Ako na turistiku: Trasy za poznaním a výhľadmi

Aký cieľ si vybrať pokiaľ s turistikou začínam? Vybrať si nejaký vrchol, hrebeň pohoria, rozhľadňu alebo navštíviť nejaký náučný chodník?

Možností na turistiku je v našej krajine našťastie neúrekom. Fantázie sa medze nekladú a je len na tebe, kam sa vyberieš. V dnešnom článku si zhrnieme možné ciele vhodné v začiatkoch turistického života a povieme si niečo aj o turistických značkách, ktoré ťa k tvojmu cieľu dovedú.

Najčastejšou voľbou na turistike je dosiahnutie nejakého vrcholu v podobe „klasickej“ jednodňovej turistiky. Tomu sa v dnešnom článku venovať nebudeme, pretože v našom magazíne nájdeš veľa tipov na výlet na jednodňovú turistiku z rôznych kútov Slovenska, stačí si len vybrať.

turistická trasa, turistický chodník, značkovaný turistický chodník, turistická značka

Unikátny systém značenia turistických trás

Pri plánovaní túry si na turistickej mape hneď všimneme „farebné čiary“, čiže turistické trasy. V teréne sú tieto turistické značky vyznačené priamo na stromoch, stĺpikoch a pod. Na Slovensku máme veľmi hustú a kvalitnú sieť značených turistických trás, o ktoré sa starajú dobrovoľníci a členovia KST (Klub slovenských turistov).

Slovensko má vyznačených takmer 15 000 km turistických trás a minulý rok značenie oslávilo už 150 rokov! Kedysi sa značilo „ako prišlo“ – každý značil inou farbou, pásiky boli rôzne veľké a mali rôznu podobu.

turistická trasa, turistický chodník, značkovaný turistický chodník, turistická značka
Až v 20. storočí sa ustanovilo jednotné turistické značenie a vo vtedajšom Československu sa ustanovila pásová značka: dva biele vodorovné pruhy, ktoré slúžia len na zvýraznenie značky a jeden farebný pruh medzi nimi, ktorý vyjadruje danú turistickú značku. Ustanovilo sa tiež používanie len štyroch základných farieb – červená, modrá, zelená a žltá.

Dôležitosť trasy vyjadrená farbou

Všetky náležitosti značenia sú obsiahnuté aj v technickej norme STN 01 8025. Ak ťa detailnejšie zaujíma história značkovania turistických trás, môžeš si ju prečítať v tomto článku. No faktom ostáva, že takýto dokonalý systém značkovania hocikde vo svete nenájdeš, ak vôbec. Aj preto sa značkovanie turistických chodníkov stalo súčasťou dedičstva UNESCO.

Farba turistickej značky nevyjadruje náročnosť, ale skôr dôležitosť trasy.
  • Červená značka sa používa pri diaľkových a najdôležitejších trasách – Štefánikova magistrála, Cesta hrdinov SNP, hlavné hrebene pohorí atď.
  • Modrá značka vedie väčšinou vedľajším hrebeňom pohoria alebo dolinami, je regionálne významná (napr. modrá značka Necpalskou dolinou vo Veľkej Fatre).

turistická trasa, turistický chodník, značkovaný turistický chodník, turistická značka
  • Zelená značka má väčšinou úlohu napojiť ťa na dôležitejšiu a významnejšiu trasu alebo ťa dovedie na hrebeň pohoria (napr. zelená značka zo Šútova ťa privedie na hrebeň Malej Fatry).
  • Najmenej významné a najkratšie sú trasy vyznačené žltou turistickou značkou, ktoré často slúžia ako spojnice (napr. žltá spojnica medzi Sedlom pod Suchým a Sedlom Priehyb v Malej Fatre).

Zokruhovanie trasy

Svoju túru si podľa možností môžeš naplánovať tak, aby si sa nevracal tou istou cestou, ale vrátiš sa inou a tým pádom si vytvoríš pekný okruh, pri ktorom toho uvidíš viac. Pokiaľ máš možnosť naplánovať si takto trasu, z hľadiska vizuálu je to vždy lepšie, než ísť len tam a naspäť.

turistická trasa, turistický chodník, značkovaný turistický chodník, turistická značka
Zaujímavými okruhovými trasami sú napr. okruh cez Veľkú Vápenicu, ktorú sme nedávno navštívili, okruh cez 4 sedlá a vrcholy v Západných Tatrách, okruh cez Havraniu skalu v Slovenskom raji alebo okruh cez Bystrú lávku vo Vysokých Tatrách.

