
Ako na kemping: Začíname s prespávaním v prírode
Čo sa ti pri slove kemping vybaví ako prvé? Spanie v divočine? Stanovanie? Autokemp s infraštruktúrou? Stanovanie v horách ďaleko od civilizácie?
Autokemp vs. spanie mimo kempu
Úplne kľúčové je v prvom rade to, či idem kempovať do kempu, do ktorého sa priveziem autom, alebo ma láka niečo dobrodružnejšie a kempovať chcem niekde v horách mimo civilizácie.Rozdiel spočíva v tom, že pri autokempe si všetky veci priveziem svojím autom a tým pádom nie som limitovaný hmotnosťou ani počtom vecí (teda, limitovaný som jedine veľkosťou auta ), no pri kempovaní v horách pri viacdňovej turistike alebo diaľkových trekoch si všetku výbavu budem niesť so sebou na chrbte – a to je obrovský rozdiel!
Pokiaľ vlastníš karavan alebo väčšie auto, alternatívou je v kempe zaparkovať a nocovať priamo v aute. O tom, aké je prespávanie v aute počas roadtripov alebo ako si „vanlife” vylepšiť, ti povedia viac Veronika s Viktorom vo videách.

Pri prespávaní v kempoch si môžeš dovoliť zobrať viac výbavy, môže ísť aj o ťažšie kúsky a rozhodne komfort je neporovnateľný – či už ide o poriadny nafukovací matrac, hrubší spacák, výbavu na varenie a stravovanie, kempingový nábytok a pod. No pokiaľ chceš putovať peši a popritom prespávať v prírode, musíš si dvakrát premyslieť, čo všetko si so sebou zoberieš.
Rozdiel vo výbave
Pri výbere hrúbky spacáku sa treba orientovať prostredníctvom teplôt.Kempovať môžeš v nejakom peknom horskom prostredí, pri vodnej nádrži, pri rieke alebo niekde uprostred lesa. Závisí to od toho, aké záľuby preferuješ a s akým cieľom ideš kempovať. Kempujú cestovatelia pri objavovaní novej krajiny, kempujú horali, ktorí sa vybrali na viacdňový prechod pohorím, ale kempujú aj napr. rybári.
Pochopiteľne, výbava každého z nich sa bude značne líšiť. My sa budeme venovať najmä kempovaniu spojenému s objavovaním nových miest, cestovaním a s viacdňovou turistikou.

Zakempím hocikde, kde sa mi páči?
Ak sa vyberieš kempovať do hôr, vedz, že hocikde sa rozložiť určite nemôžeš, líši sa to podľa územia, v ktorom sa nachádzaš a aký stupeň ochrany prírody tam platí.Každý národný park má svoj návštevný poriadok, v ktorom sa vymedzujú pravidlá aj ohľadom nocovania. Okrem toho sa na stanovanie vzťahuje aj zákon o lesoch. Je to rozsiahla téma, ktorej sa ešte budeme venovať detailnejšie.
„Gramárčenie“ má svoj význam
Čo všetko budem na kempovanie potrebovať? Poďme najprv na kempovanie spojené s viacdňovou turistikou. Začnem odtiaľ, pretože výbava bude podstatne skromnejšia – dôvod je jednoduchý – všetko si to berieš na chrbte. Preto je dôležité zvážiť zoznam vecí, ktoré si chceš zobrať, aby ťa príliš ťažký batoh „neprikoval k zemi.“
Dnes už máme k dispozícii nielen veľký výber kempingovej výbavy, ale aj výber ultralight vecí. Ich cena je pochopiteľne vyššia, no pokiaľ to s touto aktivitou myslíš vážne, postupná investícia a postupné vyskladanie si výbavy ti prinesie neporovnateľný komfort nielen počas noci, ale aj počas celého dňa, keď budeš mať všetku výbavu na sebe.
Nerozlučná dvojica – spacák a karimatka
Začnime nerozlučnou dvojicou – spacák a karimatka. Faktorov, podľa ktorých si môžeš tieto časti výbavy zaobstarať, je veľa – ročné obdobie, subjektívne vnímanie chladu, podmienky, do ktorých sa chystáme, preferovaná hrúbka karimatky, spôsob nafukovania karimatky, hrúbka a výplň spacáku atď...Môžeš si zvoliť kompromis medzi hmotnosťou a hrúbkou podľa toho, či ideš autom, alebo si karimatku a spacák nesieš na chrbte.

Ako som spomínala, existujú aj ultralight varianty výbavy. Napr. VAUDE nafukovacia karimatka Performance 7 M ponúka pri hmotnosti iba niečo cez 400 g až 7 cm hrúbku! Takže o komfortné spanie sa rozhodne báť nemusíš. Navyše je vyplnená materiálom Primaloft, ktorý zaisťuje spoľahlivú tepelnú izoláciu. Je určená pre minimalistických trekárov a horolezcov, ktorí ocenia jej parametre.
Počas kempovania nemáš na výber a buď si niečo uvaríš sám, alebo budeš viacero dní na suchej strave.Navyše sú oba kúsky vyrábané udržateľným spôsobom. Značka VAUDE Green Shape označuje ekologické a funkčné výrobky vyrobené z udržateľných materiálov s certifikátom bluesign®. Okrem toho je tento výrobok klimaticky neutrálny. Výrobca analyzuje a systematicky znižuje všetky emisie vznikajúce pri výrobe materiálov, výrobe a preprave.
Prírodné vs. syntetické spacáky
Čo sa týka hrúbky a výplne spacáku, môžeš si vybrať spacák z podobného výberu materiálov ako v prípade „páperiek“ – syntetická výplň alebo prírodné perie. Každá z výplní má svoje výhody a nevýhody.Pri výbere hrúbky spacáku sa treba orientovať prostredníctvom teplôt, ktoré sú udávané pri spacákoch. Udávané sú väčšinou tri teploty: komfortná, limitná, extrémna.

Tu odporúčam hľadieť najmä na tú komfortnú, pokiaľ sa chceš v noci normálne „komfortne“ vyspať, ako napovedá aj samotný názov tejto teploty. Existujú trojsezónne spacáky alebo letné spacáky, ktoré sa líšia svojou hrúbkou, teplotou, do ktorej sú určené a samotnou hmotnosťou.
Spacák VAUDE Hochgrat 300 DWN je vyrobený z prírodného kačacieho páperia a peria, a pri hmotnosti len 760 g ponúka komfortnú teplotu 9 °C. Pre porovnanie, spacák vyrobený zo syntetickej výplne bude vážiť viac, pokiaľ chceme dosiahnuť rovnakú komfortnú teplotu.
Téma výberu spacáku a karimatky je rozsiahla a budeme sa jej venovať v najbližšej dobe v samostatnom článku.

Chcem „strechu“ nad hlavou?
Na osobitnú rozpravu, ktorej sa tiež budeme detailne venovať, je výber stanu. Pri výbere stanu je tiež dôležité myslieť na viacero faktorov ako je počet osôb, počet plášťov, stavba stanu, materiál, veľkosť a hmotnosť stanu a množstvo ďalších detailov, ktoré pri výbere stanu zohrávajú svoju úlohu.Okrem stanu sú aj ďalšie možnosti spania v prírode – pod širákom, v hamaku, no k dispozícii sú aj rôzne univerzálne pončá a celty, z ktorých si vieš prístrešok urobiť aj za pomoci turistických paličiek.
Príjemným doplnkom, bez ktorého síce prežiješ, no rozhodne zvýši tvoj komfort, je aj nafukovací vankúšik. Kedysi som si pod hlavu dávala zvyšné oblečenie a snažila som si ho naformovať cca do tvaru vankúšika, no teraz bez nafukovacieho vankúšika nedám ani krok.

Budem si variť?
Tri najzákladnejšie veci by sme mali, čo ďalej? Jedlo a výbava na varenie. Ak ideš do hôr na 1 - 2 dni a máš cestou ešte aj nejakú chatu, tak v podstate otázka jedla nie je až tak zložitá. No pokiaľ ideš na dlhšie alebo nemáš cestou žiadnu možnosť stravovania, nemáš na výber a buď si niečo uvaríš sám, alebo budeš na suchej strave.Ešus, bomba a varič sú teda ďalšie z partie kempingovej výbavy, bez ktorej si len ťažko niečo uvaríš. Existujú rôzne typy, nie všetky sú spolu kompatibilné, čo si ešte rozoberieme. Množstvo a veľkosť kempingového riadu sa tiež bude líšiť podľa počtu osôb, počtu dní atď. Premyslieť si treba aj to, čo budem variť, koľko jedla mi treba so sebou zobrať a ako to bude s vodou na varenie.
Ďalšia výbava na kemping
No a čo iné si so sebou vezmem, pokiaľ pôjdem do kempu autom? Napr. kempingový nábytok, ktorý vie kempovanie diametrálne vylepšiť, či už je to stolička, stôl, rôzne organizéry, ktoré vedia zefektívniť a spríjemniť pobyt a pod.Hygienické potreby, rýchloschnúci uterák, všestranný nožík, šľapky (alebo iná náhradná obuv) a množstvo ďalších vecí sú ďalšou skladačkou kempingovej výbavy, ktorá sa na prvý pohľad môže zdať zložitá, no odmenou sú nádherné a dobrodružné zážitky z prespávania v lone prírody.
Kde kempovať?
Nevieš, či ísť kempovať do kempu, alebo niekde do hôr? Ako si vybrať kemp vhodný pre seba? Kempovať na Slovensku alebo kempovať v zahraničí? Čím sa odlišujú zahraničné kempy od tých našich? Aj na tieto témy sa môžeš tešiť v rámci novej série Ako na kemping.
Kempovanie je aktivita, ktorá pochopiteľne nie je pre každého. No je to aktivita, ktorá ti prinesie neopakovateľné zážitky, a síce istý pocit nekomfortu, no potom si o to viac budeš vážiť „bežný“ komfort, ktorý pokladáš za samozrejmosť.
V neposlednom rade ti prináša možnosť pozorovať nádhernú nočnú oblohu, možnosť putovať horami viac dní atď. a ďalšie benefity, ktoré sme nedávno rozoberali vo videu o viacdňovej turistike, ktorá môže byť spojená práve s kempovaním.
Najbližšie sa pozrieme na výber spacáku a karimatky, ktorý je z hľadiska komfortu pri kempovaní kľúčový. Tak sleduj náš seriál Ako na kemping.
Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre