Ako nastúpať skoro 30 000 výškových metrov za mesiac

Behanie patrí medzi moje záľuby už od mladého veku, kedy som sa začala venovať atletike, s ktorou som kvôli zdravotným problémom musela skončiť. Hľadala som rôzne alternatívy, ktorým by som sa mohla venovať a zároveň by ma bavili.

Nakoniec mi učaroval trailový beh a turistika. Týmto športom sa venujem posledné roky a som na tom závislá. Túto moju závislosť ešte posilnila jedna výzva v práci.

Pracujem ako zdravotná sestra a v nemocnici sme mali výzvu, že kto spomedzi personálu nastúpa najviac výškových metrov. Boli sme rozdelení do 4-členných skupín (tímov) podľa oddelení (doktori aj sestričky). Hneď, keď bola táto súťaž vyhlásená, som vedela, že chcem zvíťaziť a dotiahnuť k výhre celý môj tím. Keďže sa moje kolegyne turistike ani behu veľmi nevenujú, tak mi bolo jasné, že ak chceme vyhrať, väčšinu budem musieť odmakať sama.

BehLysá hora

O Výzve

Výzva začala v 6. mesiaci 2021 a trvala presne mesiac. Ja bývam neďaleko Beskýd a preto som vedela, že pre mňa nebude problém nájsť kopce. A keďže pracujem ako zdravotná sestra na ARO (12-hodinové zmeny), tak som vedela, že to bude náročné nielen fyzicky ale aj časovo.

Prvý týždeň

Prvý týždeň som začala hneď výstupom na Lysú horu (1 323 m n. m.), kde som vyšla 2x a teda nastúpala som 1 510 výškových metrov a prešla spolu 21 km. Večer ma čakala nočná a tak som sa nechcela úplne vyšťaviť, prišla som domov, oddýchla si a išla som na nočnú, kde končím ráno o 6:00 a ihneď po nočnej som išla na Skalku (964 m n. m.), ktorá sa nachádza taktiež neďaleko v Čeladnej. Môj cieľ bol nastúpať aspoň 1 000 výškových metrov.

Lysá horaLysá hora - západ slnka

Skalka je kopec, ktorý nie je dlhý, čo sa týka vzdialenosti, zato si však každý nastúpaný meter poctivo odmakáte. Skalku som vystúpala 3x a na necelých 13 km som prekonala prevýšenie 1 085 výškových metrov. Unavená som sa išla domov vyspať, pretože ma čakala ďalšia nočná, po ktorej som plánovala ďalšiu túru, kde som nastúpala 1 250 výškových metrov.

Nasledoval víkend a 2 dni voľna v práci, išla som za priateľom na Slovensko a hneď v sobotu som navrhovala túru v Súľove, ktorú sme aj s priateľom pozerali deň predtým na YT MTHIKER a tam som nastúpala 871 výškových metrov a šli sme okruh, ktorý mal necelých 14 km v pohodovom tempe.

SúľovCyklovýjazd

Nasledoval oddych a keďže priateľ sa venuje cyklistike, v nedeľu sme si spravili cyklistický výjazd na Kohútku (913 m n. m.) (to som ani nevedela, či sa mi bude počítať aj cyklistika do nastúpaných metrov), tam som nastúpala 582 výškových metrov, čo sa mi nakoniec nezarátalo, pretože výzva sa týkala len turistiky a behu. Prvý týždeň plný športu a výškových metrov v nohách bol za mnou. A v číslach to vyzeralo nasledovne:

1. týždeň

Druhý týždeň

2. týždeň som začínala na Slovensku a v pondelok ráno sme sa s priateľom vybrali na Strážov (1 213 m n. m.), ktorý som si dala 2x a nastúpala som 1 010 výškových metrov na 10 km. V utorok ma čakala práca, preto som po túre a obede už išla naspäť do ČR a samozrejme cestou, keď som išla cez Kunčice pod Ondřejníkem, nad ktorými sa týči Skalka, tak som podľahla a vybehla ešte ju ešte raz, kde som si nabrala 500 výškových metrov.

Priehrada Šance z Lysej hory
Po tom prvom týždni som sa cítila veľmi unavená a tak som si povedala, že je čas na regeneráciu, takže v stredu som si dala pauzu a len som oddychovala a naberala sily na ďalšie dni. Vo štvrtok môj deň začal dennou v práci, kde som končila o 18:00 ale hneď po nej som šla na Lysú horu, kde som si nastúpala 1 092 výškových metrov. V nasledujúcich dňoch som už striedala Lysú horu a Skalku.

2. týždeň

Tretí týždeň

3. týždeň som zasa len striedala Skalku a Lysú horu, avšak prvýkrát sa so mnou v piatok po nočnej vybrali aj kolegyne na Lysú horu, aby nabrali tiež nejaké výškové pre náš tím. Bolo nás 5 a nastúpali sme každá 750 výškových metrov.

