Ako skialpovať so psom - príprava, pravidlá a bezpečnosť na túrach

Pes na skialpoch? Nie je to príliš nebezpečné? Zvládne to? Zvládnem to aj ja? Dá sa to vôbec?

Ak si milovník hôr a skialpinizmu a zároveň vlastníš psíka, možno ti už napadlo, či by ten tvoj štvornohý parťák na turistiku nezvládol aj skialpy. Predstava, ako ťa tvoj štvornohý parťák sprevádza pri výstupe a potom si spolu užívate výhľady na zasnežené vrcholy, je nádherná.

Ale skialpy so psom nie sú len o krásnych fotkách. Vyžadujú poriadnu prípravu, zodpovednosť a dodržiavanie dosť veľa pravidiel, aby ste boli obaja v bezpečí a neohrozili aj ostatných skialpinistov. Tak poďme na to. Čo všetko je potrebné zvážiť, aby ste si ty aj tvoj pes užili túru na skialpoch?

skialp so psami, skialpinizmus so psom, zimná turistika so psom

Plemeno, fyzička a vek

Nie každé plemeno je rovnako vybavené na sneh, chlad a mrazy. Nie každý psík, aj keď je vybavený dobre na chladné podmienky, má rád a vie pár hodín alebo deň stráviť v zime, hlbokom snehu, mraze a podať ešte aj vysoký výkon. Plemeno, vek, kondícia a zdravotný stav tvojho parťáka sú kľúčové. Väčšie a aktívne plemená sú určite na takéto zimné výzvy stavané a pripravené lepšie ako menšie plemená.

My máme doma huskáča a aj napriek tomu, že ho beriem na turistiku, bol relatívne v dobrej kondícii a MILUJE zimu, sneh a všetko s tým spojené, neodporučila by som každému majiteľovi, aby huskáča alebo iné väčšie plemeno na skialpy zobral.

Kondička sa dá natrénovať, pekne postupne pomaly. To, že tvoj psík má prirodzene menej hustú srsť alebo sa mu v hlbokom snehu robia hrudky na labkách alebo brušku už nenatrénuješ. Takisto nenatrénuješ odolnosť kože na spodnej časti labiek. Aj kratšie labky u psíka môžu spôsobiť problémy v hlbšom, mokrom a lepivom snehu alebo prašane.

Prosím nezabudni, že sa vydávaš do relatívne voľného terénu a ty máš lyže, a tak hmotnosť rozkladáš. Psík ale zaťažuje sneh bodovo a bude sa zabárať viac. Tým aj nároky na kondičku sú vyššie a psík sa rýchlejšie unaví.

Ak máš menšie plemeno, šteňa či staršieho psa, radšej si skialpy s ním odpusti. Ide predsa o jeho aj tvoje zdravie. Pred prvou túrou na skialpoch by som sa určite poradila s veterinárom, či je tvoj pes vhodný a fit na takúto záťaž.

skialp so psami, skialpinizmus so psom, zimná turistika so psomskialp so psami, skialpinizmus so psom, zimná turistika so psom

Poslušnosť a niečo extra

Pes v horách a zvlášť na lyžiach by mal poslúchnuť povely. Nie na štvrtýkrát a s krikom. Okrem bežných a štandardných povelov ako sadni, ľahni, zostaň, k nohe by si mal psíka naučiť aj pár „musherských“ povelov ako stoj/zastav, doprava, doľava, pomaly/rýchlo. So psíkom by si si mal natrénovať chôdzu na vôdzke na lyžiach. Predsa len hrany lyží sú ostré a veľmi rýchlo by sa mohol stať úraz.

Určite je lepšie hneď od začiatku naučiť psíka, že sa má držať napr. na paličku ďaleko. Bezpečne ďaleko od hrany lyže a pohybu paličkami, keďže aj pri tomto pohybe môže dôjsť k úrazu. Určite si so psíkom natrénuj tie najpomalšie otočky, aké si v živote robil. Čím viac tréningu v pokojných podmienkach, tým bezpečnejší a pohodovejší váš spoločný výlet bude.

