Ochrana zraku - prečo je vlastne tak dôležitá

Do hôr si vždy vezmeme kvalitnú obuv, oblečenie, pršiplášť, ak by sa zhoršilo počasie, no často môžeme stretnúť ľudí, ktorým chýba podstatný kúsok výbavy – slnečné okuliare.

A pritom, ak zmokneme, následky nie sú až také vážne, ako pri poškodení zraku. Sila slnka sa totiž v horách oproti „klasickému“ mestskému prostrediu rapídne zvyšuje. V praxi to znamená, že na 1 vertikálny kilometer pripadá asi 10%-ný nárast intenzity žiarenia, s čím je spojené aj vyššie UV žiarenie, ktoré na zrak nepriaznivo vplýva asi najsilnejšie.


Vplyvy prostredia

Výsledkom nedostatočnej ochrany môže byť nepríjemná snežná slepota...
Slnečné žiarenie ako také môže pri príliš veľkej expozícii spôsobovať rôzne degenerácie, či už sa bavíme o jeho pôsobení na žltú škvrnu, urýchlení starnutia šošovky, jednoducho povedané ľudskou rečou – zrak stráca na ostrosti. Samozrejme, je to len jeden z kúskov skladačky celkového vplyvu prostredia. Stačí, že sa na moment zdvihne vietor, ktorý vnesie do očí prach či nečistoty a tie síce nemusia priamo poškodiť zrak, ale bohato stačí aj tá nepríjemná chvíľa zaslzených očí. A čo si budeme klamať, veľakrát ide aj o vlastný štýl a pekný doplnok.


Dôležitý parameter, ktorý je pri okuliaroch do hôr nutné zohľadniť, je práve UV filter. Ten určuje, koľko percent UV žiarenia sklá zadržia a na orientáciu slúži päťdielna stupnica. Kategórie 0 – 2 je pri výbere okuliarov najlepšie preskočiť, sú vhodné skôr do oblastí s nižšou intenzitou žiarenia. V hľadáčiku by mali skončiť práve kategórie 3 a 4, pričom tou najuniverzálnejšou a najrozšírenejšou je práve kategória 3. Tá zadrží približne 80 – 90% UV žiarenia a oproti kategórii 4, ktorá zadržiava približne 90 – 95% UV žiarenia, je v nich ešte dovolené aj šoférovať.


Zimné problémy

Kategória 4 však rovnako nájde svoje špecifické uplatnenie, a to v zimných podmienkach, keď je krajina pod snehom, čo len navyšuje potrebu nosenia kvalitných slnečných okuliarov. Slnečné lúče sa totiž od snehu odrážajú, pričom čerstvá „neľahnutá“ nádielka snehu dokáže navýšiť množstvo UV žiarenia, s ktorým sme konfrontovaní, o takmer 90%. Pre porovnanie, zelená tráva odráža menej ako 5% UV žiarenia. Výsledkom nedostatočnej ochrany môže byť nepríjemná snežná slepota, o ktorej máme samostatný článok. Práve pre maximalizovanie ochrany je dobré v takýchto podmienkach nosiť ľadovcové okuliare, ktoré ponúkajú aj bočnú ochranu zraku.


Starostlivosť nielen o oči

Keď sa okuliare postarajú o náš zrak,
Zrak máme len jeden, tak si ho maximálne chráňme...
musíme sa občas postarať aj my o okuliare. Stekajúci pot totiž môže na ne z dlhodobého hľadiska nepriaznivo vplývať a, samozrejme, ideál je, aby vydržali čo najdlhšie. Našťastie, väčšinou to nie je žiadna raketová veda – postačí studená voda, čistiaci prostriedok na riady, handrička na utretie a trocha jemnosti. Po opláchnutí studenou vodou, ktorá zmyje hrubé nečistoty (potenciálny zdroj poškodenia skiel), nastupuje čistiaci prostriedok na zmytie potu a mazu, opláchnutie a poriadne vysušenie. A potom, hurá, naspäť do hôr. „High-tech“ alternatívou sú špeciálne čistiace prostriedky na okuliare či dokonca vyčistenie ultrazvukom.


Okuliarov vhodných do horského prostredia je nespočetne veľa a každý bezpochyby nájde ten svoj kúsok. Buď s väčšími alebo menšími sklami, zaoblené a priliehajúce na tvár, fotochromatické, či s rôznymi úpravami proti poškriabaniu či zahmlievaniu. Mojimi parťákmi sú Alpina Nacan III, okuliare vhodné ako do hôr, tak aj na bežné nosenie. Fajn univerzál. Zrak máme len jeden, tak si ho maximálne chráňme...
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
LukasHarant 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Video: Bezpečnosť detí na lyžiarskom svahu

Video: Bezpečnosť detí na lyžiarskom svahu

V rozhovore s Katkou sa povenujeme dôležitosti ochranných prvkov ako prilba, okuliare a chránič chrbta.
Význam národných parkov

Význam národných parkov

Výnimočná, krásna, jedinečná, osobitá, svojrázna... aj takto sa dá opísať príroda národných parkov na Slovensku. Prečo sú tieto územia tak výnimočné a prečo je potrebné ich chrániť?
Test: Vlajková loď – Suunto Vertical Titanium Solar

Test: Vlajková loď – Suunto Vertical Titanium Solar

Veľká výdrž batérie, solárny displej, offline mapy priamo v hodinkách či dvojpásmový GNSS. Čo ešte vie ponúknuť nová vlajková loď od Suunto?
keyboard_arrow_up