Tričko nie je problém ak je teplo a nefúka severák. Ale botasky ee, to by som asi nedal tie vyše 20km túry a x krát mi pri mojej dostupovej šikovnosti zachránili členok, už som spomínal že idem ako tank :)
21.08.2022 - 23:24:33
01
milos21 Tak vnimanie teploty je dost individualne. Osobne radsej zacinam nalahko v tricku s kratkymi rukavmi (podtym tielko) a s dlhymi turistickymi gatami aj ked je rano 5C a tempo volim tak, aby som sa co najmenej potil.
Vies, ze existuju gate s odnimatelnou podkolennou castou? :lol:
Ze turistika na Biely kriz :rofl: Tam sa predsa chodieva kocikovat.
21.08.2022 - 23:36:24
00
Dlhé nohavice nenosím kvôli teplu ale hlavne kvôli mechanickej ochrane nôh, podobne aj poriadne topánky s vysokým členkom keď sa predieram terénom a skalami. Moje tempo je také, že keď smerovníky píšu čas túry 9 hod, tak ja to dám za 6 hodín. Ale ak dáš 5C v tričku bez pocitu zimy. Ale ja viem že vnímanie teploty je individuálne, bol by som ticho, keby som nevidel tých ľudí ako sa trasú od zimy, ja som na teba konkrétne nič nemal... Potom chodí HZS po uzimených, poblúdených "turistov", prípadne zbierať mŕtve telá, lebo niekto dostal dobrý nápad ísť v lete do hôr na obed alebo na jar/jeseň v botaskách...
22.08.2022 - 09:24:02
00
alebo chodia po prehriatych ktorí makajú a sú naobliekaní
22.08.2022 - 09:37:23
00
Rozmýšľam ako som mohol prežiť môj posledný výlet v Tatrách takto oblečený 😀. A to ja mám Dragontaily, kamarátka (btw, tiež mala krátke-krátke) obúva na takéto túry bežecké trailové topánky.
Ja zásadne odmietam nosiť vysoké topánky, ak nie je sneh, alebo mi netreba mačky.

Prílohy:

Screenshot_20220822-094625_Photos.jpg
Screenshot_20220822-094625_Photos.jpg 198.81 KiB thumb_up0thumb_down

Jordánka 25.-26.7.2022 (22).jpg
Jordánka 25.-26.7.2022 (22).jpg 309.63 KiB thumb_up1thumb_down

Jordánka 25.-26.7.2022 (16).jpg
Jordánka 25.-26.7.2022 (16).jpg 138.27 KiB thumb_up6thumb_down

22.08.2022 - 09:51:15
07
tak dat usek z tabule pod cas sa mi este nepodarilo, ja mam ten koeficient sice rovnaky, ale s plusovym znamienkom. Vysoke topanky mi par krat clenok zachranili, ale uz vramci komfortu preferujem nizke (v lete). Len nechodim tak velmi exponovany teren, ako su ciste skaly v Tatrach
22.08.2022 - 10:09:36
00
Ja v lete tiež radšej chodím v kraťasoch a nízkych topánkach typu scarpa mojito. A nemám problém. Tie časy čo udávajú sú ležérnym tempom, stíham to aj s deťmi (4r)
Ale inak mám radšej turistiku v zime :)
22.08.2022 - 10:26:56
00
Ale ja nikoho nesúdim ak vám to tak vyhovuje a ste v komfortnej zóne. Ja som len konštatoval situáciu toto leto v Roháčoch, keď poobedia boli búrky, zatiahnuté, veterno a ľudí akých som videl a ako sa mi pohľadom zdali byť v nekomforte. U mňa proste dlhé nohavice a vyššie topánky vždy - nejdem na promenádu ale do skalnatých hôr v exponovanom teréne, vrch tela už ale podľa počasia.

