
Ako na turistiku: Starostlivosť o športové oblečenie
Ako sa starať o svoje outdoorové oblečenie? Prať ho? Neprať? Aké pracie prostriedky používať?
Veľakrát ide o inovatívne materiály a technológie, ktoré si vyžadujú trošku odlišnú starostlivosť ako obyčajné oblečenie. Dnes sa pozrieme na to, akým spôsobom čistiť, prať a sušiť športové oblečenie. Aké zásady je pritom potrebné dodržiavať a ako obnoviť funkciu takého oblečenia? Budeme sa baviť najmä v kontexte prania v práčke (nie ručného prania).

Prať či neprať?
V prvom rade je otázka, či prať svoje technické oblečenie a ako často. Odpoveď je samozrejme áno. Pranie zbavuje veci nečistôt, potu a pachov, ktoré môžu brániť materiálom a membránam plniť svoju funkciu.No sú veci, s ktorými to netreba preháňať, čo sa týka frekvencie prania. Napr. páperové bundy, membránové bundy a pod. si nevyžadujú pranie po každom použití. Perieme ich až pokiaľ nie sú naozaj špinavé alebo zapáchajú. Príliš častým praním by sme ich mohli zničiť. Vrstvy, ktoré sú priamo na tele (spodné prádlo, termoprádlo) budú pochopiteľne vyžadovať častejšie pranie v porovnaní s vrchnými vrstvami.

Pranie v práčke – nízka teplota, nízke otáčky
Vždy pri praní funkčných vecí používaj špeciálne pracie prostriedky, ktoré sú určené na takéto špecifické oblečenie.Vždy si pri praní všímaj štítky na oblečení. Existujú všeobecné zásady, ktoré si rozoberieme, no zakaždým treba venovať pozornosť aj tomu, čo sa na štítku nachádza, najmä maximálna teplota prania a spôsob sušenia.
Teplota prania funkčných vecí sa väčšinou pohybuje okolo 30°, niektoré veci znesú aj 40°, podľa toho, čo je uvedené na spomínanom štítku... no 90 % vecí je najlepšie prať pri nízkej, 30-stupňovej teplote vody.
Otáčky by sme nemali voliť čo najvyššie, ale skôr nižšie... 800 ot./min. a menej. Príliš vysoké otáčky a silné žmýkanie môže poškodiť materiály a membrány.
Všímaj si, či tvoja práčka má špeciálny program – väčšinou to býva program „sport, outwear, vlna“ a iné. Ak práčka takýto program nemá, tak si teplotu vody a otáčky zvoľ manuálne. Čo sa týka sušenia, tak najlepšie je veci nechať uschnúť voľne na vzduchu.

