Nórsko - krajina, ktorú ako aktívny človek potrebuješ zažiť

Čo očakávať pri návšteve Nórska, pri objavovaní mohutných vodopádov, tyrkysových fjordov a impozantných hôr?

Jednou z krajín, ktoré som vo svojom živote chcela raz zažiť na vlastnej koži bolo určite Nórsko. Pred tromi rokmi som do nej zavítala prvýkrát vďaka brigáde počas letnej sezóny a odvtedy sa vraciam opätovne s veľkou radosťou každý rok. Krajina, ktorá v sebe ukrýva ešte viac ako tyrkysové fjordy a nádherné kopce. Už počas príchodu ma obohatila o vánok svojej nórskej slobody a zmenila mi pohľad na život.

vrch Klovanejazero Oldenvatn

Nezapadajúce slnko priam núti ísť na výlet

Počas cestovania cez krajinu sme karavany stretávali na každom kroku.
Jednou zo skutočností, ktoré ma prvé dni na začiatku prekvapili, bolo nezapadajúce slnko. Vzhľadom na postavenie Zeme a Slnka sa polárne oblasti zemegule vyznačujú typickým polárnym dňom v letnom a polárnou nocou v zimnom období. Počas leta, hlavne počas mesiacov jún a júl, som polárny deň pociťovala najintenzívnejšie. Hodiny ukazujú 23:58, sedíme s kamošmi pri ohníku, vo vzduchu cítiť vôňu grilovaných rýb, atmosféra tradičnej opekačky... až kým nepozrieš okolo seba a na modrú oblohu bez mraku s hrejúcim slnkom priamo nad hlavou.

 fjord Loen
Viem si predstaviť, že niektorým ľuďom by spočiatku pocit stáleho denného svetla mohol urobiť šarapatu so spánkovým režimom, avšak so škraboškou na očiach sa dá veľmi rýchlo zvyknúť. Na druhej strane, outdoorovým nadšencom a milovníkom prírody tento fakt ponúka oveľa väčšie možnosti, ako sa zdá. Aj napriek strávenému dňu v práci, deň nekončí. Stačí sa po práci zbaliť a ísť využiť dlhotrvajúci slnečný deň naplno, v prírode, v horách, túrou alebo výletom na bicykli. Je to obrovská výhoda pre turistov, ktorí sa budú môcť slobodne a bez obmedzenia pohybovať v horách aj v prípade zabudnutej čelovky. V polovici augusta sa už ale začína k večeru stmievať.

Avleinsfjellet

Krajina ako stvorená na roadtripy

Nachádzame sa v dobe, kedy ľuďom spojenie auta s „domom“ vyvoláva pocit slobody. Tu to platí stonásobne. Počas cestovania cez krajinu sme karavany stretávali na každom kroku. Výhodou dovolenky v tomto severskom štáte je aj povolenie spať skoro všade vo voľnej prírode.

vrch Vesleskala
Ak sa na dovolenku vyberiete autom a vyhľadávate dobrodružstvo,
...mi dodal viac slobodnejšieho zmýšľania, jednoduchosti do života a vnímanie skutočných hodnôt
ubytovanie v hoteloch nebudete musieť riešiť. Miest na odparkovanie a prečkanie noci sa nájde určite mnoho, neďaleko fjordov s oceniteľnými pohľadmi. Legálnosť kempovania je síce platná, avšak treba venovať pozornosť dodržaniu vzdialeností, napr. stanu 150 metrov od domov, chát, polí či súkromných pozemkov. V prípade potreby sa v Nórsku nachádza veľa kempingov, ktoré ponúkajú skvelé služby a minimálne cenovo sa oplatia viac, samozrejme závisí od vašich požiadaviek a náročnosti.

MolladalenMolladalen

Jedinečné, divoké a rozmanité turistické chodníky

Už po prvých túrach v okolí dediny Loen, v ktorej sme žili, sme si mohli všimnúť rozdielnosť v turistickom značení trás. Snažili sme sa vyhľadávať skôr menej turisticky navštevované miesta, ktoré nás vťahovali do atmosféry kľudu a ticha, kde sme mali možnosť sa viac ponoriť do splynutia s horami.

túra na Flatsteinbupod Avleinsfjelletom

...život sa stane zrazu o čosi ľahší.
Sem-tam sa nám podarilo zablúdiť a stratiť sa, pretože niektoré turistické chodníky sú redšie značené a občas nás z cesty zviedol sýto vychodený chodník od ovečiek, ktoré spestrili snáď každú prechádzku či túru. Avšak fascinácia divokosťou a rozmanitosťou prírody všade navôkol robili našu cestu veľmi jedinečnou. Rok 2022 bol v Nórsku mimoriadne vlhký a daždivý.

LohogeseatraGeitafjellhyrna

Rozmočené chodníky plné blata, kaluží a zarastené cestičky vedeli pripraviť náročnejší terén a situácie, s ktorými sme sa museli popasovať, ale nakoniec príjemne dotvorili čaro momentu. Zakaždým nám ostal len silný zážitok z výletu a z užitia nielen cieľa, ale aj samotnej cesty.

vrch Slogen

Čo mi návšteva jednej zo škandinávskych krajín priniesla?

Myslím, že v živote každého sa nájdu momenty, kedy si potrebujeme prečistiť hlavu a prísť na iné myšlienky. Verím, že každé naše rozhodnutie nás má niečomu ponaučiť a jednoznačne poviem, že čas strávený v tejto krajine mi dodal viac slobodnejšieho zmýšľania, jednoduchosti do života a vnímanie skutočných hodnôt.

Molladalenľadovec Kjendalsbreen

Pretože, keď riešiš len otázku, kam ideš na túru, kam ideš liezť a čo dobré si dáš na obed, život sa stane zrazu o čosi ľahší. Či už si turista, lezec, cyklista alebo rád tráviš svoje voľné chvíle behaním po kopcoch, Nórsko by si mal bezpochyby zapísať do svojich prežitkov.

Čas strávený v prírode s priateľmi, objavovaním a spoznávaním sveta okolo seba a zároveň seba samého je rozhodne vždy ten najlepší nápad, ktorý stojí za to!
report_problem Našiel si v texte chybu?
SimonaZilkova 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Obliekame najmenších do chladných dní

Obliekame najmenších do chladných dní

Sedieť s deťmi doma za oknom a frflať na „škaredé“ jesenné či zimné počasie je najjednoduchšie.
Turistika so psíkom - tipy, rady, skúsenosti

Turistika so psíkom - tipy, rady, skúsenosti

Máš psíka a chceš s ním chodiť na hory a zažívať nezabudnuteľné zážitky?
Prestavba dodávky na plnohodnotný domov na kolesách

Prestavba dodávky na plnohodnotný domov na kolesách

Každý má tie svoje...sny, najtajnejšie túžby, vízie, ktoré čakajú len na to, kedy ich začnete plniť. Mám takých ešte mnoho! No jeden sa mi pred rokom splnil.
keyboard_arrow_up