Test: COROS Pace 3 – veľa muziky za málo peňazí

Na beh, na bicykel, na hory, do vody aj do postele. Coros Pace 3, najlepší priateľ športovca.

Hodinky zvykli mať jedinú funkciu - ukazovať čas. Postupne sa z nich stal doplnok módy a mohlo sa stať, že keď ste sa niekoho spýtali na čas, vytiahol z vrecka mobil a na zápästí sa mu zalesklo sklíčko zabudnutých hodiniek. S hodinkami Coros Pace 3 zabudnete, že mobil vôbec máte so sebou – alebo ho rovno necháte doma, tak ako ja.

V jednoduchosti je krása

Už pri pohľade na balenie som vedela, že pôjde o skutočne kvalitný výrobok. Krabička je síce „iba“ z tvrdého papiera, no na pohľad aj dotyk pôsobí luxusne. Pokojne ju môžete mať položenú na poličke a odkladať do nej hodinky, keď ich budete chcieť nechať oddýchnuť. Za mňa je to veľké plus, pretože nemusím premýšľať, kam ich odložím, jednoducho idú naspäť do „domčeka“.

V balení sa nachádza nabíjací kábel, dve náhradné kovové poistky na remienok, letáčiky a dve nálepky - to vždy poteší. Ja som testovala verziu s nylónovým remienkom, no na výber je aj silikónový.

Coros Pace 3Coros Pace 3 balenie

Nylón či silikón?

Najskôr som bola skeptická. Doteraz som bola zvyknutá na silikónové náramky a myslela som si, že nylónový - so suchým zipsom - bude zle držať, odopínať sa, alebo sa zachytávať. Rýchlo som však prišla na to, že silikónu dám navždy zbohom.

...pre športovcov, ktorých zaujíma len to, čo je pre šport skutočne dôležité.
Remienok držal ako prikovaný, nezachytával sa a možnosť na mieru ho dotiahnuť je naozaj skvelá. To je obrovské plus, čo sa týka senzoru a meraní. Vďaka perfektnému fitu budú merania naozaj veľmi presné, keďže senzor potrebuje priamy, neprerušený dotyk s pokožkou. Pri remienkoch s dierkami sa mi stáva, že je mi v jednej dierke voľný a v druhej už zase tlačí.

Coros Pace 3, nylónový remienokCoros Pace 3, silikónový remienok

Je pravda, že keď tento remienok namočíte, bude oproti silikónovému dlhšie mokrý, no skutočne len o pár minút. A to mi za to celkové pohodlie stojí. Čo sa týka potu, pod silikónovým náramkom sa mne osobne vždy nazbiera vlhkosť, zatiaľ čo nylónový ju skvelo prepúšťal.

Čo mi príde ako malé mínus nylónového remienku je však jeho zakončenie - nedá sa úplne vyvliecť. Pri mojej malej ženskej ruke to problém nie je, no keď si ich skúšal priateľ, mal trochu problém dostať hodinky na zápästie. Muži s ešte väčšou rukou preto môžu mať problém hodinky vôbec dostať na ruku.

Ale dosť už o remienku, do ktorého som sa zaľúbila. Poďme na hodinky.

Coros Pace 3 recenzia

Slušný balík

Tieto hodinky sú stvorené pre športovcov, ktorých zaujíma len to, čo je pre šport skutočne dôležité. Preto nečakajte, že budete mať druhý telefón v hodinkách. Nebude vám tam však nič chýbať, teda, skoro nič. Pozrime sa na to, čo čakať môžete.

Dotykový displej, čip podporujúci dvojfrekvenčné GPS, breadcrumb navigácia, úžasná výdrž batérie, mušia váha, 4 GB pamäte, Wi-Fi, množstvo aktivít a údajov... COROS sa sústredí na to, aby atlétom dodal to najlepšie a za čo najlepšiu cenu. Ja sa vám pokúsim o všetkom niečo povedať.

Coros Pace 3 test

Ľahšie než pierko

Keď som hodinky prvýkrát držala v rukách, bála som sa, že ich hneď rozbijem. Pace 3 sú vyrobené zo zosilneného polyméru (fibre-reinforced plastic), vďaka ktorému dosahujú neuveriteľnú váhu - 30 g s nylónovým náramkom. Ich hrúbka je 1,17 cm (bez senzora), a teda nie je vôbec problém mať ich aj pod obtiahnutejším športovým tričkom.

Sú ako pierko, no materiál je pevný a odolný, takže sa o ne vôbec nemusíte báť. Displej je vyrobený štandardne z minerálneho skla. Ak nie ste zvyknutí bežne nosiť hodinky, Pace 3 budete registrovať možno prvých 5 minút, potom sa stanú vašou súčasťou. Keď som ich mala pod rukávom, aj som zabudla, že ich na ruke vôbec mám.

Coros Pace 3 reviewCoros Pace 3

Senzor

Next-gen senzor z hodiniek takmer vôbec nevystupuje. Vďaka tomu je nielen pohodlný, ale aj presný. PPG senzor (photoplethysmogram) je optický senzor, ktorý dokáže zmerať srdcovú frekvenciu, kyslík v krvi, intenzitu cvičenia, ale aj váš spánok. Pri mojich meraniach som nezaznamenala žiadne výpadky. Mala som nastavené štandardné merania každých 10 minút, môžete si ich však nastaviť aj na real-time – to však trochu viac zaťažuje baterku.

Spravila som tiež malý test s lekárskym tlakomerom, pričom som sa sústredila na tep. Tlakomer mi zmeral 99 bpm, Pace 3 mi ukázali 95 bpm a moje vlastné hodinky ukázali 84 bpm.

Čo sa týka spánku, COROS v decembri predstavil aj nový update, vďaka ktorému môžete sledovať vaše HRV (Heart Rate Variability - variabilita srdcového tepu) počas noci. To znamená, že môžete sledovať, ako vaše telo reaguje na každodenný stres a záťaž, športovú či nešportovú, a na základe toho upraviť svoj tréning. HRV je v skratke doba medzi jednotlivými údermi srdca, ktorá je priamo ovplyvňovaná vašim nervovým sytémom. Tá má na starosti správne fungovanie vášho tela, a práve vďaka meraniu HRV viete zistiť, či vaše telo potrebuje viac oddychu, alebo je pripravené na poriadnu dávku fyzickej aktivity.

rekacia nervového systému na vonkajšie podnety
Takémuto meraniu však treba dopriať čas. Pace 3 začnú HRV údaje ukazovať až po piatich nociach, a samozrejme, čím dlhšie s nimi budete spávať, tým lepšie informácie o svojom tele budete mať. Aj keď nie som zvyknutá spávať s hodinkami a trochu sa mi ich do postele brať nechcelo, Pace 3 mi vôbec neprekážali. Dokonca som si ráno ani neuvedomila, že ich na ruke mám, a to ma veľmi milo prekvapilo. Viem si preto v pohode predstaviť, že by so mnou do postele chodili aj každú noc, najmä keď viem, ako veľmi prospešné takéto informácie sú.

COROS má na stránke aj vysvetlenia spolu s ukážkami, aby ste mali lepší prehľad o tom, čo tieto hodnoty znamenajú.

Coros Pace 3 recenziaCoros Pace 3 test

Tu si dovolím pripomenúť, že športové hodinky sa majú správne nosiť kúsok nad kosťou zápästia (guľatý výstupok). Tým zabezpečíte nielen pohodlie pri nosení, ale aj čo najpresnejšie výsledky.

O ďalších údajoch, ktoré Pace 3 meria, si povieme nižšie.

Ovládanie

Jednou z najdôležitejších vecí pri športových hodinkách je možnosť ovládania. Pace 3 vám dajú v tomto na výber. Môžete použiť tradičné tlačidlá, pričom vrchné funguje aj ako koliesko, ktorým môžete scrollovať v menu. Druhým tlačidlom môžete napríklad meniť údaje, ktoré sa vám na hlavnej obrazovke zobrazujú, alebo ho môžete použiť ako tlačidlo „späť“. Toto je skvelé napríklad vtedy, ak máte rukavice alebo ak vám nevyhovuje ovládanie pomocou dotykovej obrazovky.

Coros Pace 3, gombíky, ovládanieCoros Pace 3 gps hodinky

Obrazovka nielenže výborne reaguje, je aj dobre viditeľná na priamom slnku. Jas sa automaticky upraví aj v tme, sami si ho upraviť však nemôžete. To podľa mňa nie je problém. Keď sú hodinky aktívne a vy si prezeráte vaše údaje, čitateľnosť je skvelá aj v tme. Keď hodinky schováte do rukáva, stmavnú a nereagujú. Obrazovka sa automaticky zamyká – odomknete ju podržaním koliečka.

Obrazovka

Displej má veľkosť 1,2 palca (cca 3 cm), je farebný a okrem toho, že počas aktivity vidíte aktuálne údaje, máte tiež prístup k starým záznamom. Takže na to, aby ste si pozreli údaje z aktivít, novších či starších, nepotrebujete telefón.

Pace 3 majú takzvaný Memory-in-display. Tento typ displeja sa však nedá porovnávať napríklad s takým telefónom či tabletom. Nemá totiž tak rýchlu odozvu a preto sa môže zdať, že „seká“. Je to však cielené, pretože to zabraňuje náhodnému scrollovaniu pod oblečením či v prípade, že by ste hodinky o niečo opreli. Na ovládanie obrazovky potrebujete priamy dotyk s kožou.

Tiež si môžete nastaviť, kedy chcete, aby bola obrazovka aktívna. K dispozícii máte 3 možnosti: vždy zapnutá, navigácia a interface, navigácia. Aj tieto nastavenia majú vplyv na to, ako dlho vám vydrží batéria.

gps hodinky pre začiatočníkovgps hodinky na preteky

Batéria

Podľa výrobcu má batéria maximálnu výdrž s neustálym používaním GPS v štandardnom režime až 38 hodín. Krásne číslo, ktoré poteší najmä nadšencov ultra maratónov a 24-hodinoviek. Oproti ich staršiemu súrodencovi Pace 2 tak batéria vydrží o 8 hodín viac.

...v prípade, že by ste sa stratili, môžete si zapnúť funkciu back-to-start, ktorá vás odnaviguje naspäť...
Obyčajných smrteľníkov poteší výdrž 24 dní neustáleho používania. Keď to opäť porovnáme s Pace 2, pribudli 4 dni výdrže naviac. Ja som počas testu behávala každý deň okolo 30 minút a výdrž batérie môžem potvrdiť - nabíjala som ich po 22 dňoch aktívneho používania, pričom batéria stále nebola vybitá. Ak patríte medzi ľudí, ktorí hodinky využívajú len na aktivity a nebudete ich nosiť 24 hodín denne, môžete ich vypnúť, vďaka čomu na jedno nabitie vydržia ešte dlhšie.

Coros Pace 3

Navigácia

Pace 3 sú GPS športové hodinky, takže niet divu, že k GPS je čo povedať. Začneme dual-frueqency GNSS, ktoré prijíma signály z viacerých satelitov a tým umožňuje čo najpresnejšie GPS informácie. Počas mojich behov boli údaje extrémne presné.

Coros Pace 3 gpsCoros Pace 3 gps navigácia

Čo sa týka samotnej navigácie, hodinky ponúkajú tzv. breadcrumb („omrvinkovú“) navigáciu, čo znamená, že hodinky si zapamätajú miesta, kde sa nachádzali. Keď si do hodiniek stiahnete GPX mapku, hodinky vás budú navigovať a zároveň zaznamenávať, kde ste boli. Vy v reálnom čase budete vidieť, kde sa nachádzate.

Keď si zapnete aj turn-by-turn navigáciu, budete dostávať upozornenia o akýchkoľvek zmenách trasy. Ak vás napríklad bude čakať odbočka, hodinky vám dajú chvíľu dopredu vedieť, že sa k nej blížite a potom opäť, keď sa pri nej budete nachádzať. Ak sa z trasy vychýlite, hodinky vás upozornia.

