Test: Vybehni bez limitov s topánkami inov-8 Trailfly

Model Trailfly G 270 V2 naplnil moje očakávania o širokých a zároveň pevných a stabilných trailových teniskách.

Trvalo to niekoľko rokov, kým som vyskúšala tenisky od britskej bežeckej a outdoorovej značky inov-8. Ako ich hodnotím po niekoľkomesačnom používaní?

Trailfly G 270 V2 inov-8
...nikdy by som neverila, že tenisky dokážu človeka zrýchliť, ale som presvedčená, že v mojom prípade to tak bolo.
Na úvod spomeniem, že ich predchodca sa stal víťazom ocenenia – Trailové bežecké tenisky roka. V inov-8 sa rozhodli posunúť latku ešte vyššie a ešte ich o niečo vylepšiť. Ja som si ch však nevybrala ani kvôli titulu, ani značke. Skutočnosť je taká, že som skúšala už všetko, čo mi prišlo pod ruku alebo nohu? Nájsť dobre padnúce bežecké tenisky bolo pre mňa náročnejšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

recenzia inov-8 obuv

Ako som sa k nim dostala?

V ideálnom svete prebieha kúpa bežeckých tenisiek jednoducho. Človek si prezrie ponuku, stanoví priority, vyberie pár modelov, vyskúša a vyberie si tie, v ktorých sa cíti najkomfortnejšie. Následne dúfa v rovnaký a/alebo lepší pocit aj pri behu.

Pre mňa to však bol dlhoročný problém s množstvom vyskúšaných značiek, modelov, typov a veľkostí. Dámske, pánske, komerčné, škaredé aj drahé. Nikdy to nebolo ono, a to som ešte ani nevybehla do terénu. Moje nechty na palcoch sú totižto mierne zahnuté dohora, takže väčšina tenisiek ma tlačila zvrchu. Iné zas boli široké v strednej časti nohy alebo jednoducho nepohodlné.

To je aj dôvod prečo som dlhé roky rekreačne behávala v dvoch rovnakých pároch od japonsko-americkej firmy. Tá od výroby predaja bežeckého vybavenia ustúpila, takže som si ich dokonca dávala niekoľkokrát opravovať u obuvníka. Mimochodom, veľmi sa mi to v tomto prípade neosvedčilo. Značku inov-8 som evidovala už dlhšie, najmä vďaka slávnemu grafénu v podrážkach a nápadnému dizajnu. Pravdou je, že som po nich nesiahala najmä kvôli pomeru cena/výkon. Cena tenisiek/môj výkon, samozrejme.

Trailfly G 270 V2
Blížil sa národný beh Devín – Bratislava a ja som chcela znovunavrátiť moje predtehotenské tempá a ambície. Odhodlala som sa vyskúšať F-LITE FLY G 295. A „voila“?! Sadli sme si už v obývačke a ja som vedela, že som konečne našla tenisky, ktoré mi sedia. Navyše, nikdy by som neverila, že tenisky dokážu človeka zrýchliť, ale som presvedčená, že v mojom prípade to tak bolo. Neváhala som a objednala som aj trailovú verziu, keďže väčšina mojich behov je práve na lesnom povrchu.
...v týchto teniskách sa mi ani pri dlhších behoch nespravil jediný otlak.

A tak som sa konečne dostala k Trailfly G 270 V2. Spolu nám to behá už takmer päťsto kilometrov. Bežeckého podujatia som sa nakoniec nezúčastnila kvôli chorobe, ale som mu nekonečne vďačná za tenisky.

Trailfly G 270 V2 skúsenosti

Ako sme sa spolu zladili?

Pri tvorení si názoru na produkty a značky, dávam prednosť pocitu pred technickými parametrami. Nechcem mať v hlave charakteristiky a prílišné očakávania a potom ich hľadať a kontrolovať v každodennej realite dní. Dokonca aj pri behu samotnom sa riadim viac pocitom ako dátami na obrazovke hodiniek.

Možno sa chytáte za hlavu rovnako ako môj manžel, ktorý je športový geek a bez dôkladného preštudovania špecifikácií by si nikdy žiadnu vec na šport nekúpil. Vôbec sa v tomto prístupe nezhodneme, a preto je to obľúbená téma našich debát. Niekedy veľmi stručných. Ale späť k Trailfly-om.

Už v krabici pôsobili drsne a veľký nápis „The world‘s toughest grip“ (v preklade Najtvrdší grip na svete) budil rešpekt. Po prvom behu mi bolo jasné, že za týmito teniskami stojí dôsledný vývoj a premyslený dizajn. A teraz nemám na mysli len vizuál, ktorý sa mi osobne veľmi páči.

Zeleno-oranžové vyhotovenie pôsobí osviežujúco a hravo. Zvršok v prednej časti je novinkou a podľa výrobcu je pružnejší a priedušnejší a sľubuje dlhšiu životnosť o 25% oproti predchádzajúcemu modelu. Ochrana v prednej časti poskytuje bezpečie pred neželaným zakopnutím či nárazom.

Trailfly G 270 V2skúsenosti Trailfly G 270 V2

Predná časť je dostatočne široká a poskytuje veľkorysý priestor pre prstovú časť nohy. Ide o najširšie trailové tenisky z ponuky inov-8. Keďže som si na materskej odvykla od úzkych lodičiek, veľmi som ocenila voľnosť pre každý jeden prst či necht a lepší kontakt s povrchom. Obavy, že nebudú pevne držať na nohe, sa ani náznakom nepotvrdili. Extra vypolstrovaná päta a jazyk navrhnutý tak, aby zaberal minimum miesta v teniske, držia nohu maximálne stabilnú a pevnú.

Tenisky boli testované v najhorších podmienkach, aké si viete pre beh predstaviť.
A to si šnúrky ani zďaleka neuväzujem tak na tesno, ako pri predchádzajúcich teniskách. Potvrdzuje to aj fakt, že v týchto teniskách sa mi ani pri dlhších behoch nespravil jediný otlak. Celkový komfort zabezpečuje vyberateľná stielka BOOMERANG z vysoko energetickej TPU peny na pohľad akoby zloženej z desiatok malých guličiek.

Trailfly G 270 V2
Podrážku definuje grafén, ktorý si spoľahlivo plní svoju prácu presne tak, ako od neho mnohí najmä vďaka dobrému marketingu očakávame. Kamene, štrk, konáre a rozbité cesty od ťažných strojov sú bežným koloritom cestičiek, ktoré behávam. Grafénový grip držal a ja sa aj vďaka nemu smelo púšťam terénmi, ktoré som predtým radšej obchádzala. Celková miera tlmenia je 12 mm, pričom sa oň stará pena POWERFLOW MAX. S časovým odstupom ma prekvapil jej stav, vyzerá značne opoužívane. Zdá sa však, že z funkčnosti jej to zatiaľ neuberá. Uvidíme, keď sa mi podarí zaokrúhliť odbehané kilometre na štvorciferné číslo.

Špecifickým prvkom tohto modelu je nulový drop, rozumej rozdiel medzi výškou tlmenia podrážky v oblasti päty a v oblasti palca. Podľa internetu je vhodný pre skúsenejších bežcov, ktorí majú výbornú techniku behu, kam sa ja rozhodne nezaraďujem. Napriek tomu sa mi v nich behá veľmi dobre a nemala som pocit, že by som v nich nevedela behať. Či je to vďaka celkovej mäkkosti tlmenia alebo univerzálnosti tenisky ponechám na vás.

Trailfly G 270 V2 recenzie
Nesmierne ma potešilo, keď som sa dozvedela (priznávam, že až pri písaní tohto článku), ako si značka inov-8 zakladá na udržateľnosti. Riadi sa nasledovnými tromi piliermi:
  • vyrábať produkty, ktoré sú odolnejšie
  • znižovať dopad na planétu
  • podporovať lokálne komunity.

Ja nosím športové oblečenie a vybavenie do zodratia, ako ste si už asi všimli. Verím preto, že tento aspekt poteší nejedného zákazníka, ktorý zohľadňuje pri nákupe aj environmentálne hľadisko.

recenzia Trailfly G 270 V2

Testovanie

Tenisky boli testované v najhorších podmienkach, aké si viete pre beh predstaviť. Pri dvoch malých deťoch sa riadim heslom „žiadne výhovorky“. Priemerne ich mám tak pätnásť. Behám napriek nim jednoducho vždy, keď môžem, nehľadiac na okolnosti, počasia alebo únavu. Blatové zvážnice, zľadovatené lesné chodníky, ale aj zasnežený terén boli súčasťou mnohých zimno-jarných behov. Leto bolo plné prachu a často aj asfaltu. A oni šlapali, nijako ma nelimitovali – práve naopak.

test Trailfly G 270 V2
Absolvovala som s nimi svoje najvyššie bežecké prevýšenia, najdlhšie behy a aj najväčšiu záťaž pod naloženým turistickým nosičom so živým nákladom. Vtedy som ale prezieravo nebehala. Neznamená to, že keď si obujete Trailfly G 270, zaručene v nich pobežíte ďalej, viac a rýchlejšie. Zaručene však pobežíte v pohodlných, ľahučkých teniskách, ktoré sa vám pri behu odmenia tým, že o nich ani neviete. V teréne vás istotne podržia.

Aj vďaka tomu sa mi do behu obúvalo ozaj ľahko aj v tých najskorších časoch a najnepriaznivejších podmienkach. Som presvedčená, že ak sa mi raz podarí plánovať tréningy a preteky bez neustále číhajúcich škôlkarskych vírusov a dostanem sa na nejaké trailové preteky, určite budem mať na nohách značku inov-8. A tiež viem, že to takmer určite budú Trailfly G 270… Držte palce!
Zdroj fotografií: autorka článku
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
finesta 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Vlajková loď – Suunto Vertical Titanium Solar

Test: Vlajková loď – Suunto Vertical Titanium Solar

Veľká výdrž batérie, solárny displej, offline mapy priamo v hodinkách či dvojpásmový GNSS. Čo ešte vie ponúknuť nová vlajková loď od Suunto?
Test: COROS Pace 3 – veľa muziky za málo peňazí

Test: COROS Pace 3 – veľa muziky za málo peňazí

Na beh, na bicykel, na hory, do vody aj do postele. Coros Pace 3, najlepší priateľ športovca.
Všetko, čo sa hodí na bežecké preteky počas chladnejších dní PR článok

Všetko, čo sa hodí na bežecké preteky počas chladnejších dní

S klesajúcou teplotou treba na bežeckých pretekoch rozmýšľať aj nad vhodným oblečením. Telo je síce v pohybe zahriate, no prekvapiť dokáže vietor či dážď.
keyboard_arrow_up