Ako na skialp: Pásy - hore kopcom rýchlo, s ľahkosťou a spoľahlivo

Esenciálnu výbavu skialpinistu nezakončíme ničím iným, než pásmi. Veď ako inak by sme sa vôbec dostali na kopec?

Ako je možné, že skialpinisti šliapu hore kopcom a nekĺžu sa späť? Odpoveď je veľmi jednoduchá, vďaka pásom. Kedysi vyrábané z tulenej kože, dnes už menej „násilnou“ cestou, no za rovnakým účelom – uľahčiť výstup. Hoci nejde o typ výbavy, pri výbere ktorého strávite hodiny, je fajn porozumieť základnému rozdeleniu a princípu fungovania.

skialpové pásy, skialpová výbava, aké skialpové pásy vybrať

Ako fungujú skialpové pásy?

Princíp a idea správneho fungovania pásov je čo najľahšie sa kĺzať smerom vpred a zabraňovať sklzu vzad. Pri moderných pásoch sa o všetko podstatné starajú vlákna. Tie smerujú na páse proti smeru kĺzania. Akonáhle sa lyža dokĺže a zastane, vlákna sa vzpriečia a zabraňujú tomu, aby sa lyže takzvane prekĺzavali.

skialpové pásy, skialpová výbava, aké skialpové pásy vybrať

Mohér vs. syntetika

V svete moderných pásov proti sebe zápasia dva typy materiálov – mohér a syntetika. Kým mohérové pásy ponúkajú výborný sklz a tým rýchlejší výstup, poprípade sa na ne menej nabaľujú nečistoty, prednosťou syntetických pásov je ich odolnosť a trvácnosť. Ďalšou devízou mohérových pásov je ich konštantný výkon v rôznych podmienkach. Nezáleží na tom, ako silno mrzne a akú štruktúru má sneh – pásy jednoducho držia. Práve vďaka týmto vlastnostiam bývajú často v pretekovom nasadení.

skialpové pásy, skialpová výbava, aké skialpové pásy vybrať
Avšak čo my, bežní smrteľníci? Trhu aktuálne kraľujú mixové pásy. Tie ponúkajú rôzny pomer mohéru a syntetiky – väčšinou sa hýbeme okolo cca 60 – 70 % mohéru. Konkrétny pomer už potom volíme podľa toho, aké sú naše priority.

Ak potrebujeme byť vyslovene rýchli a potrebujeme sa na pásy spoľahnúť za každých okolností, volíme vyšší podiel mohéru. Pri začiatočníckom a rekreačnom použití sa netreba báť zvoliť aj vyšší podiel syntetiky – pás sa odvďačí dlhšou životnosťou.

Lepidlo vs. molekulárna priľnavosť. A ako vlastne upínať?

Snáď každému bude jasné, že pásy na lyži nedržia len tak. Z ich opačnej strany sa nachádza vrstva, ktorá zabezpečuje priľnavosť – spolu s ďalšími mechanizmami. Hoci sa začínajú objavovať moderné technológie, ako napríklad molekulárna priľnavosť pásov, na drvivej väčšine ešte nájdeme staré dobré lepidlo.

skialpové pásy, skialpová výbava, aké skialpové pásy vybraťskialpové pásy, skialpová výbava, aké skialpové pásy vybrať

Pásy na báze lepidla so sebou prinášajú množstvo výhod. Táto technológia je lacná, lepidlo sa pomerne jednoducho obnovuje, no pokiaľ sa vám na pásy dostane ihličie alebo iný bordel, je vcelku peklo ich čistiť.

Čo sa týka upínania, najznámejšie sú opäť dva systémy. Buď sa pás najprv zaistí na špičke, prilepí sa na lyžu a následne sa napne na päte (tzv. T-bar), alebo naopak. A aký systém zvoliť? To už závisí od lyže.

skialpové pásy, skialpová výbava, aké skialpové pásy vybraťskialpové pásy, skialpová výbava, aké skialpové pásy vybrať

Pásy vs. lyže

Najlepšia rada, akú môžem dať, ak ste v skialpinizme začiatočník? Kúpiť si pásy, ktoré sú dodávané priamo k lyži. A to z viacerých dôvodov:
  • Pásy netreba rezať ani upravovať na dĺžke. Ak máte napríklad Black Crows lyže a kúpite si Black Crows pásy, ktoré k danému modelu prináležia, pásy prídu laserom rezané a pekne sadnú na dĺžku. Tým pádom sa zamedzuje potenciálnemu neskoršiemu strapkaniu. A v neposlednom rade sa netreba „hrať“ s olamovacím nožíkom a pracne pásy rezať podľa lyže.
  • Systém upínania bude plne kompatibilný s lyžou a nepomýlite sa.
  • Pásy na lyžiach držia spoľahlivejšie.

skialpové pásy, skialpová výbava, aké skialpové pásy vybraťskialpové pásy, skialpová výbava, aké skialpové pásy vybrať

Ak by ste sa rozhodli pre univerzálne pásy – možno z dôvodu lepších vlastností, vhodnejšieho pomeru mohéru a syntetiky či preferovanej značky – bude ich treba orezať. Tu treba veľmi dbať na to, aby pás čo najlepšie kopíroval hrany lyže, ktoré musia zostať odkryté.

Pre lepšiu predstavu si stačí vziať taký traverz svahu pri cikcakovaní. Pás nesmie prekrývať hrany, inak by lyža v traverze nemala žiadne bočné vedenie a pri zaťažení by vás podkĺzlo. Na druhej strane, pás nesmie byť od hrany príliš vzdialený, aby mala hrana na čom držať pri chôdzi nahor.

Ako na starostlivosť?

Mať pásy nalepené na lyžiach pri chôdzi nahor je jedna vec, avšak čo potom? Nemenej dôležité je ich správne skladovať a starať sa o ne. Každý pás je dodávaný so „sieťkou“ z umelej hmoty. Na ňu je nutné pás vždy nalepiť, aby lepidlo nevysychalo, netvrdlo a tým pádom nestrácalo svoju funkciu. Ak ste na vrchole kopca, čaká vás zjazd a za ním ďalší výstup, je dobré pásy hodiť pod bundu, aby zostali v teple a neskôr sa ľahšie lepili späť na lyže.

skialpové pásy, skialpová výbava, aké skialpové pásy vybrať
Po túre je nevyhnutné pásy poriadne vysušiť. Vyvarujte sa priamym zdrojom tepla – oheň alebo radiátor narobí viac škody než úžitku. Ja osobne ich zvyknem nechať prevesené cez dvere, prípadne vystreté na dlážke. A potom šup s nimi späť do obalu, kde čakajú na ďalšie dobrodružstvo.

Na záver už môžem pridať len niekoľko praktických rád – každý pás je iný, niektoré vlhnú rýchlejšie, iné pomalšie. Ak sa budete z každej túry vracať s mokrými pásmi, treba ich opätovne naimpregnovať, aby získali vodoodpudivé vlastnosti. S tým dokážu pomôcť impregnačné prípravky na báze vosku. Nemenej dôležité však je správne vyberať stopu a nabaľujúci sa sneh miernym prikopnutím striasať.

skialpové pásy, skialpová výbava, impregnácia na skialpové pásy, impregnácia
A čo je pri pásoch rovnako dôležité, ak chceme, aby nám vydržali? Nebáť sa z času na čas „ťapkať“. Hoci metodika káže lyžu kĺzať po snehu, akonáhle ideme cez nezasnežené korene, kamene či iné nečistoty, je zdvíhanie nôh od zeme naopak žiadúce. Zabraňuje sa tým skoršiemu predratiu či natrhnutiu pásov.

skialpové pásy, skialpová výbava, aké skialpové pásy vybrať
Máme vybrané lyže, viazanie, lyžiarky aj pásy. Čo všetko ďalšie sa ešte hodí, o tom si povieme nabudúce. Ponuku skialpových pásov, samozrejme, nájdeš aj na našom MTHIKER shope. A ostatné články na tému začiatkov so skialpinizmom zas v sérii Ako na skialp.
Zdroj fotografií: archív redakcie
report_problem Našiel si v texte chybu?
LukasHarant 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Ako na skialp: Lyžiarky ako najdôležitejší prvok výbavy
Pri výbere ktorého kúsku výbavy treba byť obzvlášť pozorný? Jednoznačne pri lyžiarkach.
Ako na skialp: Kratšie alebo dlhšie lyže? A čo šírka?
Lyže sú základnou esenciou skialpinizmu. A kto by povedal, že výber môže byť tak zložitý?
Ako na skialp: Viazanie - je to všetko len o hmotnosti?
Skialpové viazanie sa od zjazdového v mnohom odlišuje. Vedeli ste, že najzásadnejším kritériom pri výbere je hmotnosť?
keyboard_arrow_up