Opäť môžem povedať, že s navigáciou som nemala žiadny problém, no behávala som len trasy, ktoré som poznala. Pri trase, ktorú nepoznáte, však môže nastať problém, ak sa z nej rozhodnete zísť. Navigácia sa zobrazuje len ako čiara na mape, ktorú sledujete, no pri akejkoľvek zmene sa vaša navigácia nezmení - pretože bola predom stiahnutá. Avšak v prípade, že by ste sa stratili, môžete si zapnúť funkciu back-to-start, ktorá vás odnaviguje naspäť presne po tej istej trase, akou ste sa na miesto stratenia dostali.

Okrem samotnej mapky a trasy, ktorú sledujete, si môžete tiež pozrieť dôležité informácie ako pohyb slnka, prevýšenie, ktoré ste nastúpali, presné GPS súradnice, zaznačiť si môžete aj checkpoint. Ak by ste si s čímkoľvek nevedeli poradiť, môžete sa vždy pozrieť na stránku Coros, kde majú aj videá s vysvetleniami - všetko je síce po anglicky, no video je často ľahšie pochopiteľné ako zle preložený text.

Coros Pace 3Coros Pace 3 review

Aktivity

Okrem tradičných aktivít COROS pridal aj pár nových, menej štandardných, akými sú napríklad triatlon, lyžovanie, snowboard či veslovanie. V zozname je aj niekoľko vodných aktivít, keďže Pace 3 sú vodoodolné. Sú však vhodné len na povrchové aktivity, nie na potápanie. Zaznamenávať si tak môžete skutočne všetky vaše aktivity a niektoré vás možno bude lákať vyskúšať práve preto, aby ste si ich mohli „odčiarknuť“.

Coros Pace 3Coros Pace 3

Čo všetko sa dozvieme

Aj tieto hodinky ukazujú čas - ale na čo sú vám všetky tie ostatné informácie? Nielen na to, aby ste sa zlepšili, pomôžu vám aj samého seba lepšie spoznať. Napríklad pomocou sledovania spánku môžete zistiť, aký vplyv má spánok na váš výkon, no aj naopak.

Ako väčšina športových hodiniek, aj Pace 3 merajú kroky, koľko poschodí ste vyšli, koľko času ste strávili aktivitou a tiež počet spálených kalórií. Na kalórie si môžete nastaviť aj každodenný cieľ a keď ho splníte, hodinky vám dajú vedieť tým, že zapípajú. Musím priznať, že tohto hlásenia som sa vždy zľakla, pretože prichádzalo v tú najneočakávanejšiu chvíľu.

Na druhú stranu sú však hlasnejšie zvuky či zosilnené vibrácie vhodné pre prípady, kedy ich ľahko prehliadnete. Napríklad pri plávaní, kde sa zvuky až tak ľahko nešíria a stály pohyb rúk môže spôsobiť, že jemnejšie vibrácie si ani nevšimnete. Pri behu, kedy máte napríklad rukavice či tričko s dierou na palec sa nemusíte každú chvíľu vyzliekať. Hodinky vám zahlásia dokončený okruh, dosiahnuté ciele či potrebu pre oddych počas cvičenia.

Coros Pace 3 hodinky na ultrabehCoros Pace 3, gps hodinky pre bežcov

Hodinky majú aj teplomer, barometer, gyroskop, 3D kompas a akcelerometer. Tiež si môžete nastaviť, ktoré údaje sa vám budú zobrazovať na hlavnej obrazovke.

Aplikácia na mobile aj v počítači

Aplikácia je síce v angličtine, ale vaše údaje si dokážete pozrieť na mobile aj na počítači. Rozhranie je prehľadné a bežnému slovákovi bude na pochopenie stačiť poznať len pár pojmov, alebo šikovne použiť prekladač.

Okrem času, tempa a prejdených kilometrov si môžete pozrieť tep počas aktivity, spálené kalórie, ale aj „performance“, teda výkon a „load“, čo je záťaž. Medzi zaujímavejšie dáta patrí aj kadencia a dĺžka kroku. Hodinky vám tiež merajú watty.