Dzejkob keďže pre mňa je vrchol lezenia Roháče (ísť napr. na Gerlach by bolo pekné ale posral by som sa strachom a posledné úmrtia pod ním mi na odvahe nepridávajú), pričom aj na Roháčoch sú miesta kde nehodno podceniť - už som pomáhal deťom, ktoré sa "zasekli" na reťaziach. Taktiež pre mňa je prespatia aj na lúke niečo nové, že netuším ako by som sa mal obliecť, aký spacák by mi stačil a podobne. Preto nepôjdem prespávať do hôr len tak bez príprav lebo budem mať dobrý nápad. Ty si skúsený, vieš čo si môžeš dovoliť a v tom bágli asi nebudeš mať zbytočnosti a si pripravený aj na horšie počasie :) A podľa fotky asi nefúkal studený severák, nebola zatiahnutá obloha poobede bolo minimálne riziko búrky :) Mne išlo o bežných turistov, ktorí podceňujú situáciu a často si (čo je hádam ešte horšie) ani neuvedomujú riziká čo sa v horách môže stať. A to ani sám seba nepovažujem za skúseného vysokohorského turistu. Nejaké prechádzky na chaty a v okolí mi nevadia, ale keď idú ľudia vyššie, nech dobre zvážia či je tam brať znechutené deti (tá reč tela niekedy, ako sú tam s nechuťou a radšej by boli doma :lol: ) kedy tam vyraziť a počítať že keď vyrazia pred obedom keď v doline je tepľúčko, tak na horách budú úplne iné podmienky. Len toľko som chcel, ale to tu nevyriešim, lebo členovia tohto fóra myslím že nie je moja hlavná cieľovka :)

skynet Izzy68 tie časy sú počítané podľa štandardov francúzskej/švajčiarskej armády (už neviem ktorá to mala takto vypracované). Do vzorcov sa hodí typ terénu, stúpania, dĺžka a vypľuje to čas. Tiež som si vždy myslel že to niekto prejde ležérnym tempom a podľa toho sa to nejako určí. U mňa platí že peši to dávam za 2/3 udávaného času bez ohľadu na terén a na biku za 1/3 udávaného času na turistickom smerovníku (pokiaľ to nie je náročný terén)
22.08.2022 - 10:54:21
03
lezerne tempo, no diky :-D
22.08.2022 - 11:09:33
00
milos21: pekne si to zhrnul, pravdu máš. Jedna vec je mať kvalitný materiál a druhá vedieť ho správne použiť.
Treba sa pripraviť na najhoršie a dúfať v najlepšie.
22.08.2022 - 11:53:49
01
milos21 napísal:
tie časy sú počítané podľa štandardov francúzskej/švajčiarskej armády (už neviem ktorá to mala takto vypracované). Do vzorcov sa hodí typ terénu, stúpania, dĺžka a vypľuje to čas. Tiež som si vždy myslel že to niekto prejde ležérnym tempom a podľa toho sa to nejako určí. U mňa platí že peši to dávam za 2/3 udávaného času bez ohľadu na terén a na biku za 1/3 udávaného času na turistickom smerovníku (pokiaľ to nie je náročný terén)



Voľakedy som počul, že časy sú rátané pre rýchlosť chôdze 3km/h

Teraz sa používajú rôzne vzorce zahŕňajúce aj prevýšenie.

Ale sú úseky kedy "ležérne" tempo nestačí ani na dodržanie času zo smerovníkov.
Napríklad: Priehyba-Čertovica
22.08.2022 - 12:06:12
01
A koľko je tam písané?
22.08.2022 - 12:11:05
00
Nepamätám, z minimálne 15 pokusov sa nepodarilo ani raz.
22.08.2022 - 12:16:24
01
Turistické časy chôdze sa rátajú podľa rôznych vzorcov, napríklad pre schodný (nehorolezecký) terén je zjednodušené Naismithovo pravidlo „hodina na každých 5 km, plus hodina na každých 600 nastúpaných výškových metrov“. Potom sú tam všelijaké dodatky, napríklad pre schodný zostup sa odrátava 10 minút na každých 300 výškových metrov zostupu, ale v ťažkom teréne sa naopak prirátava 10 minút.

Nejaké podobné pravidlá používa aj KST, ale presné hodnoty ani koncepciu neviem.

Inak ako sa tu preberá vhodná obuv, podľa mňa sa v európskych krajinách (edit: myslím širší alpský región) nekriticky preferujú pevné a ťažké topánky aj do bežného terénu. Často robia medvediu službu.
22.08.2022 - 12:22:41
04
aJoN napísal:
Nepamätám, z minimálne 15 pokusov sa nepodarilo ani raz.


Tiež som si všimol, že doma vo Fatrách časy bez problémov predbieham, ale v NT mám čo robiť ich stíhať, prípadne som pomalší. Hlavne červená hrebeňovka.
22.08.2022 - 12:37:17
00
keyboard_arrow_up