Ešte viac by si mal natrénovať poslušnosť psíka pri zjazde. Psík by nemal byť pri zjazde na vôdzke. Nezabudni si skontrolovať, či môže byť v danej oblasti psík bez nej. Psík by nemal byť od teba ďaleko, nemal by sa pliesť tebe a ani ostatným skialpinistom do dráhy pri lyžovaní. Bezpečnosť teba, psíka a všetkých naokolo je najdôležitejšia.

Odporúčam robiť prestávky po pár oblúčikoch a kontrolovať, ako na tom psík je. Väčšinou bude nasledovať teba a keď robíš oblúčiky, bude ich pravdepodobne robiť aj on. Nabehá sa oveľa viac ako keď ho naučíš bežať rovno dolu za tebou.

skialp so psami, skialpinizmus so psom, zimná turistika so psom
Psíka by si mal taktiež naučiť ako sa zachovať, keď sa zmenia podmienky, vyskytne sa ľadová plocha alebo hlboký sneh. Je to bezpečné preňho aj pre teba. Určite by som štvornohého parťáka nebrala do žiadnych strmých svahov, žľabov, na lavinózne svahy.

Mlsky, mlsky, mlsky a chváliť.
Tiež neodporúčam víkendové výjazdy na miesta, kde sa vyskytuje veľa skialpinistov alebo turistov. Skôr sa zameraj na túry cez týždeň, kedy je menej ľudí v horách. Skús nájsť menej frekventované a navštevované miesta, napr. také Martinské hole. Tam si viete obaja úžiť krásu prírody a zimy na lyžiach.

skialp so psami, skialpinizmus so psom, zimná turistika so psomskialp so psami, skialpinizmus so psom, zimná turistika so psom

Trénuj postupne – nie hneď na skialpy

Ak tvoj pes nemá skúsenosti so zimnými túrami, začni postupne. Krátke prechádzky v snehu sú skvelý spôsob, ako ho privyknúť na chlad a pohyb v zasneženom teréne. Postupne pridávaj dĺžku a náročnosť trasy. V tomto prípade čím viac pochvál a mlsiek, tým pozitívnejšie si bude psík pamätať skúsenosť so snehom a chladom. Skontroluj, ako pes reaguje na hlboký sneh, zmrznutý sneh, ľadové kryštáliky.

Nezabúdaj, že psík si okrem prostredia musí zvyknúť aj na lyže, paličky, lyžiarky atď. Predsa len, nie je to vybavenie, s ktorým sa stretáva denne a mlsky s pochvalou určite pomôžu pri zoznamovaní sa. Ak je psík s lyžami v pohode, začni ho zvykať si na všetky nové zvuky spojené so skialpami. Ako cvaknutie lyžiarok pri zapnutí, zacvaknutie lyžiarok do viazania atď. Postupne pomaly sa dostať z obývačky až na zasnežené parkovisko. Čím lepší a pozitívnejší prechod, tým pohodovejší váš spoločný výlet bude.


Prvýkrát na lyžiach spolu? Odporúčam po rovinke a na dlhej vôdzke. Ak ste doteraz nepoužívali postroj, je najvyšší čas, aby psík pri skialpoch postroj dostal. Skontroluj si, či psík reaguje dobre, nebojí sa, neťahá sa, nebehá za ostatnými skialpinistami alebo turistami. Mlsky, mlsky, mlsky a chváliť.

Dostatočne dlhá vôdzka pri učení zabezpečí dostatočnú vzdialenosť pre ochranu labiek od kovových hrán lyží. Ak zvládnete počiatočné komplikácie s učením sa a zvykaním si, určite sa vám to obom stokrát vráti. Pomaly postupne skracuj vôdzku alebo môžete prejsť na špeci vôdzku s gumou na konci.

Nezabudni, že v zime sa veľa solí a posýpa. Psík môže mať zasolené labky alebo zapichnutý kamienok. Pre neho to bude zbytočne nepríjemná skúsenosť so zimou. Sleduj ako psík dýcha, ako sa pohybuje, či nie je v strese, ako má vystreté alebo sklopené uši, ako sa pozerá očami, či nekríva alebo pričasto neoddychuje, alebo si nevyhrýza sneh z kožúška. Chváliť a kontrolovať.


Bezpečnosť je na prvom mieste

Skialpová túra so psom nie je len o tvojom pohodlí. Treba myslieť na bezpečnosť všetkých – tvojho psa, teba, ale aj ostatných na túre. Či už sú to tvoji dvojnohí parťáci, alebo ostatní skialpinisti. O tom, že brať lavínovú výbavu a lekárničku pre seba do hôr je povinná jazda, asi nemusím písať. Vedel si však, že by psík mal mať svoju vlastnú lekárničku?

Ty musíš byť ten, kto odhadne, kedy je čas skončiť a radšej sa vrátiť z kratšej cesty.
Súčasťou by mali byť základné veci ako nožnice, náplasti, rukavice, peroxid na dezinfekciu, samodržiace obvínadlo, pinzeta, háčik na kliešte, krém na labky, sterilná gáza, jednorazové sterilné striekačky, masť na odreniny/poranenia/omrzliny, čierne uhlie pre psa alebo tablety proti hnačke. Okrem lekárničky by si mohol zvážiť aj prenášadlo/postroj na psíka v prípade úrazu. Či už s upnutím na batoh alebo popruhmi na chrbát. Tak vieš psíka preniesť na chrbte v prípade potreby. Nie, Ikea taška určite na toto nie je vhodná.

skialp so psami, skialpinizmus so psom, zimná turistika so psom

Máte obaja natrénované a chcete ísť do voľného terénu?

Zváž, kam sa idete vydať. Ešte nikdy si tam nebol a nevieš aké podmienky ťa čakajú alebo aké všetko extra vybavenie si máš zobrať? Aké stúpanie na danej trase bude? Budete prechádzať aj pasáže s kosodrevinou, kameňmi? Sú na trase vyfúkané miesta do ľadu? Budeš potrebovať mačky alebo haršajzne? Prosím, zváž a radšej psíka nechaj doma.

Pred každými skialpami, nielen keď berieš psíka, by si mal skontrolovať, aké podmienky momentálne v danej oblasti sú, aký je stav trasy a aké počasie ťa čaká. Aplikácia HZS ti vie po nastavení posielať všetky tieto upozornenia automaticky.

Pri plánovaní trasy nezabúdaj, že so psíkom ti túra bude trvať dlhšie. Od prípravy na samotnú túru cez obliekanie postroja, oblečenia, papučiek až po samotný výstup a zostup. Potrebuješ si naplánovať viac prestávok na oddych, pitie alebo mlsky a ani lyžovačka dole ti nepôjde rýchlo. Na psíka budeš čakať, kontrolovať, ako mu zostup dole kopcom ide.

Za mňa odporúčam veľmi jednoduché, ľahké, málo náročné a nie strmé stúpania bez lavinóznych svahov. Na začiatok zvoľ kratšiu trasu s nízkym prevýšením. Za relatívne dobrého počasia a s málo ľuďmi. Vyhla by som sa preplneným lyžiarskym strediskám.

skialp so psami, skialpinizmus so psom, zimná turistika so psomskialp so psami, skialpinizmus so psom, zimná turistika so psom

S netrénovaným psíkom uviazaným na vôdzke by som určite neodporučila lyžovať. Tu si už koleduješ o vážny úraz, či už seba, alebo psíka. Mysli aj na to, že pes bez vôdzky môže u ostatných skialpinistov alebo turistov vzbudzovať strach a v strese sa môže rýchlejšie stať úraz alebo nehoda. O naháňaní srniek alebo inej zvery ani nehovoriac.

Je psík od teba pri zjazde ďaleko? Určite ho čakaj, dostatočne veľakrát zastav a skontroluj, ako na tom psík pri behu z kopca je. Prosím, buď ohľaduplný k ostatným a dodržuj pravidlá bezpečnosti a návštevných poriadkov.

Psy sú verné tvory, milujú svojich pánov. Aj keď bude psík unavený alebo mu bude zima, ba aj s doráňanými labkami ťa bude nasledovať. Bude ťa nasledovať aj na pokraj svojich síl. Ty musíš byť ten, kto odhadne, kedy je čas skončiť a radšej sa vrátiť z kratšej cesty.

