Test: Správny krok k lepšej chôdzi s vložkami Formthotics Run Dual

Tepelne tvarované vložky, ktoré sa prispôsobia nohe? Tak to musí byť paráda!

S týmito myšlienkami som išiel do testu vložiek Formthotics Run Dual. Vložky, ktoré sa po nahriatí dokonale prispôsobujú otlačku nohy a poskytujú zvýšenú stabilitu. A keďže chodím rád a veľa, určite u mňa nájdu svoje využitie, koniec koncov, keď veľa sedíme, investujeme do pohodlného kresla a keď veľa chodíme? Veľa toho ovplyvní samotná obuv, no netreba zabúdať aj na podiel vložiek.

Neobvyklé začiatky

Predtým, ako som mohol začať testovať, bolo treba absolvovať dôležitú procedúru, a síce úpravu rozmerov, nahriatie vložiek a tvarovanie na moje chodidlo. Vložka sa skladá z dvoch vrstiev – modrá, so strednou tvrdosťou, a červená, mäkšia, do ktorej sa chodidlo otláča. Všetko si na starosti v Hrádku berie Marek spoza pokladne. Ak sa vám vložky zapáčia, za tento proces si k cene samotných vložiek treba pripraviť ďalších 20 €.


Zároveň so sebou prinesiete „vzor“, teda pôvodnú vložku z topánky, pomocou ktorej prebieha úprava rozmerov. Následne sú vložky už v topánkach nahriate na potrebnú teplotu, ešte „za horúca“ si topánky obúvam a kývam sa – päty, špičky, päty, špičky... a testovanie môže začať.


Zvykám si na podporu

Prvých desať minút som si hovoril: „Eh, tak toto je riadne divné.“ Totižto, vložky sú ortopedické, pričom najväčšiu zmenu cítiť najmä kvôli podporenej vnútornej klenbe nohy. Zvykal som si popravde dosť dlho a nevedel som pri chôdzi z hlavy vytesniť ten nepríjemný pocit, že ma to až neprirodzene tlačí.


K vložkám som dostal aj múdru príručku, kde sa píše, že nohy si musia na novú oporu niekoľko dní zvykať, takže som to postupne prestal riešiť a pocit bol čím ďalej, tým príjemnejší. Ak sa ešte vrátim k nahrievaniu a otláčaniu nohy, tento proces môže byť dokonca niekoľkokrát opakovaný, napríklad v prípade výmeny obuvi. Výrobca deklaruje životnosť vložky minimálne 12 mesiacov, mne sa pravý kúsok z páru začína v mieste päty mierne šúveriť, takže som voči tomuto údaju mierne skeptický, no nevravím hop, kým nepreskočím.

Záťažové skúšky

Povedal som si, že keď otestovať, tak poriadne – už niekoľko mesiacov som mal v plánoch prechod Rudnej magistrály (report chystám) a toto bola ideálna príležitosť overiť si, ako bude chôdza s Formthotics odlišná oproti chôdzi so starými, klasickými vložkami – navyše, keď budem mať na sebe asi 15-kilový batoh. V globále bol pocit z chôdze lepší a stabilnejší. Musel som však rátať so zmenšeným priestorom v topánke, keďže nové vložky sú objemnejšie než staré, a tým pádom som uvoľňoval šnúrky pre boľavý priehlavok.


Keď sa zas bavíme o bolesti nôh, pociťoval som určité tlmenie, no keď som sa k záveru dňa dostal na asfalt, už mi nepomohli ani tenisky a, bohužiaľ, ani vložky. Asi najväčší extrém bol záver magistrály, keď som prešiel 60 kilometrov, z Burda až do Telgártu. Po 45-tich kilometroch som aj vďaka vložkám ešte dokázal bežať dole kopcom, no posledné dva kilometre v Telgárte už boli číre utrpenie. Každopádne, v prípade „normálneho“ turistu či bežca, ktorí majú samozrejme menšiu záťaž a väčšinou aj porciu kilometrov, budú benefity citeľnejšie.

