Nahliadni s nami do nosičského sveta

Poď s nami nazrieť do sveta tých, ktorí si na plecia nakladajú viac, doslovne.

Nosiči – spoznáš ich podľa vysokej krošne, ktorá ich neraz niekoľkonásobne prevyšuje svojou výškou – zozadu vyzerajú ako takí obri. Ľudia, ktorí sa rozhodli dobrovoľne „trápiť“.

Alebo to nie je trápenie? Väčšina z nich ti povie, že práve na vynáške sa cítia slobodne a šťastne. Veď aj dokument o nosičoch z dielne Pavla Barabáša nesie názov „Sloboda pod nákladom“.

nosič, sherpa, nosiči, veľká studená dolina, zbojnícka chatanosič, sherpa, nosiči, veľká studená dolina, zbojnícka chata

Kto sú?

Kto sú nosiči alebo šerpovia? Sú to obyčajní ľudia, z ktorých väčšina má svoje zamestnanie – policajti, učitelia, remeselníci, pracovníci horských chát a takto by sme mohli pokračovať ďalej. Každý z nich si nesie svoj vlastný príbeh o tom, ako sa k noseniu dostal a hlavne prečo. Spája ich však láska k horám a k tomuto postupne strácajúcemu sa remeslu.

Nosiči existovali pochopiteľne vo viacerých pohoriach po celom svete. Všade tam, kde boli horské chaty alebo príbytky, na ktoré bolo treba niečo vyniesť. No postupne ich nahradili stroje, vrtuľníky, lanovky...

nosič, sherpa, nosiči, veľká studená dolina, zbojnícka chata

Svetový unikát

Jediné miesto v Európe, kde sa toto remeslo zachovalo, je práve Slovensko, a právom sa zaradilo aj do kultúrneho dedičstva UNESCO. Na svete už nezostáva veľa miest, kde môžeš vidieť nosiča (zahliadnuť ich môžeš ešte v Himalájach). Je to poznať aj z pohľadov okoloidúcich turistov (často zahraničných), ktorí neraz ostávajú zaskočení, keď popri nich prejde niekoľko metrov vysoký nosič s nákladom.

Nejeden sa im poďakuje, povzbudí alebo len jednoducho hľadí a rozmýšľa, ako je možné, že človek dokáže vyniesť také bremeno. Sama nad tým neraz uvažujem. Je to obdivuhodné, čo ľudské telo dokáže, pokiaľ mu to však hlava povolí... neraz je to skôr o psychickej, než fyzickej sile. O nastavení mysle, zmýšľania a uvažovania.

nosič, sherpa, nosiči, veľká studená dolina, zbojnícka chatanosič, sherpa, nosiči, veľká studená dolina, zbojnícka chata

„Nosičské“ chaty na Slovensku

Kde na Slovensku môžeš stretnúť nosičov? Nosí sa na Chatu pod Rysmi, Téryho a Zbojnícku chatu, Zamkovského chatu, Skalnatú chatu, mimo Vysokých Tatier sa nosí na Štefáničku v Nízkych Tatrách, na Chatu pod Borišovom vo Veľkej Fatre a útulňu Andrejcová v Nízkych Tatrách. Každá z týchto trás je úplne odlišná a náročná svojím spôsobom – prevýšenie, vzdialenosť, exponovanosť a pod.

nosič, sherpa, nosiči, veľká studená dolina, zbojnícka chata
Raz ročne sa všetci nosiči zo všetkých chát zídu na pretekoch Sherpa Rallye, aby si zmerali svoje nosičské sily. Každý rok sa tieto preteky odohrávajú na inej horskej chate. A tak si nosiči majú možnosť vyskúšať vynášku aj mimo svojej domovskej chaty, ku ktorej už trasu poznajú veľmi dobre.

Naposledy sa Sherpa konala na Zbojníckej chate za krásneho jesenného počasia, no rok predtým na Chate pod Rysmi podmienky poriadne preverili všetkých nosičov, ktorí sa prišli zúčastniť.

Nemenej obdivuhodné sú ženy nosičky. Áno, nosia aj ženy, niektoré z nich si nakladajú poriadne váhy - aj 40 - 50 kíl! Na Sherpa Rallye majú svoju kategóriu, v ktorej môžu pretekať a zabojovať tak o prvenstvo. Absolútny rekord v počte víťazstiev drží bezkonkurenčne Lenka Hiklová, ktorá v Sherpe zvíťazila 20-krát! Toľkokrát aj štartovala na týchto pretekoch - neuveriteľné, čo štart, to výhra!

nosič, sherpa, nosiči, veľká studená dolina, zbojnícka chata
Môžeme teoretizovať koľko chceme, najlepšie nás do tohto remesla zasvätí samotný nosič, ktorý tomu rozumie najlepšie. To, čo všetko táto nevšedná „práca“ zahŕňa a ako to vyzerá na vynáške s nosičom, si môžeš pozrieť vo videu.

Video je dlhšie, než si u nás zvyknutý, pretože téma nosičov je poriadne rozsiahla a vtesnať to do pár minút jednoducho nebolo možné. Napriek väčšej dĺžke zostalo nevypovedaných množstvo otázok a odpovedí. Verím, že sa ti video bude páčiť.


Bol to skvelý a obohacujúci deň. Navyše nás zastihli nádherné (zároveň náročné) zimné podmienky, ktoré v ten deň vytrápili všetkých nosičov, ktorí dolinou kráčali. Vynáška nám trvala niečo cez 5 h vrátane štandovania a natáčania.

Ďakujem Ďurimu, ktorý bol ochotný venovať sa debatovaniu s nami počas vzácnych chvíľ štandovania. Ak ťa nosičská téma zaujíma viac, daj nám určite vedieť v komentároch. My sa vidíme niekedy nabudúce!
Zdroj fotografií: archív autorky, Viktor Tóma
report_problem Našiel si v texte chybu?
nely 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre
Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Zimný výstup na Lomničák s horským vodcom
Ako prebieha túra s horským vodcom? Čo všetko obnáša zimný výstup? Poď s nami zdolať Lomnický štít.
Ako sa spriateliť s horami - pravidlá a etiketa pre každého turistu
Hory majú svoj vlastný rytmus a pravidlá, ktoré si treba osvojiť, aby sme ich mohli bezpečne a zodpovedne navštevovať.
Video: O bezpečnosti na horách s horským záchranárom
Si pripravený na turisickú sezónu? Čo by sme nemali podceniť? Aké nástrahy na nás číhajú na horách?
keyboard_arrow_up