Test: VAUDE Croz 3L III - v suchu v lete aj v zime
Síce je ľahučká, no pred nepriazňou počasia ochráni na výbornú. „Crozka“ sa stala neoddeliteľnou súčasťou mojich letných aj zimných dobrodružstiev.
Základné info, výber veľkosti a prvé dojmy
Croz 3L III, ako už napovedá aj jej názov, je trojvrstvová hardshell bunda. Okrem povrchovej úpravy sa o nepremokavosť a priedušnosť stará membrána Ceplex Green, spolu s podlepenými švami. Membrána zabezpečuje nepremokavosť na úrovni minimálne 10 000 mm. Na bundu je to pre mňa úplne postačujúci údaj.Navyše, táto membrána, podobne ako väčšina bundy, je vyrobená z recyklovaných materiálov. Ale na to sme už pri VAUDE zvyknutí. Hoci ide primárne o letnú bundu, osobne som ju využíval aj počas skialpinistických túr. A to predovšetkým pre jej hmotnosť – ani nie pol kila v batohu naviac človek neucíti.
Štandardné patálie nastali pri výbere veľkosti. Nech sa na to pozerám z hocijakého uhla pohľadu, táto bunda je jednoducho obrovská. Pri mojej výške 188 cm a hmotnosti 72 kg som siahol po M-ku. I napriek tomu je bunda vskutku dlhá – nielen čo sa týka torza, ale aj rukávov.
No a najmä, mám v nej habadej priestoru - veď bežne sa do tatranských zjazdov spúšťam naobliekaný ako cibuľa. Inými slovami, mám na sebe merino tričko, mikinu, primaloftku a na vrch ešte túto bundu. Ak ju chcete používať vyslovene v lete, je možné, že budete potrebovať o jednu až dve veľkosti menší model v porovnaní s bežnou veľkosťou.
Mimochodom, keď už som spomínal rukávy, sťahujú sa štandardne velcro páskou, ej kej ej suchým zipsom. Overené riešenie, hoci to zakončenie rukávov je tak široké, že za normálnych okolností tadiaľ prestrčím ruku aj v skialpovej rukavici. Na dĺžku by som ich takisto pokojne skrátil. Neviem si predstaviť, pre koho by bola XXL veľkosť, keď ich v M-ku považujem za pridlhé. Asi pre Yetiho.
Univerzál vo všetkých ohľadoch
Ako som už spomínal v minulom teste oblečenia od VAUDE, okrem funkčnosti vždy oceňujem všestrannosť oblečenia. Je vcelku paradoxné, že som túto bundu mal na sebe viackrát v zime, než v lete. Asi som málo turistikoval v daždi. Ani liezť v zlom počasí sa „nezadarilo“, a tak som nemal možnosť v teréne vyskúšať, či sa naozaj bunda nevyhŕňa zo sedáka – aspoň tak to tvrdí výrobca.Čo som však otestoval viac než dosť, je praktickosť vreciek. Oproti „klasickým“ bundám sú prispôsobené batohom, a teda posunuté mierne vyššie. Navyše, vstup je pomerne veľkolepý, čiže aj pri zapnutom bedrovom páse som sa do vreciek vždy poľahky dostal. A sú nadmieru hlboké, takže aj keď som mal batoh, stále zostávalo dosť veľa miesta.
No ok, zatiaľ sme sa bavili iba o zjazdoch na lyžiach, ale čo taký výšľap, či už na skialpoch, alebo peši?
Bunda sama osebe je pomerne hutná a hoci membrána akú-takú vlhkosť prepustí smerom von, nie je všemocná. Preto sa pod pazuchami nachádza prídavný zips – čiže vetranie naviac. Ja osobne som ho vo výšľapoch v snežení využíval pomerne hojne, hoci jedným dychom musím dodať, že som aj napriek tomu pod bundou zniesol maximálne jednu vrstvu. Nedá sa poprieť, že sa v nej človek bude cítiť lepšie dole kopcom…
Prvá skúsenosť s reklamačným oddelením VAUDE
Málokedy sa dá nájsť produkt, ktorý je dokonalý a vydrží večne. Tohto sú si očividne vedomí aj vo VAUDE. O ich odlišnom eko prístupe som písal už po návšteve ich sídla v Nemecku, no pri tejto bunde som si ho po prvýkrát mohol vyskúšať v praxi.V skratke – častokrát som nosil lyže pripevnené na batohu tak, ako som o tom písal aj v teste. Pri kráčaní dolu kopcom sa lyže o bundu treli, až som jedného dňa zistil, že mi na dvoch miestach prešúchali látku tak, že presvitala sťahovacia gumička okolo pása. A tak bunda podnikla cestu do Nemecka, kde mi vymenili úplne celú spodnú časť. Tá už síce nie je trojvrstvová ako ostatok bundy, no keďže je to oblasť krížov, neprekáža mi to.
Čo by som na bunde zmenil?
Za celý čas ma trápila jediná vec, a tou je kapucňa. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že je celkom priestranná – keď som ju raz za čas vzal do mesta v daždi, zmestili sa mi pod ňu aj veľké slúchadlá.Avšak keď sme na freeride kurze na Mölltaleri prvý deň lyžovali v silnej fujavici a ja som chcel bundu prehodiť aj cez skialp helmu, zistil som, že mám zrazu akosi málo miesta. Nepomohla ani gumička, pomocou ktorej sa dá regulovať utiahnutie kapucne – mimochodom, pomerne obtiažne sa s ňou narába.
Osobne ale horší fit pripisujem skôr tomu, že som mal pod bundou tie tri ďalšie vrstvy.
A posledná drobnosť? Asi farba. Je to detail, ale stále tvrdím, že do hôr by sme mali chodiť v niečom, čo nesplýva. A táto tmavozelená síce vyzerá pekne, no vždy dokonale zapadnem medzi kosodrevinu.
Aby som zodpovedal otázku z úvodu – hardshell je povinnou výbavou každého človeka, ktorý sa v horách hýbe za každých podmienok. Hoci úplne rozumiem tomu, že cenovka môže na prvý pohľad odradiť.
V prípade VAUDE Croz 3L III sa bavíme o 368 €, avšak s vernostným programom cena spadne na príjemnejších 368 €. Bunda je dostupná aj v tmavomodrom vyhotovení, výraznejšie farby nájdeme pri dámskom modeli.
Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre