Som skialpinista alebo skiturista?

Skialpinizmus, skitouring, skialpinisti, skialpy, ... Posledné roky veľmi skloňované pojmy. Ale čo je čo?

Je to vôbec pre mňa vhodný šport? Budem vedieť „skialpovať“? Čo všetko k tomu potrebujem? Dá sa tento šport vykonávať všade? Na tieto otázky, ktoré si možno poniektorí z vás kladú, sa budeme snažiť nájsť odpovede v nasledujúcich riadkoch.

Na skialpy idem s cieľom užiť si pokoj a zimnú krajinku s čo najmenším počtom ľudí...
Koncepcia tohto športu je jednoduchá, vyjsť na lyžiach hore a dole to zlyžovať. Znie to perfektne… a aj je. Dá sa to vďaka pásom, ktoré lepíme na spodok lyží predtým, ako začneme stúpať. Hovorí sa im aj tulenie pásy, pretože v minulosti boli naozaj vyrábané z kože tuleňov. Dnes sa už vyrábajú zo syntetických materiálov, avšak podstata ostáva zachovaná – pásy zabezpečia, že sa na lyžiach môžete pohybovať smerom nahor a nezošmyknete sa naspäť. Na kopci pásy odlepíte, zbalíte, prehodíte viazanie, zaklapnete lyžiarku a môžete lyžovať. Aké jednoduché… ale je to naozaj také jednoduché? Podľa toho, akú verziu skialpinizmu si zvolíme.

Sneh

Skialpinizmus vs. skitouring

Skialpinizmus je zložený z dvoch slov – ski, čo znamená lyže, lyžovať a alpinizmus, čo znamená horolezectvo, takže doslovný preklad znie asi ako horolezecké lyžovanie? Takto sa to neprekladá, ale podstatu to vystihuje, najčastejšie sa dočítame o lyžovaní s prvkami horolezectva. Je to vysokohorský zimný šport, ktorý si každým rokom získava viac a viac priaznivcov.

Zasnežené kopce
Skialpinizmus vo svojej klasickej podobe zahŕňa prvky turistiky, lyžovania a horolezectva. Pri klasickom skialpinizme dosahujeme štíty, vrcholy, sedlá, kde je často potrebné horolezecké vybavenie (mačky, laná, cepín) a ovládanie horolezeckých techník, či už pri výstupe alebo zostupe. Ku krásam tohto dobrodružného športu som „pričuchla“ už aj ja, ale v jeho jednoduchšej, odľahčenej podobe, keďže horolezec nie som a nemám to ani v pláne. To, čo robím ja a mnoho ďalších turistov sa nazýva skitouring.

Kráľova hoľa

Skitouring si znova môžeme rozdeliť na slovíčko ski (lyže, lyžovanie) a slovíčko touring (turistika) a jednoducho dospejeme k významu tejto verzie skialpinizmu – ide v podstate o turistiku na lyžiach. Pri skitouringu sú vynechané horolezecké prvky, je to skôr pokojnejší a bezpečnejší pohyb v horách.

Skitouring v lyžiarskych strediskách

Častým cieľom skituristov sú lyžiarske strediská, kde ale môže dochádzať k stretom a nepríjemnostiam, preto si vždy treba vopred zistiť, či dané stredisko má výstupovú skialpovú trasu a či je to spoplatnené. Ak výstupovú trasu dané stredisko nemá zavedenú, pohybujeme sa vždy po okraji zjazdoviek a stúpame za sebou, nie vedľa seba, aby sme čo najmenej zasahovali do zjazdovky.

Na zjazdovkách sa nepohybujeme mimo prevádzkových hodín (vo väčšine lyžiarskych stredísk je pohyb mimo otváracieho času zakázaný). Je to nebezpečné najmä z dôvodu úpravy svahu, ktoré prebieha každý deň po prevádzkových hodinách (prípadne pred otvorením) lyžiarskeho strediska. Stroje často využívajú lanové navijákové techniky, čo predstavuje obrovské riziko pre lyžiarov, ktorí sa ešte nachádzajú na zjazdovke. Lano si s najväčšou pravdepodobnosťou nestihnete všimnúť a môže dôjsť k vážnemu zraneniu. Takisto pracovníci v strojoch a ratrakoch si vás na svahu nemusia všimnúť a môže to dopadnúť zle.

Skitouring mimo lyžiarskych stredísk

Mojím cieľom skituristiky však nie sú lyžiarske strediská, tie sú v pláne len v prípade veľmi zlých snehových podmienok. Na skialpy idem s cieľom užiť si pokoj a zimnú krajinku s čo najmenším počtom ľudí a často sú to miesta, ktoré sú v zime ťažko prechodné peši.

Zima
Keď sa nad tým tak zamyslím, tak by som dala medailu tomu, kto to vymyslel – vyšliapať na lyžiach hore a potom sa spustiť dole...nápad za 100 bodov. Lyžovanie mám veľmi rada a v spojení s turistikou v krásnej prírode...no čo viac. A zároveň šetríte čas, lebo i keď peši to trvá dole kopcom vždy menej, v porovnaní so zlyžovaním sa trvanie zostupu nedá porovnať.

Malá FatraTatranská Magistrála

Je to pre mňa vhodné?

Ak rozmýšľate nad tým, či je pre vás tento šport vhodný, treba zhodnotiť, ako často máte v pláne v horách tráviť svoj voľný čas, či ste skúsený turista, ktorého neodradí zima alebo nepriaznivé podmienky (samozrejme do určitej miery, netreba nikdy preceňovať okolnosti) alebo si do hôr zájdete len občas. No a v neposlednom rade, správnou otázkou je, či viete lyžovať. To samozrejme nie je podmienka, lyžovať sa môžete naučiť aj na skialpových lyžiach, ale, pravdupovediac, osobne si neviem predstaviť postaviť sa na skialpy bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností s lyžami. Ak ste nelyžiar alebo začínajúci lyžiar, je určite dobré začať práve na spomínaných zjazdovkách, kde v prípade nehody máte na blízku ľudí, dostupnú záchranu a upravený terén, ktorý v začiatkoch určite pomôže.

