Oplatí sa investovať do kvalitného terma?

Čo v sebe ukrýva termo oblečenie od značky X-BIONIC®? Podelím sa o moju skúsenosť.

Pekný dizajn, filozofia, technológie, patenty. To všetko v skratke charakterizuje X-BIONIC® oblečenie, ktoré zaujme hneď na prvý pohľad. Čo všetko sa skrýva za týmito peknými slovami? V tomto článku ti porozprávam celú skúsenosť s termo oblečením Energy Accumulator® 4.0 od prvotného rozbalenia, nasadenia, technológií až po skúsenosti v teréne.

Hneď na úvod poviem, že značku X-BIONIC® som začal registrovať, až keď sa v magazíne MTBIKER/MTHIKER objavili prvé články a videá, ktoré ma zaujali. Bolo to v čase, keď som začínal v MTHIKER-i a vravel som si, čo je na tom až tak super. Čo čert nechcel, zhodou okolností som dostal možnosť otestovať bežecké tričko Effektor® 4.0. Samozrejme, že som ho zobral všetkými desiatimi a výsledok si môžeš prečítať v tomto článku.

model Effektor 4.0
Skoro presne po roku sa ku mne dostali spodky a tričko Energy Accumulator® 4.0 model Patriot, ktoré ma nesmierne upútalo dizajnom národných farieb a povedal som si, že toto musím mať.


Už pri rozbaľovaní sa zabavíš

Hneď pri otvorení škatule ma zaujala práve vôňa. Tričko už pri prvotnom rozbalení príjemne voňalo. Následne som zobral do ruky samotné tričko a zdalo sa mi, že je pre deti.
Model Energy Accumulator® 4.0 je mimoriadne kompresný, čo mnoho športovcov určite ocení.
Začal som rozmýšľať nad tým, či sa to na mňa vojde a či som si zvolil správnu veľkosť. Upokojím ťa, už je to moje druhé termo a sadlo ako uliate podľa veľkostnej tabuľky, ktorú nájdeš na našom shope a nachádza sa aj priamo na balení. Následne upúta 3D štruktúra trička, ktorá je vážne 3D a na každom mieste je prešitá inak. Na balení od X–BIONIC® sa mi páči, že každá technológia je rozpísaná, vysvetlená a znázornená obrázkom. Hneď som si naštudoval, prečo je tkanina prešitá tak alebo onak, čo to spôsobí a aký to má pre telo výsledný efekt. Čím viac som si tie technológie študoval, tým viac som chcel vyraziť do terénu a reálne to odskúšať.


Nadupané technológiami

Ešte pred tým, ako sa pustím do popisu skúseností, ti v krátkosti poviem o technológiách, ktoré sú v tomto modeli použité. Nebudem sa rozpisovať o všetkých, pretože to by bolo na samostatný článok. Zámerne som vybral iba dve, ktoré ma zaujali a ktoré som si všímal práve v teréne. Kto by mal záujem si podrobne študovať technológie, môže tak urobiť na samotnej stránke výrobcu.

Prvá technológia, ktorá je zároveň hlavným ťahákom kúskov oblečenia od X–BIONIC®, je práve 3D BIONIC SPHERE® SYSTEM a všimneš si ju skoro na každom kúsku oblečenia, pričom najvýraznejšia je práve v oblasti hrudníka a chrbta, kde sa človek najviac potí. Táto technológia zaručí, že keď sa potíš, bude ťa ochladzovať a naopak, keď je zima, bude ťa hriať. Celý proces systému ochladzovania závisí na pote a práve 3D štruktúry zabezpečia, že máš na sebe jemnú vrstvu potu, ktorá ťa ochladzuje, ale ty na sebe necítiš, že by si bol nadmerne prepotený. Nadmerný pot sa následne pomocou 3D štruktúr odparí. Pozor, systém ochladzovania funguje iba vtedy, keď sa človek potí a táto technológia sa dá pocítiť najmä pri intenzívnej aktivite. Naopak, keď sa robí menej intenzívna aktivita alebo sa stojí na mieste, celý 3D systém kanálov pracuje opačne a pekne izoluje. Vďaka tomuto systému a podpore ďalších technológií to zabezpečí, že tvoje telo si bude udržiavať optimálnu teplotu počas celého výkonu.