Používaj pracie prostriedky pre outdoorové veci
Aký použiť prací prostriedok? Rozhodne nie bežné pracie prostriedky! A už vôbec nie aviváž! Pokiaľ by sme funkčné a technické veci prali v bežných pracích prostriedkoch a s avivážou, úplne stratia svoju funkciu.Tieto pracie prostriedky totiž obsahujú vône, zmäkčovadlá a množstvo ďalších látok, ktoré upchávajú membrány a póry, čím sa naše funkčné veci ničia a úplne strácajú svoju funkciu, či je to priedušnosť, nepremokavosť atď.
Vždy pri praní funkčných vecí používaj špeciálne pracie prostriedky, ktoré sú na to určené. No tiež neplatí, že každý prostriedok je určený na všetky veci. Existujú aj multifunkčné pracie prostriedky, ale je dobré rozlíšiť napr. membránové a páperové bundy a napr. veci z merino vlny.
Pokiaľ máš outdoorové oblečenie silno zablatené, tak „najhrubšiu“ špinu odstráň ručne ešte pred samotným praním. Namoč na chvíľku oblečenie do vlažnej vody (môžeš pridať aj trošku prípravku) a až tak ho vlož do práčky.
Pranie prírodných a syntetických materiálov
Merino vlna si vyžaduje špeciálny prací prostriedok, kvôli svojim vlastnostiam a faktu, že ide o prírodný materiál. Vhodnou prímesou v pracom prostriedku na merino vlnu je napr. lanolín. Môžeš použiť napr. Grangers Active Wash, ktorý sa dá použiť na pranie termoprádla zo syntetických, ale aj vlnených materiálov, no niektoré prípravky vieš použiť len na jeden druh termoprádla (na syntetické áno, merino nie).
Ak perieš veci z merino vlny ručne, nikdy merino vlnu silno nežmýkaj, pretože poškodíš jej vlákna. Jemne z oblečenia vytlač vodu a nechaj ho voľne uschnúť.
Pranie nepremokavých vecí
Ostatné veci, ktoré sú vyrobené zo syntetických materiálov, môžeme prať spolu s pracím prostriedkom na to určeným. Na pranie membránových búnd (napr. Goretex) a vecí, ktoré majú DWR úpravu, je dobré zistiť, či prací prostriedok, ktorý mám na bežné funkčné veci, je určený aj na tento typ membrány a vodoodolnosti.Opäť, existujú multifunkčné pracie prostriedky, ale aj špeciálne, ktoré sú určené práve na tento typ oblečenia, napr. Grangers Wash + Repel Clothing 2 in 1. Ich výhodou je, že obnovujú funkciu búnd – najmä teda spomínanú nepremokavosť.
Ak chceš obnoviť nepremokavosť svojej bundy ešte na vyššej úrovni, po praní môžeš aplikovať impregnáciu, ktorá je určená na oblečenie, napr. Grangers Performance Repel Plus. Tým zabezpečíš obnovenie pôvodných funkcií svojho športového oblečenia.
Pranie páperových búnd
Funkčné oblečenie nie je potrebné žehliť - môžeš ho tým zničiť!Špecifickou kategóriou sú páperové bundy. Tiež treba dať pozor na prací prostriedok, najmä ak ide o prírodné perie, ale najmä na spôsob prania! Aby sa ti nestalo to, že všetko perie sa ti „zbehne“ do jednej kopy a z bundy už nebude nič. Treba zvoliť šetrný program na práčke, prať bundu samostatne a najlepšie je pridať do práčky aj loptičky (či už tenisové, alebo loptičky určené na pranie).

Bundu je potrebné usušiť na vzduchu, ak použiješ sušičku, zvoľ nižšiu teplotu a opäť pridaj loptičky. Pokiaľ doma nemáš loptičky, ktoré vieš pri praní použiť, prípravok Grangers Down Care Kit, ktorý zachováva priedušnosť bundy, loft a nezbavuje prírodné perie prirodzeného oleja, obsahuje v balení okrem pracieho prostriedku rovno aj tri loptičky, ktoré vieš pridať do práčky alebo sušičky.
Náchylné oblečenie
Pri praní si daj pozor na mechanické poškodenie vecí – zipsy, suché zipsy, rôzne háčiky, očká a podobné časti odevov ti môžu spôsobiť poškodenie ostatných vecí. Zipsy pred praním pozapínaj, príliš náchylné oblečenie môžeš vložiť aj do vrecka na pranie a tým ho ochrániš.
Čo sa týka žehlenia – funkčné oblečenie sa nežehlí! Jednak poškodíš materiál, membrány a akákoľvek funkcia oblečenia sa tým naruší, a jednak, v horách nikto nebude pozerať na to, či tvoje tričko je tip top vyrovnané alebo je trošku pokrčené.
Starostlivosť o funkčné oblečenie sa môže na prvý pohľad zdať ako hotová alchýmia, ale na tieto zásady si veľmi rýchlo zvykneš a odmenou ti bude kvalitné oblečenie, ktoré ti bude slúžiť roky.
Ak ťa zaujímajú rôzne turistické témy, ďalšie články s rôznou turistickou tematikou nájdeš v sérii Ako na turistiku.
Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre