Ako na turistiku: Priprav sa na zimnú turistiku so správnou výbavou
Chceš vyraziť do zasnežených hôr a rozmýšľaš, čo všetko si zbaliť? Poď sa pozrieť na zoznam vecí, ktoré sa ti na zimných dobrodružstvách zídu.
Balenie na jednodňovú turistiku v lete je jednoduché a nie je potrebné myslieť na toľko vecí ako v zime. Oproti letnej turistike je výbava na zimnú túru značne odlišná a je potrebných viacero špecifických vecí. Ktoré to sú?Teplé oblečenie
Samozrejmosťou je kvalitné a hlavne teplé oblečenie, pri ktorom netreba zabúdať na správne vrstvenie oblečenia. Základom by mala byť funkčná prvá vrstva – tričko a spodky.Určite je potrebné mať so sebou viac vrstiev oblečenia (či už priamo na sebe, alebo v batohu). Dôležitá je zatepľovacia vrstva v podobe izolačnej bundy („páperky“). Nežné pohlavie ocení prídavnú vrstvu v podobe zateplenej sukne alebo zateplených šortiek, ktoré sa jednoducho nasádzajú v prípade potreby.
Z oblečenia by som ešte vyzdvihla zimné doplnky v podobe čiapky, buffky (šatky, šálu) a rukavíc. Je vhodné si pribaliť aspoň 2 páry rukavíc, aby si mal rezervné rukavice v prípade premoknutia.
Vhodnou vychytávkou je buffka, ktorú si vieš natiahnuť cez tvár, prípadne kukla, najmä za nepriaznivého počasia. V prípade silného sneženia, najmä v kombinácii s vetrom, vedia veľmi pomôcť tiež lyžiarske okuliare, ktoré spolu s buffkou/kuklou ochránia tvoju tvár. Sneh v kombinácii so silným vetrom pôsobí, akoby ti do tváre udierali malé ihličky, takže udržať oči normálne otvorené, je takmer nemožné.
Obuv
Nemenej dôležitou súčasťou výbavy je výber zimnej obuvi. V prvom rade by to mala byť vysoká turistická obuv. Vysoká turistická obuv ti poskytne lepší tepelný komfort a riziko nechceného snehu v topánke je v prípade vysokej topánky menšie.Môžeš si vybrať vysoké topánky, ktoré sú aj dodatočne zateplené. Dôležitá je však najmä prítomnosť membrány (napr. Goretex) kvôli prenikaniu vlhkosti do topánky. Premočené topánky sú nepríjemné v akomkoľvek ročnom období, ale v zime môžu navyše okrem „len“ nepríjemného pocitu vytvárať aj nebezpečné situácie.
Návleky
Stačia mi na ochranu pred vlhkosťou membránové topánky? Občas nie. Preto sú k topánkam veľmi vhodným doplnkom (bez ktorého v zime na turistiku nechodím) návleky. Pýtaš sa, na čo sú ti návleky, keď máš kvalitné nepremokavé topánky? Dôvod je veľmi jednoduchý... Môžeme mať aj tie najkvalitnejšie membránové topánky, ktoré vodu neprepustia, ale pokiaľ sa nám do nich dostane voda (sneh) zhora, membrána je nám na nič.Návleky zabezpečia, že spodok nohy a tým pádom aj topánka je „prikrytá“ a zvrchu sa do nej nič nedostane. Využitie návlekov je vhodné aj za daždivého počasia (napršanie do topánky zhora, stečenie vody po nohaviciach).
Mačky
Pri chodidlách ostávame aj pri ďalšej potrebnej zimnej výbave – mačky. V prípade zľadovatených podmienok je nevyhnutnosťou mať pri sebe mačky, resp. môžeš tento doplnok poznať aj pod názvom retiazkové mačky, „retiazky“ alebo nesmeky.Existuje viacero druhov mačiek – poloautomatické, automatické, retiazkové, s menšími alebo väčšími hrotmi. Vo väčšine bežného turistického terénu si vystačíš s turistickými retiazkovými mačkami, ktorých výhodou je jednoduché nasádzanie a menšia hmotnosť v porovnaní s „klasickými“ mačkami.
Prítomnosť retiazok vo svojom batohu nepodceň. Pád v zľadovatenom teréne môže byť životu nebezpečný... na ľadovom svahu dokážeš za cca 3 sekundy nabrať rýchlosť voľného pádu, takže radšej tých pár gramov v podobe mačiek do batohu pridaj.
Snežnice
Ak to s pohybom v zasnežených horách myslíš vážne, na zváženie je zaobstaranie si snežníc. Ísť v zime mimo vyšliapaného chodníka do voľného terénu bez snežníc alebo lyží (skialpov) je poväčšine takmer nemožné. Ak sa však chystáš na navštevované miesta, napr. vysokohorské chaty, snežnice potrebovať nebudeš.Zasnežené hory vedia byť zradné a nebezpečné, preto svoju prípravu a výbavu nepodceň!
Avšak, nečakaj, že so snežnicami na nohách budeš „lietať“ v akomkoľvek teréne. Veľmi rýchlo som sa o opaku presvedčila na túre v Nízkych Tatrách. Na čerstvo napadnutý a poriadne sypký sneh boli moje snežnice „prikrátke“... zabárať sa a vyťahovať tie snežnice z niekoľko desiatok cm hlbokého snehu bolo stokrát horšie, než sa zabárať bez nich.
Čo z toho vyplýva? Treba si premyslieť, kde sa v snežniciach chceš pohybovať – či sú to doliny plné hlbokého prašanu alebo skôr zľadovatené hrebene pohorí, a podľa toho si vybrať správne snežnice.
Paličky
Turistické paličky sú obzvlášť v zime obrovským benefitom. Nielenže šetria veľkú časť energie (a tej sa v zime spotrebúva omnoho viac), ale zároveň zväčšujú tvoju stabilitu.Zasnežený, zľadovatený alebo podmáčaný terén dokáže poriadne zamávať s našou stabilitou a vtedy poslúžia práve paličky, o ktoré sa vieš poriadne zaprieť. Na výber je viacero možností, či už dvojdielne alebo trojdielne, teleskopické alebo pevné.
Čelovka
V zimnom období je dobré mať pri sebe vždy čelovku, napriek tomu, že neplánuješ žiadny nočný trek. Tma prichádza v zime naozaj skoro a aj najmenší problém môže túru predĺžiť a ty sa ocitneš v tme. Pri pomyslení „veď si posvietim mobilom“ si treba uvedomiť, že mrazy a nízke teploty vybíjajú baterku telefónu oveľa skôr a ocitnúť sa v horách bez svetla a ešte aj s vybitým mobilom nechce asi nikto.Na mobile si tiež treba sledovať stav baterky. V zime ti vonku telefón nemusí vydržať tak dlho, ako si zvyknutý, napriek tomu, že ho budeš šetriť a príliš nefotiť, resp. netočiť. Ak však vieš, že mobil budeš počas väčšiny turistiky používať, nie je na škodu prihodiť aj powerbanku.
Netreba zabúdať, že baterku nám vybíja aj využívanie mapovej aplikácie, s ktorou v súčasnosti pracuje väčšina turistov. Nie je na škodu mať so sebou klasickú papierovú mapu, ktorú vieš použiť v prípade vybitého mobilu.
Lekárnička a uchovanie tepla
Počas akejkoľvek túry by mal tvoj batoh obsahovať aj lekárničku. Na výber je množstvo rôzne veľkých lekárničiek od tých najzákladnejších až po väčšie a rozšírenejšie. Dôležité je svoju lekárničku poznať, poznať jej obsah a vedieť s ním narábať.Vhodným doplnkom zimnej lekárničky je izolačná termofólia. Tá slúži na zateplenie osoby a uchovanie tepla pri tele. V zime aj obyčajné vyvrtnutie členka môže spôsobiť komplikácie v podobe napr. podchladenia. Kým kráčaš, telo sa zahrieva a produkuje teplo, avšak akonáhle zastavíš, pocit chladu sa dostaví veľmi rýchlo, čo môže byť pri zranení nebezpečné a tvoj organizmus sa môže podchladiť.
Na zahriatie tiež poslúžia teplé tekutiny, ktoré je najlepšie mať so sebou v termoske v podobe čaju s medom alebo cukrom.
Zimná turistika je krásna a ponúka jedinečné zážitky. Avšak zasnežené hory vedia byť poriadne zradné a niekedy aj nebezpečné, preto svoju prípravu a výbavu nepodceň!
Začínaš s turistikou a chceš vedieť viac? Pomoc nájdeš v seriáli článkov „Ako na turistiku“, kde rozoberieme všetky dôležité témy od úplných základov.