Druhá technológia, ktorá zaujme, je mimoriadna kompresia. Za moju „športovú kariéru” som mal mnoho kúskov termo oblečenia, ktoré boli svojím spôsobom vždy kompresné, ale modely od X-BIONIC® sú v tomto úplne niekde inde. Model Energy Accumulator® 4.0 je mimoriadne kompresný, čo mnoho športovcov určite ocení. Znižujú sa tak svalové vibrácie a zlepšuje sa prísun kyslíka do svalov a vo výslednom efekte sa zrýchľuje regenerácia bez straty vlastností termoregulácie. Niekomu extrémne kompresné oblečenie samozrejme vyhovovať nemusí, ale ja reálne pociťujem, že sa mi vďaka kompresii športuje lepšie.


Superhrdina, ktorý zachráni svet

Keď som v krátkosti popísal dve hlavné technológie, ktoré ma zaujali a ktoré som si všímal v teréne, skúsim ti povedať môj pohľad na to, ako to funguje. Ale pekne postupne. Pokiaľ si to termo na seba dáš prvýkrát a je jedno, či to je tričko alebo spodky, máš pocit, že máš na sebe nejaké malé detské oblečenie, ale je to iba chvíľkový pocit a všetko sa pekne prispôsobí na pokožku. Výsledok je, že sa v tom budeš cítiť ako superhrdina, ktorý musí vyraziť v obleku, ktorý musí zachrániť svet. Aby som zbytočne nezveličoval, jednoducho budeš mať pocit, že máš na sebe druhú kožu. Strihovo mi to tiež pekne sadlo, rukávy nie sú krátke ani dlhé a tričko sa mi v oblasti krížov nevyhŕňa.


Ako to funguje v teréne?

Keď následne výrazíš športovať, budeš na sebe pociťovať kompresiu, ktorá by mala vo výslednom efekte podporiť prietok krvi a znížiť svalové vibrácie. Či to reálne funguje, ti na 100% nepoviem, ale ja reálne pociťujem, že kompresia mi vo výkone pomáha (najmä pri behu). Akonáhle sa začnem potiť, napríklad pri trailovom behu do kopca, nepociťujem, že mám na sebe kopu potu, pričom ja sa potím pomerne dosť. Keď tričko chytím, je síce mokré, ale keď zastanem, nepociťujem chlad. Odskúšal som to pri behu na Chopok, kde sa striedali teploty a vo výsledku som si na seba nemusel dať druhú vrstvu, ani pri nízkych teplotách okolo 2 - 3 stupňov.


Tričko ocenia hlavne tí, ktorí športujú častejšie a intenzívnejšie.
Ak očakávaš, že tričko uschne rýchlo, sklamem ťa. Osobne mám takú skúsenosť, že ho mám mokré, aj keď prídem domov. Je to zrejme tým, že je hrubšie, čo je sčasti aj výhoda a v chladnejších podmienkach nemusím so sebou vláčiť kopu vrstiev. Napriek tomu, že je tričko mokré, chlad nepociťujem a vtedy, keď treba, ozaj izoluje. Veronika má zas trošku inú skúsenosť a ona, ako menej potiaci sa človek, nemá rovnaké tričko takmer nikdy mokré. Odskúšal som ho aj na bicykli, pri 8 stupňoch, kde som mal iba termo a cyklobundu a úplne mi to postačovalo celý výjazd. Urobil som si záverečných cestných 120 km z Liptova na Oravu a späť a celý deň mi bolo komfortne. Kto bicykluje na jeseň, sám vie, že na bicykli je pri 8 stupňoch dosť zima.


Smrdelo mi tričko po 2 týždňoch?

Pri mojom minuloročnom modeli Effektor 4.0® som si všimol, že tričko po športovej aktivite nezapácha. Pri tomto modeli Energy Accumulator® 4.0 som urobil dvojtýždňový test, kedy som vykonával športovú aktivitu každý druhý deň. Výsledok? Tričko nesmrdelo ani po tak dlhej dobe. Okrem toho, že nesmrdelo, stále som sa v ňom cítil pohodlne, čo je spôsobené technológiou, ktorá zamedzuje bakteriálnemu rastu. Po tých dvoch týždňoch som ho už však pre „dobrý pocit” následne hodil do práčky.

Na čo všetko sa dá použiť?

Konkrétne v tomto modeli Patriot Energy Accumulator® 4.0 môžeš ísť pokojne aj reprezentovať Slovensko . Keď už toto tričko mám, musím sa prihlásiť na nejaké preteky v behu alebo skialpe, haha. Okrem toho, že tričko má národné farby, dá sa použiť na širokú škálu aktivít, či už to je beh, turistika, lyžovanie, skialp alebo bežkovanie a rozhodne bude na tebe vyzerať parádne. Vďaka prepracovanej štruktúre nepotrebuješ na sebe mať kopu vrstiev a z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že pri dynamickej aktivite ti stačí mať na sebe len termo a je vybavené. Samozrejme, keď človek zastane, je potrebné navrstviť sa a všetko závisí od počasia.


Oplatí sa zainvestovať?

Niekto si možno povie - „ja takéto kompresie a technológie na svoje aktivity nepotrebujem.” Na jednej strane, má pravdu a keby som športoval iba príležitostne, uvážil by som, či do tohto drahšieho terma pôjdem. Tričko ocenia hlavne tí, ktorí športujú častejšie a intenzívnejšie. Príležitostní turisti nemusia reálne pocítiť všetky benefity tohto termo oblečenia. Ja som všetky výhody tohto termo oblečenia na sebe pocítil a s pokojným svedomím môžem povedať, že termo oblečenie od X–BIONIC® sa odlišuje od ostatných a presvedčil som sa, že to stojí za to.

V mojom šatníku patria tieto kúsky medzi top oblečenie, ktoré mám, ale samozrejme tomu zodpovedaná aj cena, cca 150 €, za ktorú ale človek dostáva krásny dizajn, strih a funkčnosť. Ak však hľadáš menej nápadný model, nájdeš ho na našom MTHIKER shope, dostupný aj v iných farebných dizajnoch s cenou okolo 130 €.

Na našom MTHIKER shope nájdeš aj množstvo iných modelov od značky X-BIONIC®. Zaujímavou alternatívou v rovnakej cenovej relácii môže byť aj vlnené termo od značky Devold. Model Tuvegga Sport Air Merino s cenou okolo 120 € je vyrobené z obojstranného 3D úpletu a takisto sa perfektne hodí na zimné športové aktivity. Dostupnejšou voľbou s cenou okolo 50 € je termobielizeň od značky Brynje, ktorá je typická svojou sieťovanou konštrukciou.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
viktorvinciktoma 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Devold Duo Active - univerzálne termo do zimných podmienok

Test: Devold Duo Active - univerzálne termo do zimných podmienok

Aké termo zvoliť? Merino alebo syntetiku? Čo tak oboje v jednom kúsku?
Test: 4-ročná skúsenosť s nohavicami Silvini Soracte

Test: 4-ročná skúsenosť s nohavicami Silvini Soracte

V tomto teste sa podelím o moju skúsenosť so skialpovými nohavicami, ktoré ma sprevádzajú už štvrtú sezónu.
Test: CRAFT CORE Nordic Training - oblečenie po švédsky

Test: CRAFT CORE Nordic Training - oblečenie po švédsky

Mať kvalitné oblečenie na šport nie je len otázkou komfortu, ale aj správnej funkčnosti a zamerania na daný šport.
keyboard_arrow_up