)

Lesne cesty vznikli primarne pre hospodarske vyuzitie lesa. Turisti/cyklisti maju na lesnej ceste maju ovela mensi vplyv na okolie/hospodarske vyuzitie lesa ako skialpinista na zjazdovke + samotny les ma aj funkciu rekreacnu.
Skialpinisti sa pohybuju na lyziach po zjazdovkach - na miestach komercne postavenych pre pohyb na lyziach. Jednak bez zaplatenia (smer dolu) a jednak voci ostatnym lyziarom aj nestandardne (smer hore) = rizikovo. Prevadzkovatel musi zo zakona zabezpecit pripadny zasah zachrannej sluzby pre klienta na svahu. Ani sa necudujem, ze sa snazi preto eliminovat vsetky faktory, ktore riziko urazu klienta zvysuju. Na hikingu aj spominali, ze pojazdit zjazdovku hned po jej uprave mimo otvaracich hodin nemusi byt tiez zrovna vyhra pre lyziarov.

Zaujmalo by ma, preco maju skialpinisti potrebu ist jazdit/slapat prave na zjazdovky do lyziarskych stredisk?
15.12.2015 - 18:52:50
00
Tých čo prídu jazdiť (zjazdovať) je zanedbatelná menšina, väčšine ide o to aby šlapali do kopca a potom sa bezproblémov (bezpečne) dostali dolu. Buď preto, že je málo, alebo nekvalitný sneh, alebo sa vo voľnom teréne nevedia orientovať a k autu by už netrafili.
15.12.2015 - 19:10:42
00
Väčšina ich využíva hlavne vtedy kým inde nie je sneh. Keď je kopec snehu vo voľnom teréne, tak sú zvyčajne nezaujímavé ;)
15.12.2015 - 19:12:34
00
viac ako skialpinisti mi na svahoch vadia skupinky lyziarov co maju silnu potrebu si zastat priamo uprostred zjazdovky a tam sa rozpravat, pripadne si dat cigaretku... takych by som hnal...
skialpinista, ktory ide po kraji zjazdovky smerom nahor pre mna nikdy nepredstavoval ohrozenie alebo prekazdku...
15.12.2015 - 19:18:51
04
Uz som zacinal mat obavy, ze skialp je nieco ine, ako som videl na Lukasovych fotkach :)
https://picasaweb.google.com/109582511603166006225/502SkiMFChlebPolGrun

Ale ak su skialpinisti na zjazdovkach najma ak je malo snehu (a teda idu nielen hore ale aj dole), tak je podla mna zrejme, ze sa "prizivuju" na prevadzkovatelovi a necudujem sa, ze sa to snazi obmedzit, pripadne spoplatnit.
Ja sa v zime na biku tiez prizivujem - na odhrnutej ceste na Javorinu, pripadne na zratrakovanom a udupanom hrebeni.
15.12.2015 - 20:22:35
00
a garnižari nanukári čo si sadnú rovno pod hranu ,tak aby ich človek krasne sundal do chrbta a dolamal im chrbticu
15.12.2015 - 20:23:54
00
keyboard_arrow_up