Vzdelávanie počas túry – náučné chodníky

Ak sa rád vzdelávaš a dozvedáš nové informácie, môžeš spojiť príjemné s užitočným a navštíviť náučný chodník. Náučné chodníky sú väčšinou viac či menej náročné turistické trasy alebo vedú časťou značenej turistickej trasy a poskytujú nám informácie o okolí, histórii, regionálnej významnosti územia atď.

Informácie o okolitých javoch sa dozvieš z informačných tabúľ, kde nájdeš text, rôzne obrázky, nákresy či mapy. Osobne mám rada, ak moju trasu pretne nejaký náučný chodník, rada si prečítam informácie a zaujímavosti, ktoré obohatia moje obzory.

turistická trasa, turistický chodník, značkovaný turistický chodník, turistická značka, náučný chodníkturistická trasa, turistický chodník, značkovaný turistický chodník, turistická značka, náučný chodník

Náučný chodník ťa môže informovať o prírodných súvislostiach – o geológii územia, o faune a flóre alebo o kultúrno-historických udalostiach. Niektoré náučné chodníky tieto poznatky kombinujú.

Databáza náučných chodníkov

Pokiaľ si chceš vybrať konkrétny náučný chodník, skvelo poslúži stránka náučných chodníkov, kde máš nielen dopodrobna vysvetlené všetko k náučným chodníkom, ale nájdeš tam aj databázu, kde si vieš náučné chodníky rôzne vyfiltrovať podľa svojich požiadaviek.

Po rozkliknutí konkrétneho náučného chodníka sa zobrazia informácie o jeho dĺžke, náročnosti a množstvo ďalších detailných informácií. Náučný chodník v teréne má taktiež svoje značenie a spoznáš ho podľa šikmého zeleného pruhu, ktorý je ohraničený dvoma bielymi.

turistická trasa, turistický chodník, značkovaný turistický chodník, turistická značka, náučný chodníkturistická trasa, turistický chodník, značkovaný turistický chodník, turistická značka, náučný chodník

Rozhľadne – ľahko dostupné výhľady „zhora“

Pokiaľ ťa lákajú vyhliadkové body, tak okrem samotných vrcholov môžeš navštíviť aj veľké rozhľadne, ktorých máme po celom Slovensku neúrekom. Častým cieľom bývajú pre ľudí s menšou pohybovou zdatnosťou, ľudí, ktorí majú malé deti a pomaly sa ich snažia priviesť k pohybu alebo len jednoducho pre ľudí, ktorí chcú absolvovať krátku prechádzku s pridanou hodnotou.

turistická trasa, turistický chodník, značkovaný turistický chodník, turistická značka, rozhľadňa terchovské srdce
Rozhľadne sa môžu nachádzať priamo na nejakej turistickej značke, napr. rozhľadňa na Veľkej Homoli v Malých Karpatoch, rozhľadňa Terchovské srdce, ktorá ponúka nádherný panoramatický pohľad na Malú Fatru alebo rozhľadňa na Medveďom vrchu, kde sme sa pozreli aj s našou Bellou.

Ak ťa putovanie za rozhľadňami zaujíma viac, venovali sme sa im vo viacerých článkoch - objavovanie liptovských rozhľadní s malým dieťaťom, rozhľadne v okolí Žiliny a rozhľadne naprieč Slovenskom.

turistická trasa, turistický chodník, značkovaný turistický chodník, turistická značka, rozhľadňa Veľká Homola
Rozhľadne a náučné chodníky môžu byť dobrým začiatkom budovania vzťahu k turistike, lebo pokiaľ to prepáliš hneď od začiatku, môže ťa to odradiť. Samozrejme, všetko závisí od tvojej kondície a možností.

Náročnejšou a zdĺhavejšou, no na zážitky bohatšou verziou turistiky je viacdňová turistika a diaľkové prechody, ktorým sa v blízkej dobe ešte povenujeme v pravidelnej sérii Ako na turistiku, v ktorej nájdeš aj ďalšie témy ohľadom turistiky.
Zdroj fotografií: archív autorky, naucnechodniky.eu
report_problem Našiel si v texte chybu?
nely 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Ako na turistiku: Chceš rýchlejšie zregenerovať po náročnej túre?
Si rozbitý po túre? Od únavy rozmýšľaš, či si dať sprchu, niečo dobré pod zub alebo sa tresnúť na gauč či do postele?
Ako na turistiku: Papierová mapa vs. mapová aplikácia
Prostredníctvom čoho plánovať túru a čo mi pomôže sa zorientovať v teréne?
Ako na turistiku: Správne vrstvenie - výber prvej vrstvy
Potrebuješ si zaobstarať funkčnú prvú vrstvu? Poradíme ti s výberom.
keyboard_arrow_up