Za alpakami, dobrou kávou a farebnými vrcholmi do Peru

Vieš, aký je rozdiel medzi lamou a alpakou? A že okrem nich ešte existujú aj druhy, ktoré sa volajú vicuňa a guanaco? Poď sa s nami v tomto článku pozrieť na to, ako sa im žije v Peru!

Pred naším výletom sme o Peru veľa nevedeli, ale južná Amerika nás oboch lákala už dlho. Po tom, čo nás nadchnú fotky kopcov, púšte aj džungle, narazíme na zásadnú otázku. Aké tam vlastne v decembri a januári bude počasie?

Peru
Každý článok spomína obdobie dažďov, ale diplomaticky dodáva, že krajina má i tak svoje čaro. Keďže pre mňa je termín vianočných prázdnin fixný, zostáva nám len spoliehať sa na toto čaro a hľadať letenky.

Príchod do Limy

Väčšina komerčných spoločností lieta do hlavného mesta Lima (najčastejšie cez Paríž alebo Amsterdam). Hneď po prílete sa na teba vrhne kŕdeľ taxikárov, ktorí ponúkajú odvoz do centra. Ak sa ponáhľaš a si pripravený zjednávať, nie je to zlá alternatíva. V latinskej Amerike sa ale ponáhľať netreba, každú hodinu tu jazdí shuttle bus do centra a vo väčších mestách funguje aj Uber.

Hlavné námestie - Plaza de Armas v Lime
Keď som vravela, že sa netreba ponáhľať, nesnažila som sa povedať, že cesta z letiska bude pokojná. Lima má viac než 11 miliónov obyvateľov, takže sa priprav na poriadny dopravný zážitok, predbiehanie, trúbenie a hlasnú hudbu.

Mestský život - káva, jedlo a španielčina

Peru bola pre mňa prvá krajina, v ktorej som mala pocit, že moja angličtina je naozaj zbytočná. Ľudia sú milí, usmievaví a nápomocní, no všetky tieto pozitívne vlastnosti prezentujú v španielčine. Moja úroveň je kontrolovaná iba zelenou sovou z Duolinga a pokiaľ zvažuješ dlhší výlet, rozhodne ti hocijaká príprava v tomto jazyku pomôže. Časom pochytíš aspoň základné frázy a zjednáš si taxík za správnu sumu a na správne miesto.

V našom itinerári sa väčšinou nachádzajú športové aktivity, treky a príroda, ale keď už sa vyskytneme v meste, do Google máp píšeme „výberová káva (speciality coffee)“. Ukazuje sa, že v Peru volajú výberovou kávou každú kaviareň, no Google reviews nám poradia miesta, kde filtrovanú kávu pripravia aj na deväť rôznych spôsobov!

Peru, kávaPeru, káva

Čo sa gastronómie týka, národným jedlom v Peru je Ceviche. Marinované surové rybky v kyslom náleve podávané s batatami alebo zemiakmi si môžeš dať naozaj takmer v každom meste.

Ak by si hľadal teplý pokrm, peruánskou špecialitou je pripravovať morské prasiatka na rôzne spôsoby. Pre mňa bolo morské prasiatko viac súčasťou rodiny ako domáce zvieratko, než nedeľný obed, ale od kamarátov a miestnych som počula na toto jedlo samé chvály. No a ak by si chcel ochutnať niečo väčšie ako morské prasiatko, čaká na teba steak z alpaky.

Kúsok z Cusca

Naše prvé kroky smerujú do bývalého hlavného mesta Peru – Cusca. Od Limy je vzdialené viac ako 1 000 km a na presun si môžeš vybrať nočné aj denné autobusy alebo lietadlo. Preto je presnejšie povedať, že naše kroky smerujú na letisko. Pri pobehnutí na taxík si môžeš všimnúť, že prepletáš nohami o kúsok pomalšie – Cusco leží vo výške nad 3 300 metrov nad morom. Miestni, dôchodcovia aj malé deti tu pobehujú po uliciach bez problémov, ale my si dávame prestávku aj pri ceste po schodoch.

Nočné pohľady na Cusco
V okolí Cusca chceme spraviť zopár jednodenných prechádzok a naučiť telo na menej kyslíku. Ten sa zíde pri plánovanom viacdňovom treku okolo kopca Ausengate.

Na treku nie je žiadna chata, žiaden signál a v tomto ročnom období aj veľmi málo ľudí.
Prvou prechádzkou je chodník z dediny Chincherro do Urquillos. Z Cusca chodia zdieľané autobusy (nazývané kolektivo) alebo taxíky. Ich odchody sa neviažu na čas, ale na plné auto, takže rátaj s časovou rezervou. V Chincherro sa posilníme sendvičom a čajom z koky (ktorý podľa miestnych pomáha s výškovou chorobou) a vydáme sa po cestičke údolím.

Miestne špeciality - Inca Cola a čaj z lístkov z KokyMiestne špeciality - Inca Cola a čaj z lístkov z Koky

Začíname v 3 800 m n. m. a celý čas pôjdeme dole kopcom. Po ceste stretneme zopár lokálnych pastierov, zopár turistov a jeden vodopád. Z Urquillos sa dostaneme naspäť kolektivom do Cusca.

Vodopád na prechádzke údolím do mesta UrquillosVodopád na prechádzke údolím do mesta Urquillos

Druhá prechádzka je povinná zastávka pre väčšinu cestovateľov do Peru. Inkovia tu zanechali stopy v mnohých mestách, no najviac skloňované je Machu Picchu. Na stránke samotnej atrakcie si môžeš vybrať ako veľa z areálu chceš vidieť, ktorým vláčikom sa dostaneš tam a ktorým naspäť. Pre nás Machu Picchu nebol cieľ návštevy, preto sme ho navštívili iba na otočku z Cusca. Možností je veľa, pričom najdlhšie zahŕňajú niekoľkodňové treky so sprievodcami – je to len na tebe.

Peru, schody na Machu PicchuPeru, schody na Machu Picchu

Tretí výlet z Cusca je položený o takmer kilometer vyššie. Cestujeme do dedinky Soraypampa, aby sme si pozreli jazerá Humantay Lake a Salkantay Lake. Začína tu aj viacdňový prechod Salkantay Trek okolo tohto kopca. Do dediny prídeme až poobede, tak rovno vyrážame na Humantay Lake. Krátka prechádzka s parádnymi výhľadmi, ostatnými turistami a voľne pasúcimi sa koňmi stála za to a na večeru sme v kempe.

Pri jazere Humantay spoza mrakov vykúkajú aj poriadne vysoké kopce
Ráno sledujeme ako k jazeru Salkantay smerujú sprievodcovia s klientmi na koňoch, komerčné zájazdy aj samostatne trekujúci. Aj keď množstvo ľudí, aspoň pre nás, čiastočne kazí zážitok z prírody, máme pre nich pochopenie. Veď aj my sme sa sem prišli pozrieť, keď tu je tak pekne.

Salkantay

Veľké plány - Ausengate Trek

Po návrate do Cusca si dávame logistickú poradu. Chystáme sa na okruh okolo kopca Ausengate. Internet nám prezrádza, že davov turistov sa nemusíme báť. Na treku nie je žiadna chata, žiaden signál a v tomto ročnom období aj veľmi málo ľudí. Celý trek sa nachádza nad 4 000 metrov a priemerne trvá 4 – 6 dní.

Po nákupe instantných cestovín, tuniakov a sladkostí balíme veľké batohy a presúvame sa do dediny Upis. Pri zjednávaní taxíka sledujeme, že už nám prestáva stačiť naučená španielčina – miestni rozprávajú pôvodným jazykom quechua. Posledné dva kilometre taxikár zhodnotí slovami „hay problema“. Kvôli dažďom je cesta rozbahnená a zapadol by. Berieme teda naše batôžky a na rozcvičku skúšame ako sa nám pôjde ďalších 5 dní. Berieme stan, spacáky, varič, jedlo a oblečenie na 5 dní, takže ponáhľanie sa nekoná.

Ausengate lama a ja
Môžeš bikovať po púšti, užívať si život na pláži alebo plaviť sa po okolitých ostrovoch.
V mieste, ktoré je na mape označené ako prvý kemp, je zopár murovaných budov a veľa alpák. Ľudí sme nestretli žiadnych a hľadáme miesto na stan. Zrazu sa k nám rozbehne svetielko z kopca. Miestna pastierka nám rukami nohami vraví, že pre nás má izbu a zavedie nás do domu. Prijímame ubytovanie a stan nechávame v batohu.

Ausengate tetaKopec Ausengate, podľa ktorého sa volá celý trek

Päťdňový trek nútene ukončujeme po troch dňoch kvôli podmienkam. Každý deň hlásia poobede búrku, ktorú v horách zažiť nechceme a tretie ráno nás prekvapí okrem dažďa aj zopár centimetrov nového snehu.

Ausengate ja a ladovec
Trek nám ale aj za tri dni ukázal prírodu, ktorú sme chceli zažiť. Bez signálu, bez hotelov, chát, reštaurácií a bez turistov. Za celý čas sme stretli dve pastierky alpák a troch psov. Oddýchli sme si a určite odporúčame.

Peru, sneh

Bonusová prechádzka na Vianoce

Keďže sa nám Ausengate Trek dokončiť nepodarilo, splníme si z neho aspoň časť kopca Vinicunca, alebo Rainbow mountain. Pokiaľ nemáš čas fučať pod batohom z dediny, dá sa zvládnuť aj na otočku z Cusca. My sme tentokrát zvolili pomalšiu alternatívu a s budíčkom o štvrtej dupali z dediny Hanchipacha.

Prechádzka smerom k Vinicunca - Rainbow mountainPeru

Pre ponáhľajúcich sa odtiaľ dá zobrať jeden sprievodca, jeden somárik a vyviezť sa až do sedla tesne pod kopcom. Podľa času môžeš potom zvoliť zostup rovnakou stranou alebo prejsť cez susedné údolie Valley Rojo. Za nás rozhodne časť, ktorá stála za to.

Presun do púštnej oázy Huacachina

Z iného súdka - alebo kam v Peru, keď v horách sneží

Počasie nám ďalšie viacdňové prechody neumožnilo, a tak sme sa rozhodli hľadať menej daždivé alternatívy v púšti na západnom pobreží. Národný park Paracas a púštna oáza Huaccachina sú síce turisticky známe, ale rozhodne stoja za to.

Podľa vlastnej preferencie si môžeš vybrať, či sa budeš učiť „sandboardovať” na dunách, bicyklovať po púšti, užívať si život na pláži alebo plaviť sa po okolitých ostrovoch. Miestni sprievodcovia ponúkajú výlety od výmyslu sveta a určite nájdeš ten, ktorý ti bude vyhovovať najviac.

národný park Paracas, Perunárodný park Paracas, Peru

Čo všetko sme nestihli

Ponáhľať sa nesluší a my vieme, že viac ako rýchly prechod celou krajinou si užijeme, keď uvidíme iba jej časť, ale naozaj. Ak sa ti podarí navštíviť Peru počas lepšieho počasia alebo na dlhšie, určite sa pozri do okolia Huarazu na viacdňové treky (Santa Cruz, Huayahuash,…), na prírodné rezervácie v džungli, na jazero Titikaka alebo obrázky Nasca. Peru rozhodne má čo ponúknuť. Hasta Luego!
Zdroj fotografií: archív autorky
report_problem Našiel si v texte chybu?
DadaP 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Ako naplánovať trek Cez tri sedlá v Nepále bez guida - tipy, triky a odporúčania
V tomto článku ti dám moje odporúčania na zdolanie treku Cez tri sedlá (Three Passes trek) v Himalájach bez guida.
Sólo Cez tri sedlá v Himalájach - Three Passes trek, časť 2.
Každodenné výstupy do nepoznaných nadmorských výšok, kde sa človek cíti maličký, obklopený surovou krásou Himalájí. Aj takto by sa dal opísať trek Cez tri sedlá.
Sólo Cez tri sedlá v Himalájach - Three Passes trek, časť 1.
Himaláje po nepálsky, príbytok snehu v preklade. Domov desiatich najvyšších hôr sveta a tiež nádherného treku Cez tri sedlá, ktorý dokáže preveriť telo aj myseľ turistu.
keyboard_arrow_up