
Ako na turistiku: Čo si zbaliť v zime do batoha?
Čo všetko si so sebou zobrať na túru v zime? Na čo nezabudnúť a čo sa mi bude hodiť?
O správnom obliekaní a vrstvení už máme separátny článok a takisto sme sa už venovali aj špecifickej zimnej výbave, ktorú je dobré mať, ak sa chceš vydať do zasnežených hôr. Poďme to teda dať dokopy a zbaliť sa.

Turistický batoh na zimu
V prvom rade treba zvoliť správnu veľkosť turistického batoha. Aký veľký batoh budem v zime potrebovať? O čosi väčší než v lete. Môže sa stať, že sa ti podarí všetko „napchať“ aj do menšieho batoha, no zimné oblečenie je predsa len objemnejšie a je potrebných aj viacero vecí. Optimálna veľkosť na zimné radovánky na jednodňovú túru, do ktorej všetko pohodlne zbalíš a boky nebudú praskať vo švíkoch, je 20 – 30 l.Čo všetko si v zime zbaliť do batoha?
- tekutiny,
- jedlo,
- náhradné oblečenie + ďalšie vrstvy,
- mačky,
- návleky,
- paličky,
- slnečné okuliare,
- lyžiarske okuliare?,
- čelovka,
- lekárnička.

Tekutiny
Zámerne píšem tekutiny, nie voda, pretože v zime je najlepšie mať so sebou teplé tekutiny v podobe čaju v termoske – dosladeného medom alebo cukrom (dodá energiu). Ak čaje neobľubuješ a chceš predsa len čistú alebo minerálnu vodu, je najlepšie ju tiež dať do termosky, aby si zachovala svoju teplotu.Asi posledné čo chceš vo chvíli, keď sa dostaví chlad alebo sa budeš potrebovať zahriať, je napiť sa ľadovej vody, ktorá ešte viac znásobí pocit chladu.
Jedlo
Jedlo je v zime špecifickou témou. Ak sa chystáš na túru, na ktorej ťa čaká chata alebo iná možnosť občerstvenia, najskôr sa asi naješ tam.Ak nie, je dobré zvoliť také jedlo alebo doplnky energie, ktoré vieš rýchlo skonzumovať a ktoré ťa rýchlo nakopnú. V zime totiž poväčšine odpadá možnosť len tak si sadnúť, vytiahnuť desiatu a v pokoji si ju zjesť, ako je to v inom období.
Nielenže sa rýchlo dostaví pocit chladu, keď zastavíš (keď si spotený, dostaví sa ešte skôr), ale môžu ťa zastihnúť také podmienky, že zastaviť a jesť nebude vôbec možné (husté sneženie, silný vietor).

Ja sa v zimnom období uskromňujem, čo sa týka jedálenských preferencií, a fungujem väčšinou len na sladenom čaji, hroznovom cukre, a ak už je veľmi zle, tak párkrát zahryznem do proteínovej tyčinky, ktorá zasýti. Ale to mi musí v bruchu už poriadne vyzváňať, pretože hrýzť do tvrdej a zmrznutej tyčinky je hotový kulinársky zážitok.
Pokiaľ mám na trase alebo v jej cieli horskú chatu, veľmi rada využijem jej služby a doprajem si teplé jedlo tam. Navyše majú v zime tieto chaty špecifické čaro, ktorému neodolám.

Náhradné oblečenie
K oblečeniu sa nebudem už viac rozpisovať, to sme už detailne rozobrali. Spomeniem len nutnosť náhradných rukavíc (nestačia len tie, čo máš na rukách) a nutnosť ďalšej (aspoň 1) vrstvy oblečenia.A čo sa týka témy prezliecť či neprezliecť? Ak tvoja túra končí na horskej chate, je to jednoduché – prezliecť sa nie je žiadny problém. Ak však končíš na vrchole, kde nie je možnosť sa niekam skryť, je to ťažšie.
Keď vonku nezúri víchrica a cítim, že som sa spotila až priveľmi, tak si zvyknem prvú vrstvu prezliecť aj takto vonku na mraze. Ale musím sa priznať, nie vždy sa mi chce a najmä za nepriaznivých podmienok iba prihodím na seba zatepľovaciu vrstvu a rýchlo pokračujem ďalej.

Lekárnička
Lekárnička je samozrejmosťou v každom ročnom období. Zdôraznila by som prítomnosť izolačnej termofólie. V prípade úrazu a nemožnosti ďalšieho pohybu sa môže rýchlo dostaviť podchladenie.Čelovka
V zime ťa môže veľmi rýchlo zastihnúť tma, preto je dobré mať so sebou vždy zdroj svetla, ktorý vieš použiť. Samozrejme, nabitý.
Slnečné okuliare a lyžiarske okuliare
V zime potrebujeme slnečné okuliare možno ešte o čosi viac než v lete. Ako je to možné? Pokiaľ vychytáš krásne podmienky v podobe slnečného dňa v obklopení zasneženej prírody, oči majú „o zábavu“ postarané.Slnečné svetlo sa od snehu dokonale odráža, čo je pre oči veľmi vyčerpávajúce, obzvlášť pre ľudí s citlivejšími očami a prejaví sa to tým, že musíš silno žmúriť a nedokážeš poriadne otvoriť oči.
Takže u mňa aj v zime platí: „bez okuliarov ani na krok“. Dôležitosť okuliarov sme už neraz spomínali a zdôrazňovali, nie je to sranda a zrak si treba naozaj chrániť.

No a na čo mi budú lyžiarske okuliare, keď som na túre? Tieto okuliare sa mi osvedčili nielen pri lyžovačke, ale aj pri peších výstupoch alebo zostupoch. Najmä ak fúka veľmi silný vietor.
Ak sa spojí so silným snežením alebo ak fúka tak silno, že vietor prenáša sypký sneh, dokáže to byť viac než len nepríjemné. Ako by ti do tváre narážali tisícky ihličiek. Myslím, že nemusím zdôrazňovať, že v takýchto podmienkach je nemožné mať oči plne otvorené.
Práve v týchto chvíľach vyťahujem lyžiarske okuliare, ktoré mi krásne ochránia a „zakonzervujú“ najcitlivejšie miesta na tvári, zvyšok zakryjem buffkou a je to. Ak vidím v predpovedi silný vietor, automaticky lyžiarske okuliare prihadzujem do batoha.
Mačky, návleky, paličky
No a v neposlednom rade patrí buď do batoha, alebo priamo na teba toto „zimné trojkombo“, o ktorom sme už detailnejšie tiež písali a ktoré by v zimnej výbave rozhodne nemalo chýbať pre tvoju vlastnú bezpečnosť.Síce zimné balenie vyžaduje o čosi viac času a prípravy, avšak výsledok rozhodne stojí za to!
Začínaš s turistikou a chceš vedieť viac? Pomoc nájdeš v seriáli článkov „Ako na turistiku“, kde rozoberieme všetky dôležité témy od úplných základov.
Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre