
Ako na turistiku: Starostlivosť o turistickú obuv
Ako často čistiť svoje turistické topánky? Je to potrebné po každej túre? Kedy aplikovať impregnáciu?
Téme výberu správnych turistických topánok sme sa už neraz venovali, a spomínam to preto, pretože pri starostlivosti o topánky je dôležité rozlíšiť materiál a typ topánky, aký vlastním. Inak sa budú ošetrovať kožené, syntetické alebo membránové topánky.

Blato a špina preč
Prečo ale topánky vôbec nejako hĺbkovo čistiť, keď ich hneď na ďalšej túre zablatím? Pokiaľ si odmyslíme estetické hľadisko, tak čistiť topánky je potrebné kvôli ich funkčnosti a životnosti. Topánky, o ktoré sa vôbec nebudeme starať, nám vydržia oveľa kratšie a ich funkčnosť sa bude postupne znižovať, a to aj funkčnosť nepremokavých membrán, napr. GORE-TEX.Občas je dobré vybrať z topánok aj šnúrky a vložky.Pri všetkých typoch topánok platí, že je najprv potrebné odstrániť najhrubšiu špinu – blato. Nepoužívame tvrdé ostré kefy, ale jemné kefky alebo handru a teplú/vlažnú vodu. Určite do vody nepridávaj žiadne saponáty, aviváže a podobné prípravky, ktoré by spôsobili poškodenie funkčných vlastností obuvi.

Šnúrky, vložky do topánky
Pokiaľ čistá voda na umytie nestačí, potrebné je používať prostriedky, ktoré sú určené na takýto typ obuvi. Ak ti napadlo uľahčenie celého procesu využitím práčky, vedz, že to nie je dobrý nápad. V práčke sú topánky príliš dlho namáčané a otáčky môžu topánky poškodiť tiež. Preto im radšej venuj chvíľku svojho času a vyčisti ich manuálne.
Pokiaľ sú topánky príliš špinavé a komplet zablatené, je dobré vybrať aj šnúrky a vložky do topánok, aby si sa lepšie dostal na všetky miesta (takto postupuj aj keď chceš potom aplikovať impregnáciu).
Tieto časti obuvi (šnúrky a vložky) vyčisti osobitne, podľa návodu zisti, či ich je možné vyprať v práčke. Raz za čas môžeš jemne topánky vyplákať aj zvnútra malým množstvom vody, no toto určite netreba robiť po každej túre.

Dôkladné sušenie
Kde topánky vysušiť? Na radiátore? Blízko ohňa alebo priamo na slnku? Nie! Vyhýbaj sa priamym zdrojom tepla, najlepšie je topánky sušiť na tienistom, no dobre vetranom mieste, kde prúdi vzduch.Pri čistení nejde len o estetiku, ale aj o zdravie tvojich nôh.V súčasnosti sú k dispozícii aj špeciálne sušiče, ktoré sa do topánky dajú vložiť a tým pádom sa proces sušenia urýchli. Pokiaľ máš topánky mokré aj zvnútra a takéto sušiče nemáš, môžeš využiť novinový papier, ktorý do topánky vložíš, a papier čiastočne vysaje vlhkosť.
Čo je však dôležité, topánky vždy nechaj poriadne a dôkladne vysušiť, aby sa v nich nemnožili baktérie a plesne, ktorým vyhovuje práve teplé a vlhké prostredie.
Baktérie a plesne ako pôvodca zápachu
Pamätám si, ako moje nízke „goráčové“ topánky premokli v totálnom lejaku a ja som v nich kráčala ešte celé dva dni... ten smrad bol neopísateľný. Veľmi dlho trvalo, kým sa potom doma usušili a kým vôbec ten zápach zmizol. Vtedy som čisteniu venovala toľko času, ako nikdy predtým, aby som ich dostala ako-tak do pôvodného stavu.
Pokiaľ pach z topánok pretrváva, môžeš použiť špeciálne spreje, napr. Grangers Odour Eliminator odstraňovač pachov, ktoré slúžia na elimináciu pachov pochádzajúcich práve z baktérií, ktoré sa tam usadili (škoda, že som niečo také vtedy ešte nemala). Z toho vyplýva, že pri čistení nejde len o estetiku, ale aj o zdravie tvojich nôh.

Koži dopraj trocha vosku
Topánky sme vyčistili od špiny a prachu, vysušili... tým pádom sú ako nové? Alebo si vyžadujú ešte ďalšiu starostlivosť? Podľa toho, o aké topánky ide. Kožené topánky, ktoré sú kvalitné a vydržia dlhšie v porovnaní so syntetickými, si vyžadujú zvýšenú pozornosť a starostlivosť. Ide o prírodný materiál, ktorý „pracuje“ a je náchylný na poškodenie, pokiaľ mu nebudeme venovať dostatočnú starostlivosť.
Vyčistené a vysušené kožené topánky je potrebné natrieť prostriedkom, ktorý je určený na kožu – v podobe krému, vosku, ktorý dodá koži hĺbkovú výživu a bude kožu chrániť pred vodou, opotrebovaním, poškodením a tým predlžuje tvojej koženej topánke životnosť.

Obzvlášť pozornosť treba venovať najviac namáhaným častiam topánky – najmä oblasť medzi priehlavkom a špičkou, kde sa topánka najviac ohýba a môže tam dôjsť k rýchlejšiemu opotrebovaniu.
Pri kožených topánkach treba rozlišovať, či máme topánky z brúsenej kože (semiš, velur) alebo z hladkej kože. Nie každý vosk alebo prípravok je určený na oba typy kože. V prípade, že tvoj vosk alebo krém obsahuje už aj impregnáciu, nie je potrebné aplikovať na topánky žiadne ďalšie prípravky.
Membráne postačí odstránenie špiny a impregnácia
Po dôkladnom vyčistení a vysušení je potrebné aplikovať impregnáciu.Syntetické topánky si vyžadujú menej starostlivosti a ošetrovanie voskami nie je väčšinou potrebné. Čo ale po dôkladnom vyčistení potrebné je, je impregnácia. Napriek tomu, že si kupuješ nepremokavé topánky, napr. s GORE-TEX membránou, neznamená to, že topánky budú navždy nepremokavé bez akejkoľvek starostlivosti.

Aj membrány si vyžadujú svoju starostlivosť. Špina, pot a rôzne nečistoty spôsobujú upchatie membrány a jej zníženú funkciu, preto je dôležité topánky vždy vyčistiť.
Po dôkladnom vyčistení a vysušení je potrebné aplikovať impregnáciu, aby sa vodoodolnosť a nepremokavosť opäť naplno obnovila. Pokiaľ si kupuješ impregnačný prostriedok, zisti, na aké materiály je určený, nie každý musí byť multifunkčný a využiteľný na všetky materiály ako napr. Grangers Footwear Repel Plus (využiteľný na všetky typy kože aj membrány).
Kedy impregnovať?
Impregnáciu aplikuj podľa návodu (niektoré impregnácie si vyžadujú opakované nanášanie), nechaj ju zaschnúť a následne môžeš vyraziť na ďalšiu túru. Ako zistím, že topánky potrebujú impregnovať?
Buď keď topánky totálne celé zašpiním a zablatím úplne všade... vtedy je potrebná dôkladná starostlivosť vrátane impregnácie. Alebo keď si všimnem, že kvapôčky vody už po topánke nestekajú preč, ale vsiakajú priamo do topánky.
Niektoré impregnácie sú použiteľné nielen na všetky druhy obuvi, ale dokonca aj na oblečenie – vždy si skontroluj určenie prípravku, ktorý kupuješ.
Presný postup čistenia a aplikovanie impregnácie si vizuálne môžeš pozrieť aj vo videu, v ktorom sa starostlivosti o obuv venovala Veronika.

A čo batoh či stan?
Ostatné časti výbavy, napr. batoh alebo stan, je potrebné čistiť podľa potreby a podľa zašpinenia. Dnes je táto výbava často vyrábaná z materiálov, ktoré odolávajú špine a predchádzajú tvorbe škvŕn.Ak sa ti predsa len batoh poriadne zašpiní, môžeš na čistenie využiť opäť teplú vodu s handričkou alebo kefkou a špeciálny prostriedok, ktorý je určený na čistenie tohto typu výbavy, napr. Grangers Tent + Gear Cleaner.

Na prvý pohľad sa môže zdať starostlivosť o turistickú obuv náročná a zdĺhavá. No ak zainvestujeme nemalé peniaze do kvalitných topánok a nechceme čoskoro kupovať nové, mali by sme im raz za čas dopriať „generálne“ čistenie. Odvďačia sa ti nielen dlho slúžiace topánky, ale aj tvoje nohy, ktoré nebudú vystavované baktériám a plesniam.
Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre