
Ako na turistiku: Správne vrstvenie - výber prvej vrstvy
Potrebuješ si zaobstarať funkčnú prvú vrstvu? Poradíme ti s výberom.
Termo oblečenie by nemalo chýbať v šatníku žiadneho turistu. Začínaš s turistikou a rozmýšľaš, načo vôbec potrebuješ nejaké termo oblečenie? Veď mám kopec „obyčajných“ bavlnených tričiek, v ktorých môžem chodiť. Tiež sa mi táto otázka kedysi naskytla v hlave.Ver, že termo oblečenie má svoj nezameniteľný význam a pokiaľ to myslíš s turistikou alebo akýmkoľvek ďalším pohybom vážne, termo oblečenie je okrem obuvi tá správna investícia na začiatok!
Cibuľový systém vrstvenia
Ako na seba správne vrstviť oblečenie sme si už vysvetlili, no teraz si postupne rozoberieme každú vrstvu osobitne. Povieme si, na čo si dávať pri výbere pozor, aké materiály a tipy vrstiev existujú a ako sa od seba odlišujú.Prvá vrstva predstavuje úplný základ celého vrstvenia, bez ktorého zvyšné vrstvy nebudú správne fungovať. Musí ísť o funkčný kúsok, ktorý zabezpečí správnu funkciu ďalšej skladačky. Je to vrstva, ktorú máme oblečenú priamo na tele a jej základnou funkciou je odvod potu a regulácia teploty.

Materiály termoprádla
Môžeš si vybrať syntetické termo oblečenie, termo oblečenie z merino vlny alebo ich kombináciu. Všetky možnosti majú svoje výhody a nevýhody, ktoré závisia od toho, akú aktivitu budeš vykonávať, v akých podmienkach a aké sú tvoje osobné preferencie.Syntetika vs. merino vlna
Syntetické materiály sú cenovo najdostupnejšie, sú odolné, pevné, elastické a rýchlo schnú. Treba však počítať aj s nevýhodami, a tou je najmä silnejší zápach po použití a menej ekologický aspekt výroby. Samozrejme, všetko závisí od použitých materiálov.Lacnejšie modely môžu byť na tele nie úplne najpríjemnejšie, rýchlejšie a výraznejšie zapáchajú a majú horšie termoregulačné vlastnosti. Dnes už je ale na trhu veľa prepracovaných modelov, ktoré spomínané nevýhody takmer eliminujú, no cenovo sú už menej dostupné.
Oproti tomu termo oblečenie z merino vlny si so zápachom skvelo poradí vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam a schopnosti pohlcovať baktérie. V porovnaní so syntetickým termom zabezpečuje lepšiu termoreguláciu a hreje ďalej aj po navlhnutí. Na dotyk a na pokožke je príjemné a mäkké a je šetrnejšie k životnému prostrediu – ide o prírodný materiál.
No oproti syntetike neponúka takú pevnosť, odolnosť ani elasticitu. Po pár rokoch sa merino môže skôr „vyťahať“, presiliť alebo sa môžu objaviť „očká“ a dierky. Z cenového hľadiska ide o drahšie termo oblečenie.
Ak si vyberieš termo oblečenie z merino vlny, zaobstaraj si nejakú ochranu do skrine proti moliam, pretože tento materiál im veľmi chutí.
Zaujímavou voľbou je kombinácia merino vlny a syntetických materiálov, kedy sa kombinujú tie najlepšie vlastnosti z oboch materiálov – príjemnosť a mäkkosť, elasticita, dobrý odvod vlhkosti a výborná termoregulácia.

