Ako na turistiku: Sprievodca výberom turistickej obuvi

Chceš si kúpiť nové turistické topánky, ale nevieš, aké zvoliť z toho obrovského množstva najrôznejších modelov?

Jednou z prvých väčších investícií začínajúceho turistu sú práve turistické topánky. Niet divu... nohy držia celé telo, zabezpečujú nám stabilitu a potrebnú oporu, ktorá zvyšuje celkovú bezpečnosť na túre – našu a aj ľudí okolo nás.

Ktorá je tá správna?

Pri každom tipe na výlet sa môžeš stretnúť s odporúčaním „maj správnu turistickú obuv“. Veľa z nás si predstaví ako prvé „tradičné“ vysoké pevné kožené topánky. Dnes je však trh rozmanitý a ponúka neskutočne veľa rôznych druhov obuvi, či už sú to nízke, vysoké, polovysoké, kožené, nekožené...

Vysoké Tatry, Zbojnícka chata, veľká Studená dolina, TANAP
No ako sa v tom všetkom vyznať? Ktoré si kúpiť? Ako si z toho obrovského množstva vybrať tie správne pre seba? Výberu obuvi sme sa venovali v nejednom článku či videu, ktoré ti určite pomôžu s výberom. V nasledujúcich riadkoch si zhrnieme najdôležitejšie parametre a pripomenieme si videá, ktoré ti pomôžu s výberom tvojej turistickej obuvi.

Turistické topánky. Nízke, vysoké, polovysoké, kožené, syntetické, s membránou, bez membrány, s vibramovou podrážkou, s inou podrážkou... Ktoré sú pre mňa tie naj? Odpoveď na tieto otázky je neraz zložitejšia, ako by sa mohlo zdať. Najlepšie bude porovnať výhody a nevýhody jednotlivých turistických topánok.

Ťatliakovo jazero, Západné Tatry, TANAP

Vysoké turistické topánky

Klasické vysoké turistické topánky poskytujú nohám a členkom najlepšiu a najväčšiu oporu zo všetkých topánok. Môžeš si vybrať buď kožené topánky, alebo tie zo syntetických materiálov, s membránou, ktoré zabezpečia nepremokavosť, alebo bez nej.

Tým, že sú tieto topánky vyššie, sú mohutnejšie, pevnejšie, tvrdšie, ale aj ťažšie. Vďaka tomu lepšie odolávajú nepriaznivých vonkajším podmienkam ako sú zima, dážď, sneh, blato a pod.

Pozor, pokiaľ hľadáš topánky na trojsezónne využitie (jar, leto, jeseň) do bežného horského terénu, nesiahaj po expedičných topánkach. Tie sú určené na úplne iné podmienky a tvoje nohy by sa ti za tieto kvalitné topánky paradoxne nepoďakovali.

Zejmarská roklina, Slovenský raj

Polovysoké/členkové/mid turistické topánky

Je to akýsi medzičlánok medzi vysokými a nízkymi turistickými topánkami. Oproti nízkym topánkam poskytujú nohe lepšiu oporu, ale nie sú až tak vysoké ako vysoké turistické topánky. Ak s pohybom v teréne ešte len začínaš, môžu byť vhodnou voľbou.

Tiež si môžeš vybrať z rôznych materiálov či membrán. Topánky s membránou zabezpečujú nepremokavosť, avšak sú menej priedušné, a keď sa do nich už voda predsa len nejako dostane, schnú oveľa dlhšie než topánky bez membrány.

Brdárka, čerešňové sady

Nízke turistické topánky

Nízke topánky sú ľahké, obratné, no neposkytujú nohe a hlavne členkom dodatočnú oporu a zlé stúpnutie môže skončiť zle. Preto sa tieto nízke topánky odporúčajú ľuďom, ktorí už nohy majú vychodené, vybehané, ich šľachy a kostičky sú spevnené a zvyknuté na pohyb.

Samozrejme, aj ten najväčší horal môže stupiť tak zle, že si vyvrtne členok, no pravdepodobnosť je oveľa menšia ako v prípade človeka, ktorý s pohybom skúsenosti ešte nemá. Nízke topánky sú pochopiteľne menej odolné voči vonkajším vplyvom ako je voda, sneh či zima.

veľký radzim, Brdárka
Veľmi dobre to vo videu zhrnul Viktor, ktorý sa detailne venoval všetkým týmto druhom topánok.

V poslednom období je trendom nosiť na turistiku trailové topánky, ktoré s turistickými topánkami porovnála Veronika. Nie je na tom nič zlé, má to svoje výhody a nevýhody, no dôležité je zdôrazniť, že po trailových topánkach by si nemal siahať, ak s pohybom v horách ešte nemáš veľké skúsenosti. Takže ak s turistikou ešte len začínaš, kúp si originál turistické topánky. Má to svoje dôvody.

Osobitnou kategóriou sú zimné turistické topánky. Majú svoje špecifiká, na ktoré treba hľadieť pri ich výbere. Zhrnuli sme si ich v nedávnom detailnom videu.

Alpina xt action, Západné Tatry, Žiarska dolinaAlpina xt action

Správna veľkosť

Pri výbere turistickej obuvi mysli na to, aké ponožky na túru budeš nosiť, aby sa ti nestalo, že príliš hrubá ponožka ti znemožní pohodlné nosenie topánok. Netreba zabúdať ani na to, že noha počas dňa a túry môže trochu opuchnúť, preto je dobré nechať v topánke pár mm vôľu.

Ak si zvolíš príliš presnú a tesnú topánku, pocítiš to počas celej túry, ale najmä počas schádzania a zostupu, kedy sa ti prsty až príliš natlačia dopredu do špičky topánky.

Vybrať obuv cez internet môže byť poriadny hlavolam, pretože každý výrobca má svoje štýly, strihy a číslovanie, ktoré sa neraz odlišuje od inej značky. Ak si nie si istý správnym číslom, môžeš si objednať obe čísla a ktoré ti nesadne, nám vrátiš naspäť.

Západné Tatry, TANAP
Či si už vyberieš nízke, alebo vysoké turistické topánky, neber si ich hneď na celodennú túru, obzvlášť v začiatkoch. Vyhneš sa tak bolestiam nôh a vzniku nepekných pľuzgierov. Noha si potrebuje na novú topánku zvyknúť a topánka tiež potrebuje trochu času, aby sa „prispôsobila“.

V našom magazíne nájdeš aj viaceré testy turistických topánok, ktoré ti možno pomôžu pri tvojom výbere.

Takisto sa ti detailný popis ohľadom využitia, vlastností a pod. zobrazí aj pri niektorých typoch obuvi na e-shope, ako napr. tu pri vysokej turistickej obuvi.

eshop mthiker
Možno sa výber obuvi zdá ako hotová veda, no ak do výberu zainvestuješ nielen peniaze, ale aj čas, odmenou ti budú pohodové a hlavne bezpečné túry.

Začínaš s turistikou a chceš vedieť viac? Pomoc nájdeš v seriáli článkov „Ako na turistiku“, kde rozoberieme všetky dôležité témy od úplných základov.
Zdroj fotografií: archív autorky
report_problem Našiel si v texte chybu?
nely 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Ako na turistiku: Aký typ cepína potrebujem na hory?
Pri horskej alebo ľadovcovej turistike, skialpinizme a lezení ľadov je nenahraditeľným pomocníkom cepín. Ale ako si vybrať ten správny?
Ako na beh: Výber cestnej bežeckej obuvi
Ktoré tenisky sú tie vhodné na cestný beh? Poďme sa pozrieť na špecifiká cestnej bežeckej obuvi a na čo sa pri výbere zamerať.
Test: Alfa Holt A/P/S GTX – stabilita v nohách aj v najnáročnejších podmienkach
Nórska kvalita v podobe vysokých turistických topánok otestovaná v poriadnych podmienkach.
keyboard_arrow_up