Tip na výlet: Veľká Fatra - Náučným chodníkom Čierny kameň až na Ploskú

Čo ponúka náučný chodník Čierny kameň? Pozreli sme sa na netypický a výrazný kopec Veľkej Fatry a vybehli sme aj na Ploskú.

Veľkú Fatru sme už preskúmali vo viacerých videách, z viacerých strán, počas viacerých ročných období a viacerými spôsobmi. Z leta máme super turistický tip na netradičnú Veľkú Fatru, z neskorej jesene tu je rozprávkový Borišov v kombinácii „bike and hike“, v zime Imro cez Ploskú dolyžoval až na Chatu pod Borišovom a takisto mu je dobre známa obľúbená Krížna, a to nielen na lyžiach, ale aj na bicykli. Viktor si zas nedávno zabehol na rozprávkové Sidorovo, no a v tomto pohorí sme preskúmali aj ukrytý skalný raj. Veľká Fatra toho ponúka naozaj veľa a dnes sa pozrieme na ďalšiu časť tohto nádherného slovenského pohoria.


Za slnkom do prírody

Ploská nesklamala a vetrisko tu duje z každej strany.
O tom, že na jesennú túru sa ísť oplatí, niet pochýb. Ak náhodou pochybuješ, prečítaj si tento článok, ktorý ťa, verím, nakopne a za krásami jesennej prírody vyrazíš aj ty. Keďže novembrové počasie stále praje a predpoveď hlási slniečko, cieľ je jasný - stráviť deň v prírode. Voľba padla na Veľkú Fatru a keďže sme pri potulkách Fatrou vždy len z diaľky pozorovali jedinečný Čierny kameň, rozhodli sme sa ho konečne preskúmať aj zblízka.

Neprehliadnuteľný z každej strany

Tento kopec nás zakaždým upútal svojím, pre Veľkú Fatru netypickým, charakterom. Na rozdiel od ostatných, skôr rozľahlých kopcov Fatry, je skalnatý, bralnatý a ostrý vrchol obkolesuje pásmo kosodreviny, čo ho ešte viac zvýrazňuje a dodáva mu majestátnosť. Nech sem pôjdeš z akejkoľvek strany, určite ho neprehliadneš.


My vyrážame z Liptovských Revúc (časť Stredná Revúca), kde sme sa priamo od kostola napojili na Náučný chodník Čierny kameň. Hneď v úvode sa dostávame na rozľahlú lúku, z ktorej pozorujeme dominantný vrchol.


Z lúky sa dostávame do lesa a po chvíľke stúpania prichádzame na akýsi mini salaš, kde sa nám ukazuje majestátny Rakytov. Tam sa pozrieme určite v zime . Pokračujeme ďalej a onedlho sme už priamo pod Čiernym kameňom.


V tieni kameňa

Vrchol s nadmorskou výškou 1 479 m žiaľ prístupný nie je a turistická značka ide len okolo Čierneho kameňa, čo je veľká škoda. Bolo by to super spestrenie a celej trase by to dodalo trošku „vzrúša“. Nuž, nevadí, aspoň si ho obídeme a z každej strany sa pokocháme skalnatými bralami. Ale veď táto trasa nie je len o Čiernom kameni. Skôr tu človek ocení nádherné pohľady na kopce Veľkej Fatry.

zľava: Čierny kameň, Minčol, Rakytov
Obchádzame Čierny kameň a dostávame sa na tienistú stranu, kde sa nám naskytuje pohľad na západnú časť Fatry. Tu narazíme aj na studničku, ktorú Viktor veľmi oceňuje, keďže jeho druhá fľaša vody ostala v aute. Po dočerpaní zásob a osviežení pokračujeme tienistým úsekom smerom na sedlo Ploskej.


Na ploskú Ploskú

Slnečné lúče
A tak dobití energiou, nielen z jedla, ale najmä z prírody, ideme ďalej.
nás opäť zaplavili a máme chuť vyvaliť sa tu do trávy a len tak „byť”. Ale žiadne také, vieme, že potom by sa nám na Ploskú ísť už nechcelo. Takže ide sa na to, dlhé tiahle stúpanie na ploskú Ploskú. A vlastne nebolo až také dlhé a po dvadsiatich minútach sme na vrchole. Ploská nesklamala a vetrisko tu duje z každej strany. Koľkokrát sme tu boli, toľkokrát tu fúkalo „ostošesť”. Hlavne v zime tu treba byť naozaj dobre pripravený a bez mačiek sem neodporúčam ísť.


Z Ploskej sa len zasnene zahľadím na môj milovaný Borišov (tento kopček a to prostredie tam mám proste najradšej), ale ten si vychutnám inokedy a otáčame sa naspäť k Čiernemu kameňu a kráčame na sedlo. Dnes si chceme dať predsa vytúžený chill pod Čiernym kameňom.


Chillujeme

Nájdeme si miestečko v tráve, vytiahneme nabalenú desiatu a proste si užívame výhľady. Ak nevieš, čo si so sebou vziať pod zub, tak v tomto videjku nájdeš pár jednoduchých tipov. Pochutnávame si na milovaných avokádových toastoch a keďže slnko stále hreje, nikam sa neponáhľame. Z tejto strany je Čierny kameň asi najvýraznejší a najostrejší. Okrem toho, na juhu môžeme pozorovať inverziu, ktorá sa tam dnes drží celý deň.


Výživný deň za nami

Pomaličky pociťujeme chlad a hoci slnko stále svieti, večery sú už chladné. A tak dobití energiou, nielen z jedla, ale najmä z prírody, ideme ďalej. Čaká nás už len zostup dole, kde v sprievode oviec prechádzame cez ďalší salaš s typickou liptovskou atmosférou. Žltá značka nás dovedie do Vyšnej Revúcej, ktorá je od Strednej Revúcej vyššie, a tak nás čaká ešte asi 20 minút chôdze asfaltkou k autu.


Tomu vravím dobre strávený čas, s dobrou náladou, v ešte lepšom prostredí a s tou najlepšou spoločnosťou. Čo viac si priať. Ak chceš zažiť pekný deň v prírode, tento nenáročný okruh ťa prevedie krásami Veľkej Fatry v akomkoľvek ročnom období.

Zhrnutie

  • Názov: Čierny kameň, Ploská
  • Lokalita: Veľká Fatra
  • Značenie: náučný chodník (červená, zelená, žltá značka)
  • Obmedzenie: celoročne dostupný okruh
  • Obtiažnosť: 2/5
  • Trvanie: 5 hodín
  • Parametre: 15 km/850 výškových metrov
  • Typ: vrch, okruh
  • Možnosť parkovania/spoje: Liptovské Revúce - parkovanie zdarma pri kostole
  • Mapka/GPX: sekcia Výjazdy


Použitá výbava:


Ak sa ti video páčilo, sleduj náš YouTube kanál MTHIKER a nezabudni nás podporiť svojím odberom.
report_problem Našiel si v texte chybu?
VeronikaJanosova 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Volovské vrchy - potulky planinou Galmus

Volovské vrchy - potulky planinou Galmus

Aj menej navštevované pohoria na Slovensku majú čo ponúknuť. Počas nenáročnej túry navštívime 2 vrcholy, jaskyňu aj vodopád.
Šípska Fatra - z Liptova na Oravu cez skalné bralá

Šípska Fatra - z Liptova na Oravu cez skalné bralá

Hľadáš poldenný výlet s množstvom zaujímavostí? Na tejto túre sa môžeš tešiť na krásne výhľady na Veľkú a Malú Fatru, krasové útvary, jaskyne a rozprávkový les.
Kamenný unikát na Spiši - Dreveník a Spišský hrad

Kamenný unikát na Spiši - Dreveník a Spišský hrad

Poď sa s nami pozrieť, ako to vyzerá v Pekle. Neboj, cestu von z neho určite nájdeme a vezmeme ťa aj do raja.
keyboard_arrow_up