Pozorne sleduj svojho psíka od počiatku túry. Ako dvíha labky, či nešuchce zadnými labkami alebo či sa mu netrasú labky. Tras môže znamenať podchladenie alebo bolesť.

Ja mám od havušáka odpozorované, že zrýchlené, plytké dýchanie so zvláštne zdvihnutými kútikmi znamená únavu alebo nepohodu. Zastanem, oddýchneme si, dostane mlsku, poškrabkanie, pohladkanie a ideme domov. Pomaličky, opatrne a pod stálou kontrolou a najlepšie tempom, ktoré určuje havušák.

skialp so psami, skialpinizmus so psom, zimná turistika so psom

Výbava pre psa – nielen pre teba

Labky

Tvoj pes tiež potrebuje výbavu. Hlavnou prioritou sú labky, pretože práve tie sú pri skialpoch najviac zaťažené. Sneh, ľad, soľ, drobné kamienky môžu poškodiť kožu na psích labkách. Niektoré psy sa v hlbokom snehu rýchlo unavia alebo si môžu zraniť labky o ľadové časti. Existuje viac spôsobov, ako psíka ochrániť.

Najjednoduchšie sú ochranné krémy na labky. Na to psíka nepotrebuješ učiť. Pred túrou natrieš všetky brušká špeciálnym balzamom, ktorý chráni pred snehom a mrazom. Krémik na labky tiež môžem len odporučiť.

Už trošku náročnejšie na učenie sú topánky/papučky pre psa. Určite sú skvelou voľbou, ak je sneh tvrdý alebo zľadovatený. Možno si na topánky bude chvíľu zvykať, ale môžu zabrániť poraneniu aj pri strete labky s ostrou hranou lyže. Lepšia prevencia ako liečiť pár dní až týždňov poranenú labku. Mlsky a dostatočné trénovanie pred túrou ti určite pomôžu, aby ich psík na skialpoch v horách ani nevnímal a bral ich ako samozrejmosť.

skialp so psami, skialpinizmus so psom, zimná turistika so psom

Postroj a vôdzka

Pri stúpaní je lepšie mať psa na postroji ako na obojku. Psík pri stúpaní rovnomerne zaťažuje krk, šiju, prsia a prednú polovicu tela. Kúpiť sa dajú špeciálne postroje na beh, na skijoring alebo bike. Tieto postroje sú super aj na skialpy. Pes je tiež lepšie pod kontrolou.

Pri vôdzke je dobré zvážiť odpruženie, dĺžku, pevnosť materiálu. Pri stúpaní je možné, že sa psík bude ponáhľať, a tak ťa trošku trhne. Odpruženie ochráni tvoj aj psíkov chrbát a nestiahne ťa trhnutím na zem. Alebo keď bude psík na vôdzke a zbadá divé zviera, môže ťa potiahnuť a strhnúť. Elastickú vôdzku môžeš pripevniť na bedrový popruh batoha alebo špeciálny popruh na behanie, ktorý sa pripája okolo bedier a pomedzi nohy.

Kabátik

Ak si myslíš, že pes má kožuch a žiadne ďalšie vrstvy nepotrebuje, nie je to úplne pravda. Niektoré plemená zvládajú zimu bez problémov, ale pre mnohé je kabátik nevyhnutnou súčasťou výbavy, najmä pri skialpinizme. Hlavne pri krátkosrstých plemenách dávaj pozor, aby sa psík nepodchladil.

V bezpečí pred mrazom, ale nie sú ani plemená so stredne dlhou srsťou. V hlbokom alebo mokrom snehu, vetre, mraze (- 5 °C a nižšie), vlhku, ak má plemeno predpoklady na problémy s kĺbmi, pri zvýšenej aktivite sa psík môže veľmi rýchlo podchladiť. Používaním nepremokavej vestičky alebo kabátika vieš znížiť energetickú stratu a zabrániť možnosti prechladnutiu svalov a šliach.

Psík v teple bude menej vyčerpaný a dlhšie aktívny. Podchladenie sa prejaví trasením, znížením aktivity alebo neochotou pokračovať ďalej. Proste si psík sadne alebo ľahne a ani žiadna mlska ho nedonúti ísť ďalej.

skialp so psami, skialpinizmus so psom, zimná turistika so psomskialp so psami, skialpinizmus so psom, zimná turistika so psom

Pri výbere by som zohľadňovala správnu veľkosť, vhodný strih, typ materiálu a reflexné prvky. Oblečko by malo dostatočne zakrývať a zároveň neobmedzovať psa pri pohybe. Dôležité je aj umiestnenie zapínania a spôsob obliekania.

Ja havušákovi do zimy alebo vlhka obliekam nepremokavú, neónovo žltú vestičku s reflexnými prvkami na bokoch. Na brušku sa pripína len popruhom a nechráni spodnú časť pred zimou alebo nabitím snehu do srsti. S týmto huskáči naozaj problém nemajú.

Pre plemená, ktoré nie sú tak dobre prispôsobené, určite odporúčam hrubší nepremokavý kabátik s možnosťou vyteplenia nielen na chrbte a bokoch, ale aj na brušku a zadku. Zváž, či nie je vhodné vyteplenie aj na celej dĺžke chrbta, predných a zadných labkách a zadku.

Jedlo, voda a prestávky

Skialpová túra je fyzicky náročná nielen pre teba, ale aj pre psa. Maj so sebou dostatok vody pre seba aj pre psíka. Mysli na to, že voda chladne a tvoj psík nemusí chcieť vypiť ľadovú vodu, ak na to nie je zvyknutý. Zober do batoha dostatok mlsiek, v závislosti od dĺžky túry. V prípade vody a mlsiek je lepšie zobrať viac ako menej. Maj misku s vodou a mlsky nachystané tak, aby si nemusel batoh dávať dole z chrbta. Ľahký a rýchly prístup je pre mňa must.

Vezmi so sebou skladaciu misku. Skladacia miska je ľahká a praktická. Havúšik má rád ohryzkávanie snehu, ale určite sa z toho nenapije tak ako by potreboval. V zime môže byť pes viac dehydrovaný, preto si dávaj pozor, aby pravidelne pil. Ak je veľmi chladno a zastavili ste sa na dlhší čas alebo oddychujete pri obede, zober zo sebou do batoha deku alebo termo podložku, na ktorú si pes môže počas prestávky ľahnúť a neprechladnúť.

Ako si to užiť?

Najkrajšie túry so psom sú tie, kde si ty aj psík v pohode. Neponáhľaj sa, užívaj si cestu. Pes je nielen skvelým spoločníkom, ale aj motiváciou na aktívne trávenie času na horách. Nezabudni na dôkladnú prípravu, bezpečné plánovanie a rešpekt voči horám. Skialpy so psom sú nádherným zážitkom, ale vyžadujú prípravu a ohľaduplnosť.

Nikdy nezabúdaj, že pes je tvoja zodpovednosť. Ak sa pripravíš, dodržíš bezpečnostné opatrenia a budeš počúvať potreby svojho parťáka, čakajú vás nezabudnuteľné dobrodružstvá. Tak čo, už si predstavuješ, ako spolu stúpate zasneženými svahmi?
Zdroj fotografií: archív autorky
report_problem Našiel si v texte chybu?
ziriane 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre
Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Ako na skialp: Kratšie alebo dlhšie lyže? A čo šírka?
Lyže sú základnou esenciou skialpinizmu. A kto by povedal, že výber môže byť tak zložitý?
Test: Deuter Freerider Pro 34+  - skvelý batoh na freeride aj skialpové dobrodružstvá
Ak hľadáš univerzálny batoh na skialp, freeride alebo hrebeňové prechody hôr, máme pre teba tip, do čoho sa zbaliť.
Test: Skialpové palice Black Diamond Traverse - čo ponúkajú jednotlivé modely?
Ako dopadol test 3 rôznych palíc od značky Black Diamond? Ide o obyčajné palice alebo ponúkajú aj niečo navyše?
keyboard_arrow_up