Lysá hora s kolegyňami
V sobotu som si vybrala nový okruh a to na Smrk (1 276 m n. m.) a odtiaľ na Lysú horu, ktorý mal necelých 27 km a nabrala som skoro 1 700 výškových metrov. Tento okruh zväčša chodím v tempe a teda aj bežím, trvalo mi to 3 hodiny 45 minút. Bola som už dosť unavená po celom týždni a tak v nedeľu som si len oddychovo dala Skalku.

3. týždeň

Štvrtý týždeň

Bol to pre mňa neskutočný zážitok, sa tak prekonávať a vydávať zo seba maximum...
4. týždeň som mala naplánovanú ku koncu týždňa dovolenku na Dolnej Morave a vedela som, že tam veľmi kopce očakávať nemôžem, preto som týždeň začala zhurta na Smrku, kde je strmý vertikal a podarilo sa mi pri jednom výstupe nastúpať 1 157 výškových metrov. V utorok zase to isté, lebo som potrebovala výškové, avšak zabudla som si pozrieť predpoveď počasia a pri ceste hore ma zastihla silná búrka a tak som sa musela otočiť a nabrala som niečo nad 950 výškových metrov. Poobede, keď sa vyčasilo, som však ešte stihla ísť na Skalku, kde som nabrala ďalších 650 výškových. Od stredy som mala už v práci voľno a tak som šla na Slovensko, kde mi priateľ našiel kopec priamo pre mňa a tak som ho musela hneď vyskúšať.

SmrkDolná Morava

Bol to Veľký Manín smerom z Podmanína, známy aj ako Manín vertikal, kde som na necelých 6 km nastúpala 1 113 výškových. Poobede som si dala na uvoľnenie nôh zbeh z kopca, keďže bolo krásne počasie a na ďalší deň, ktorý bol podotýkam posledný v kopcoch, som už presne vedela, akú destináciu navštívim. Áno, bol to Veľký Manín, kde som nabrala ďalších 1 100 výškových. Vyrazila som ihneď ráno, pretože poobede sme už odchádzali na Dolnú Moravu, kam sme zrovna šli v tej dobe, kedy túto oblasť zasiahlo tornádo, ktorého silu sme aj po ceste pocítili. Za celý víkend na Dolnej Morave som nastúpala necelých 800 výškových metrov a už mi začínali chýbať poriadne kopce. V nedeľu sme sa už však vracali domov, pretože priateľ mal povinnosti a tak som ešte v ten deň stihla vybehnúť na Smrk, kde som nabrala 1 215 výškových.

4. týždeň

Záver mesiaca

Posledné tri dni v mesiaci som chcela dať zo seba maximum a tak hneď v pondelok po dennej som šla zasa na Smrk, potom nasledovala nočná, po ktorej som šla na Slovensko za priateľom a teda môj plán bol jasný, ísť aj na Veľký Manín posledné dva dni a tým som aj ukončila tento mesiac plný výškových metrov a začala oddychovať. Za tieto posledné 3 dni som nastúpala necelých 3 000 výškových metrov na 24 km.

ManínManín

Zhrnutie mesiaca

Vo výzve som nakoniec nastúpala ako jednotlivec najviac metrov a ako tím sme skončili na 2. mieste. Baví ma poznávať svoje limity a neustále ich posúvať a rada sa zúčastňujem takýchto výziev. Bol to pre mňa neskutočný zážitok, sa tak prekonávať a vydávať zo seba maximum, aj keď som toho práve už aj v práci mala dosť.

Zhrnutie mesiaca
  • Počet prejdených km: 395 km
  • Čas: 64 hodín 39 minút
  • Nastúpané výškové metre: 29 510 m
report_problem Našiel si v texte chybu?
Monistej 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Behať či nebehať – s úsmevom na tvári (5. časť)

Behať či nebehať – s úsmevom na tvári (5. časť)

Niekedy spev vtákov nestačí. Je pár spôsobov, ako si spraviť beh hravým, zábavnejším a mentálne záživnejším.
Spoveď ulietanej mamy alebo ako ma narodenie dieťaťa prinútilo behať

Spoveď ulietanej mamy alebo ako ma narodenie dieťaťa prinútilo behať

Šport je neoddeliteľnou súčasťou môjho života. Nevedela som si ani predstaviť, že ho jeden deň nebudem mať. Skoro sa to však stalo...
Moja kľukatá bežecká cesta - v čom som sa poučila?

Moja kľukatá bežecká cesta - v čom som sa poučila?

Od nevinného behu cez beh z povinnosti až po bežeckú vášeň.
keyboard_arrow_up