Zimná krajinaVysoké Tatry

Určite sa netreba uponáhľať s výbavou, je to pomerne drahý šport, ktorý vo svojom voľnom čase môžete praktizovať. Ak si chcete zaobstarať novú výbavu (skialpinistické lyže, lyžiarky a palice), dokopy vás to bude stáť minimálne 1 000 € a viac, takže investovanie si treba poriadne premyslieť a zvážiť. Ďalšia vec je, že nie každému pohyb na týchto lyžiach vyhovuje, môže sa pokojne stať, že zistíte, že tento šport nie je nič pre vás. Na začiatok je úplne ideálne si skialpovú výbavu požičať v požičovni, kde vám pracovníci poradia a vysvetlia čo a ako a vy máte možnosť zistiť, či vás to bude baviť.

Oravské BeskydyZimná turistika

Tak to bolo aj v mojom prípade, kedy som mala požičanú skialpovú výbavu z požičovne asi 3-krát. Ale už po prvom kontakte so skialpovými lyžami som vedela, že do tohto určite zainvestujem. Pohyb mi prišiel úplne prirodzený a príjemný (a to som mala lyže so starým rámovým viazaním, ktoré je pomerne ťažké).

Zjazdové vs. skialpové vybavenie

Oproti klasickým zjazdovým lyžiam je rozdiel v tom, že na lyže pri výstupe lepíte pásy, ktoré vám umožňujú pohyb nahor. Paleta výberu pásov je rôznorodá, najčastejšie bývajú vyrábané z mohéru, nylonu alebo ich kombinácií. Líšia sa rôznymi vlastnosťami pri stúpaní, sklzovými vlastnosťami alebo funkčnosťou pri veľmi nízkych teplotách. Ďalším rozdielom je viazanie. To je pri skialpových lyžiach odlišné, keďže potrebujete mód na stúpanie, ale aj na zjazd.


...takýto zjazd bol zatiaľ jeden z mojich najlepších zimných zážitkov, ak nie najlepší.
Rámové viazanie (vyzerá ako klasické zjazdové) sa už veľmi nevyrába hlavne pre svoju hmotnosť a mohutnosť. Nahradilo ho populárne techové, resp. pinové viazanie. Je jednoduché, ľahké a na lyži zaberá veľmi málo miesta v porovnaní so zjazdovým. Čo vás zo začiatku trošku potrápi je zapínanie špičky...to ešte občas potrápi aj mňa, najmä počas zapínania v nepríjemnejšom teréne a neraz si zanadávam (ale je pravda, že nie som zrovna najtrpezlivejší človek na planéte, takže vám to pôjde možno lepšie).

Lyžiarky sa tiež líšia od zjazdových hlavne ohybom komína, kedy pri výstupe dokážete nohou pohybovať a lyžiarka sa do určitého uhla ohýba. Samozrejmosťou je, že tieto lyžiarky sú oveľa, oveľa ľahšie ako zjazdárske a majú aj inú podrážku, keďže pri skialpinizme sa pohybujete aj peši a to práve v týchto lyžiarkach.

Malá Fatra
To samozrejme nie je všetko, potrebné je aj ďalšie vybavenie ako palice, prilba, batoh, prípadne lavínová výbava a skialpové oblečenie. To všetko nájdete v MTHIKER shope. Viac o možnostiach výbavy, ak už zvažujete kúpu, sa dozviete v ďalších článkoch a videách, ako napr. časté chyby pri výbere skialpovej výbavy alebo tipy na osvedčené kúsky skialpovej výbavy.

Kráľova hoľa
Niekoľko rokov dozadu, v časoch, kedy som bola len takým rekreačným lyžiarom, by mi ani len nenapadlo, že raz budem šliapať na pásoch aj ja. Veľmi sa teším, že som sa do tejto skupiny ľudí už zaradila aj ja, a viem, že mojím cieľom je v tomto športe pokračovať a zlepšovať sa nielen v technike výšľapu, ale hlavne zjazdu vo voľnom teréne, keďže takýto zjazd bol zatiaľ jeden z mojich najlepších zimných zážitkov, ak nie najlepší.

Foto: Andrej Šuty
report_problem Našiel si v texte chybu?
nely 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Prečo ma nadchol freeridový set Ortovox Ravine?

Prečo ma nadchol freeridový set Ortovox Ravine?

Novinka z dielne značky Ortovox označená ako Ravine ponúka zaujímavé vlastnosti a môže nadchnúť aj tých, ktorí sa doteraz nepovažovali za „čistokrvných“ freeriderov. A ja som vhodný príklad.
Jedna z najkrajších skialpových trás vo Vysokých Tatrách – Volí chrbát

Jedna z najkrajších skialpových trás vo Vysokých Tatrách – Volí chrbát

Patrí skialpová trasa na Volí chrbát k tým najkrajším v Tatrách? Poď to zistiť.
Príbehy tatranských žľabov - skialp Štrbský štít a Capia veža

Príbehy tatranských žľabov - skialp Štrbský štít a Capia veža

Tak ako každá tatranská stena a tatranský vrchol majú svoje príbehy, aj žľaby si píšu tie svoje. A tie najkrajšie píšu o legendárnom prašane, ktorý nie je lavinózny a bezpečne ťa pustí na vrchol a potom aj z neho.
keyboard_arrow_up