Ktorý z materiálov si teda vybrať? Nedá sa povedať, že jedna skupina materiálov je lepšia alebo horšia. Každý z materiálov má svoje plusy a mínusy a závisí už od konkrétneho turistu, čo mu vyhovuje viac a aký kompromis zvolí. Určite je dobré si vyskúšať priamo na pokožke, čo bude viac vyhovovať.
Všetky tieto vlastnosti si vieš vyfiltrovať aj na MTHIKER e-shope, takisto si vieš vybrať komplet sety alebo si môžeš kúpiť vrch a spodok termoprádla separátne.
Hrúbka termoprádla
Z hľadiska hrúbky vieme termo oblečenie rozdeliť na hrubé (gramáž materiálu je viac ako 200 g/m²), stredné (150 – 200 g/m²) a tenké (menej ako 150 g/m²). Platí, že čím je gramáž vyššia, tým je termo oblečenie hrubšie a teda lepšie hreje.Takže pokiaľ hľadám termo oblečenie do veľmi nízkych teplôt (- 15 °C, - 20 °C), tak budem hľadať termo oblečenie s najvyššou gramážou. Naopak do menej mrazivých dní hľadám ľahké alebo stredné termo. Práve stredná hrúbka termoprádla je akýsi univerzál, stredná cesta medzi najtenším a najhrubším termoprádlom.
Veľkosť termo oblečenia
Aby celý vrstviaci cibuľový systém fungoval správne, je potrebné, aby prvá funkčná vrstva pekne priliehala na telo. Mala by pekne obopínať telo, ale nie až tak, aby nám to bolo nepríjemné. Ak bude priliehať k telu, zabezpečí sa správna termoregulácia a hlavne odvod potu preč od tela. Ak by prvá vrstva bola na tele príliš voľná, nezabezpečí odvod potu od tela a celý systém vrstvenia stráca na funkčnosti.
Druh aktivity – turistika
Dôležité je odlišovať aktivitu, ktorú sa chystáme vykonávať. Ak sa zameriame len na turistiku, tak vhodným termo oblečením je práve to so strednou gramážou, do najmrazivejších dní zas hrubé termo.Turistika je oproti behu alebo skialpu menej aeróbna aktivita. Ak by sme si na seba zobrali najtenšie termo oblečenie určené napr. na beh, mohlo by sa stať, že pri turistike by nám v ňom bolo príliš chladno.
Čo sa týka materiálu, tak na turistiku sa hodí aj syntetika aj merino vlna, takže to už je na každého osobnej preferencii a kompromise medzi výhodami a nevýhodami týchto materiálov.
Ak sa venuješ viac aeróbnym aktivitám a zaujíma ťa problematika obliekania napr. na beh, pomoc nájdeš v seriáli článkov Ako na beh.

Moje termo oblečenie
Ja osobne vlastním momentálne tri termoprádla na vrchnú časť tela – jedno je čisto z merino vlny, ale ide o ľahšiu gramáž, takže príjemný univerzál, ktorý nosím takmer celú zimu, či už na turistiku alebo skialp. Je pravdou, že už sa na ňom objavili párajúce sa „očká“ (má asi 3 – 4 roky), no ide čisto len o estetický mínus.Ďalšie dve termoprádla sú kombináciou merino vlny a syntetiky, pričom jedno je tiež ľahšej gramáže – Sensor MERINO BLEND IMPRESS, ktoré som testovala ja a druhé je z tých najhrubších – Devold Duo Active, ktoré testovala Veronika. Po najhrubšom terme som, bohužiaľ, túto zimu nesiahla asi ani raz, pretože žiadny z mojich výjazdov nebol v tak mrazivých podmienkach, kde by svoju funkciu toto tričko splnilo.

Čo sa týka spodkov – termoprádla na dolnú časť tela, tak momentálne vlastním dvoje – obe sú kombináciou syntetiky a merino vlny. Tenší model, s ktorým si vystačím väčšinu roka, či už pri turistike alebo skialpe, je Silvini Lana, no do mrazivejších podmienok mám hrubšie obojstranné termo v podobe Devold Tuvegga. Ide o veľmi zaujímavý a prepracovaný model, ktorý testoval Viktor.

Dobre spracovanú tému s ďalšími rozdielmi a vychytávkami termo oblečenia nájdeš v tomto videu.
Prvá vrstva je absolútne kľúčová, pokiaľ chceme oblečenie správne vrstviť a zabezpečiť si tak čo najlepší tepelný komfort pri turistike a ďalších druhoch pohybu. Zvolenie správnej prvej vrstvy zabezpečí zvýšenie kvality a komfortu pobytu v horách, čo pri svojich výjazdoch určite oceníš.
Všetky spomínané druhy termo oblečenia nájdeš na e-shope MTHIKER, kde si ich vieš aj pekne vyfiltrovať a nájsť tak to pravé termo pre seba.
V ďalších článkoch budeme pokračovať v princípe vrstvenia oblečenia, no aj v ďalších turistických témach. Všetky nájdeš v sekcii Ako na turistiku.
Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre