Ako na skialp: Lyžiarky ako najdôležitejší prvok výbavy
Pri výbere ktorého kúsku výbavy treba byť obzvlášť pozorný? Jednoznačne pri lyžiarkach.
Pohodlie až na prvom mieste
Alfou a omegou pri skialpovej lyžiarke je to, aby dokonale sedela. Neplatí to len čo sa týka dĺžky, no napríklad aj šírky chodidla či výšky priehlavku. Treba si jednoducho uvedomiť, že v lyžiarke strávite niekedy pokojne aj celý deň – a pri nesprávnej veľkosti a tvare skeletu/papuče to môže byť veľmi bolestivý deň.Na rozdiel od topánok, veľkosť lyžiarok udáva Mondo stupnica. Zjednodušene povedané, ide o dĺžku chodidla meranú od päty po palec. Ak si kupujete úplne prvé lyžiarky, najjednoduchšie je obkresliť chodidlo na kus papiera a vzdialenosť následne zmerať. Mondo veľkosti sú udávané v milimetroch a bývajú obvykle odstupňované po pol centimetri – čiže 280, 285, 290 atď. Takmer každý výrobca však vyrába skelety po celom čísle a „polovičné“ veľkosti sa dolaďujú iba vložkami (napríklad veľkosť 285 a 290 majú rovnaký skelet).
A akú veľkosť brať? Ideálne úplne presnú a lyžiarku skúšať s tenkou ponožkou. Podobne ako pri topánkach, aj papuča lyžiarky sa časom jemne roztiahne a prispôsobí nohe. Pokojne sa tak môže stať, že si kúpite veľkosť s rezervou a po niekoľkých túrach vám noha začne v lyžiarke „lietať“.
Na druhej strane, ak vám papuča sedí na 90 % a omína len v jednom mieste, netreba zúfať – veľké množstvo papúč sa dnes dá tepelne upraviť, inými slovami, „vypiecť“. Tento úkon zabezpečí, že sa papuča lepšie prispôsobí nohe, vyplnia sa prázdne miesta a tie nepríjemné sa naopak vyformujú.
Výšľap alebo zjazd?
Keď už sme si čo-to povedali k fittingu, poďme vybrať typ lyžiarky. V zásade je to veľmi podobné lyžiam a vyberáme z troch typov.- Freeride lyžiarky sa vyznačujú masívnejšou konštrukciou. Bežne nájdeme štyri pracky na upínanie, lyžiarka je tuhšia, má lepší prejav v zjazde. Tieto vlastnosti sú ale kompenzované vyššou hmotnosťou.
- All-round modely sú v ponuke asi najrozšírenejšie. Ponúkajú vyvážený pomer hmotnosti a tuhosti a pre väčšinu ľudí to bude ideálna voľba. Oproti freeride lyžiarkam ponúkajú väčší ohyb komína, nižšiu hmotnosť (cca 2,5 – 3,5 kg na pár). Upínanie funguje pomocou praciek, laniek, prípadne BOA kolieska.
- Pretekárske modely sú veľmi subtílne a ohyb komína môže dosahovať hodnoty až okolo 70°. Upínanie je častokrát zabezpečené len jedným BOA kolieskom a velcro páskou. Tieto lyžiarky sú stavané primárne na rýchly výstup.
Čo je však pri výbere typu podstatné? Kombinovať lyže a lyžiarky rovnakého charakteru. Je zbytočné kúpiť si pretekárske lyže a doplniť ich masívnymi freeride lyžiarkami. Rovnako tak skombinovať ťažké „lopaty“ a ľahučké pretekárske topánky – takýto set by dole kopcom asi málokto uriadil.
A nevystačím si so zjazdovými lyžiarkami?
Množstvo ľudí prechádza na skialpinizmus zo zjazdového lyžovania. Otázkou potom je - je nutné kupovať ku skialpom ďalší pár lyžiarok? Odpoveď je áno aj nie, všetko závisí od viazania:- Ak si kúpite široké freeride lyže a necháte si navŕtať klasické zjazdové viazanie, zapasujú aj zjazdové lyžiarky. Takýto setup je však potom určený výsostne na freeride v rezortoch a na vývoz lanovkou.
- Ak chcete na lyžiach aj šliapať (nezáleží na akých), skialpovej lyžiarke sa nevyhnete – v špičke má dve malé drážky na piny viazania, ktoré umožňujú rotáciu.
- Skialpová topánka disponuje systémom prepínania ski-walk. Komín tak získava omnoho väčšiu pohyblivosť.
- Od zjazdových lyžiarok sa skialpové líšia aj podrážkou, ktorá je členitejšia a podobnejšia klasickým topánkam – skrátka určená aj na chodenie.
Či vziať lyžiarku z Grilamidu, karbónu alebo iného materiálu, v mojich očiach nie je až tak dôležité, ako si zvoliť správny flex. Táto veličina udáva tuhosť komína – čím vyšší flex, tým je lyžiarka tuhšia. Pri úplných začiatkoch v lyžovaní sa oplatí siahnuť skôr po nižšom flexe, aby bol lyžiar schopný lyžiarku „pretlačiť“ a zjazdovať v správnej pozícii (teda tlačiť do jazyka). Pokročilí lyžiari, prípadne freerideri určite ocenia skôr vyšší flex.
Výber lyžiarky vie byť hotová alchýmia a určite sa netreba unáhliť. A takisto sa ani netreba fixovať na konkrétny model – osobne som vždy sníval o lyžiarkach Scarpa, napokon mi dokonale sadla Tecnica a som nadmieru spokojný.
Nech už vám do oka padne akákoľvek, najlepšie je nechať si ju poslať na jednu z našich MTBIKER predajní a v pokoji si ju vyskúšať – pokojne aj 20 minút. Verím, že vám pri výbere pomôžu aj tieto tipy, no pri lyžiarkach to, samozrejmne, nekončí – všetko podstatné nájdete v našom seriáli Ako na skialp.