Ako človeku, čo doteraz svoje aktivity nezaznamenával, mi aklimatizácia na rozhranie a všetky údaje trvala veľmi krátko. Mám tú výhodu, že viem po anglicky, no dovolím si povedať, že znalosť tohto jazyka nie je nutná k tomu, aby ste hodinky naplno využili. Po prvej aktivite si stačí na chvíľu k tomu sadnúť, porozumieť, ktorý graf predstavuje čo a potom už to pôjde samo.

Je jednoduché sledovať aj to, v čom je potrebné zlepšenie, v čom by ste mali pridať a v čom ubrať, aj to, koľko by ste mali po výkone ideálne oddychovať. To by som však považovala skôr za odporúčaný čas než prikázaný, každý sme predsa iný.

gps hodinky na beh
Vďaka grafickému zobrazeniu a farebnému odlíšeniu je jednoduché orientovať sa nielen v aplikácii, ale aj v samotných hodinkách.

Coros tiež ponúka možnosť stiahnuť si tréningové plány a cvičenia, ktoré ponúkajú pre celú škálu športov i športovcov - od začiatočníkov po profesionálov. Tiež sa môžete poradiť s ich trénermi, alebo si pozrieť podrobné informácie o vašom výkone a na základe toho si sám, alebo za pomoci vášho trénera, vytvoriť vlastný tréningový plán.

Plusy

  • cena - v porovnaní s podobnými hodinkami na trhu
  • batéria - až 38 hodín v štandardom GPS nastavení, 24 dní nepretržitého používania
  • váha - len 39 g so silikónovým remienkom a 30 g s nylónovým
  • dual-frequency GPS
  • jednoduchosť - žiadne rušivé elementy, len sústredenie sa na šport
  • 4 GB miesta na hudbu priamo v hodinkách
  • Bluetooth - okrem spojenia s mobilom sa môžete spojiť priamo so slúchadlami a počúvať hudbu

Mínusy

  • hudba - obmedzené úložisko, nie je možné spojiť so streamovacími platformami či ovládať prehrávanie hudby v telefóne
  • chýba ANT+ konektivita - mínus najmä pre cyklistov
  • nutnosť sťahovania máp

Coros Pace 3

Zhrnutie

COROS Pace 3 ocenia najmä skúsení bežci a atléti, ktorí chcú mať všetky dáta pokope a jednoducho prístupné. Poslúži však aj občasným bežcom či začiatočníkom, ktorí chcú mať prehľad o svojich výkonoch a zlepšiť sa. Práve jednoduchosť a zameranie sa na šport je pre začiatočníkov super, nakoľko ich nič iné nerozptyľuje. Niekde začať treba, a začať s Pace 3 mi príde ako dobrá voľba.

Aj keď sa cena môže bežnému Slovákovi zdať vysoká, keď sa pozrieme na trh a porovnáme si, čo ponúka COROS oproti iným výrobcom, je jasne vidieť, dostanete naozaj vysokú kvalitu za pomerne nízku cenu. COROS sa taktiež stále stará o svojich verných zákazníkov a zadarmo hodinky aktualizuje.

COROS PACE 3 nájdete na MTHIKER shope za 249 €.
Zdroj fotografií: archív autorky, COROS
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
mora 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Vlajková loď – Suunto Vertical Titanium Solar

Test: Vlajková loď – Suunto Vertical Titanium Solar

Veľká výdrž batérie, solárny displej, offline mapy priamo v hodinkách či dvojpásmový GNSS. Čo ešte vie ponúknuť nová vlajková loď od Suunto?
Video: Zlatá stredná cesta od Fenixu - čelovka Fenix HL32R-T

Video: Zlatá stredná cesta od Fenixu - čelovka Fenix HL32R-T

Ak hľadáš čelovku na večerné tréningy, možno sa ti hodí práve tento podarený kúsok.
Novinky vo svete športovej elektroniky - Suunto Race hodinky a Suunto Wing slúchadlá PR článok

Novinky vo svete športovej elektroniky - Suunto Race hodinky a Suunto Wing slúchadlá

Hodinky určené pre tých, ktorých poháňa výkon a chuť pretekať? Nové Suunto Race s nabitými funkciami sú tu aj s prvými slúchadlami pre športovcov z fínskej produkcie.
keyboard_arrow_up