Čistota - pol života

Výrobca vložiek deklaruje, že pena Formax™, z ktorej sú vyrobené, je vodeodolná a neabsorbuje pot. Moje výsledky z praxe sú skôr opačné – po chôdzi cez orosené lúky som neočakával, že moje tenisky udržia vlahu, no keď som sa neskôr prezúval do druhých topánok, prekvapený som zistil, že vložky tiež natiahli trochu vody spolu so špinou od prednej časti až po stred. Na druhej strane to nebolo nič, čo by nevyschlo do niekoľkých minút.


Po prechode Rudnej magistrály (cca 300 kilometrov) a niečo vyše polovice Koruny Turca som si povedal,
Najväčší rozdiel som pocítil, keď som si vyzul topánky...
že je ten pravý čas na umytie. V tomto ohľade je to, chvalabohu, pomerne jednoduché – studená voda, trochu mydla, kefa a ide sa na to. Hoci som čistil, ako sa len dalo, voda bola vo finále statočne hnedá, nevyčistil som ich dokonale do pôvodného stavu, nejaká špina už je tam zažratá. Po umývaní nasleduje sušenie, stačilo vyutierať utierkou a nechať ešte trochu preschnúť. Na slnko som sa ich popravde bál dávať, keďže aj tvarovanie prebieha pri relatívne nízkej teplote a opreté slnko by teoreticky mohlo narobiť šarapatu.


Zároveň po dvoch týždňoch chodenia takmer vymizlo logo značky, avšak keďže ide len o estetiku a nie funkčnosť, vôbec to neberiem tragicky. Ďalšou kozmetickou vadou je malý odštiepený kúsok na pravej vložke, no, nepredpokladám, že sa bude trhlinka šíriť a závisí od tvaru predchádzajúcej vložky, ako veľmi budú tie nové celistvé.


A finálny verdikt?

Áno, tlmenie nerovností je super, prispôsobenie sa nohe rovnako a podpora klenby v konečnom dôsledku príjemná. No najväčší rozdiel som pocítil, keď som si vyzul topánky a došlo mi, že sa mi, minimálne pocitovo, zmenil postoj k lepšiemu. Som veľmi zvedavý na dlhodobé používanie. Začínam pomaly, ale isto budem poškuľovať aj po verzii pre cyklistické tretry a nevylučujem, že zaobstarám ďalší pár na každodennú chôdzu.


Oproti „klasickým“ ortopedickým vložkám je samozrejme cena niekde inde, keďže jeden pár stojí 54,95 €, no na druhej strane je vložka dokonale prispôsobená tvaru topánky a chodidlu. Zaobstarať sa dá na našom MTHIKER shope. Pre iné športy či každodennú chôdzu sa dá takisto vybrať konkrétny kúsok.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
LukasHarant 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Video: Zlatá stredná cesta od Fenixu - čelovka Fenix HL32R-T

Video: Zlatá stredná cesta od Fenixu - čelovka Fenix HL32R-T

Ak hľadáš čelovku na večerné tréningy, možno sa ti hodí práve tento podarený kúsok.
Test: Vlajková loď – Suunto Vertical Titanium Solar

Test: Vlajková loď – Suunto Vertical Titanium Solar

Veľká výdrž batérie, solárny displej, offline mapy priamo v hodinkách či dvojpásmový GNSS. Čo ešte vie ponúknuť nová vlajková loď od Suunto?
Test: Sutro S - okuliare do každého počasia aj športu

Test: Sutro S - okuliare do každého počasia aj športu

Okuliare ktoré vidíš na každom treťom športovcovi. Sú naozaj také dobré, alebo len štýlové? V tomto článku si rozoberieme prečo som aj ja prešla na Oakley Sutro S.

Výber z produktov

keyboard_arrow_up