jachmel na boso nie, ale minimalisticke ano. Ja som vsetky tenisky aj na bezne nosenie vymenil za minimalisticke a nemam ziaden problem. Vlastne uz ine ani nechcem. Moja topka na kazdodenne nosenie su Wildling Tanuki Yoru.

Z klasickych mi este ostali zero drop so sirokou spickou - altra escalante racer a topo magnifly. Tie pouzivam aspon na kolobezku.

Prve bezecke na cestu som mal hoky clifton - rezalo mi to chodidla a boleli ma z toho kolena.
Moja osobna skusenost je, ze cim viac tlmenia, tym viac som citil kolena

Na trail som pouzival la sportiva akasha. Tie boli super ale pri zavodnom tempe opat krvave prsty na nohach :D a neskor som si oblubil xero speed force

Btw: nejde mi do hlavy trailova obuv s 2cm podkovou na styl hoka. Ved to je na vyvrtnutie clenka ako stvorene
10.01.2024 - 07:31:34
03
Buď človek behá v topánke v veľkým tlmením, vtedy vlastne svaly v chodidle v podstate nejak výrazne "nefungujú", lebo nie sú nútené fungovať, alebo behá naboso resp. v minimalistickej topánke a vtedy tie svaly sú nútené pracovať. Samozrejme netvrdím, že človek čo štyridsať, päťdesiat rokov chodí v topánkach s vysokým dropom a veľkým tlmením bude schopný behať v minimalistických topánkach /napr. ja ;) /. To je skôr pre mladších, ideálne začať od detstva.
Čo sa týka výkonových bežcov, tak v nedávnej minulosti bola prax taká, že v tréningová obuv s tlmením, preteková s minimálnym tlmením, nízkou podrážkou, lebo vlastne to tlmenie znamenalo nejakú stratu energie pri dopade a následnom odraze . To sa zmenilo vývojom nových topánok s karbonovými platňami v podrážke a pretekové modely majú niekoľkocentimetrovú podrážku.....ale pochybujem, že je to pre zdravie chodidla to najlepšie
10.01.2024 - 09:46:57
02
Ked mas niekolko cm vysoku podrazku, tak mas dlhsiu nohu a tym padom mas dlhsi krok a teda prejdes za rovnaky pocet krokov dlhsiu vzdialenost, ako ked mas milimetrou podrazku. Dobre vravim?
10.01.2024 - 10:08:33
00
nie, musel by si mať aj dlhšie svaly a šľachy, dlhší krok je kvoli väčšiemu pruženiu, keby si bežal v 5 centimetrov vysokých drevákoch nič nezískaš, musel by si mat aj o tolko dlhšie
svaly, šlachy
10.01.2024 - 10:10:58
01
ivan ved niektori tak v nich aj vyzeraju. Ked si totalny zaciatocnik bez techniky behu kupi carbonky, tak ne to celkom usmevne pozeranicko....(cest vynimkam)
11.01.2024 - 07:36:38
00
tak ten karbon funguje efektívne až od určitej malej váhy bežca a od jeho určitej vyššej rýchlosti behu, co sa týka techniky behu tak tá je čiastočne závislá od štýlu teda vrodených predpokladov - somatotyp


Naposledy upravil Hosť dňa 11.01.2024 - 07:46:36, celkovo upravené 1 krát.

11.01.2024 - 07:43:02
00
bladerunner Mas pravdu. Minimalisticka obuv nie je pre kazdeho. Ja to osobne neodporucam uz ani znamym ktorych dobre poznam. Nedaju si poradit a hned behaju objemy ako s 2cm tlmenim a vysokym dropom :). Poznam pacientov ktori su schopni behavat "dlhodobo" cez velku bolest aj keby svietili vsetky varovne kontrolky :tmi: .

Naopak na trailove behy to budem odporucat vzdy. Tam tlmenie nema az taky velky zmysel. Preferujem ked teniska (minimalisticka) s ohybnou podrazkou kopiruje povrch po ktorom bezim. Nebudem ani pocitat kolkokrat som si vyvrtol clenok ja osobne ked som behal po nespevnenom povrchu s podpetkom na styl hoka a podobne.... Naopak sa nepamatam kedy som si naposledy vyvrtol clenok s bosou nohou

Tiez si pamatam ze este par rokov dozadu trenovali bezci na drahe s minimalistickou obuvou s hrotm, ale nemam momentalne prehlad ako to je teraz. Pokrok s karbonovymi platnami v podrazke zatial na vlastnej kozi posudit neviem. Ked som sa o to naposledy zaujimal, tak cena / vydrz bola zalozstna a pre hobikov s pr 40 minut na 10 km je to za mna waste of money.

Dolezite je tenisky striedat a nebehat v jednom pare kazdy den po cely rok. Aj niektori top bezci zaraduju castokrat aspon raz do tyzdna kratky beh na boso po trave, pripadne v minimalistickych teniskach.
11.01.2024 - 07:44:24
03
co sa týka bladerunnerovej úvahy tak vysoké tlmenie + karbon nemajú žiadny negatívny zdravotný efekt, co sa týka striedania obuvi tak to neni tiež potrebné, treba len behať vo vhodnej obuvi - s dostatočným tlmením a behanie na boso ? :fubar:
11.01.2024 - 07:50:59
00
Hosť napísal:
tak ten karbon funguje efektívne až od určitej malej váhy bežca a od jeho určitej vyššej rýchlosti behu, co sa týka techniky behu tak tá je čiastočne závislá od štýlu teda vrodených predpokladov - somatotyp

To si niekde vycital, alebo mas nejake osobne skusenosti? Udaj min. vahu bezca a rychlost od kedy karbon funguje efektivne. Zaujima ma to.
11.01.2024 - 08:46:09
00
dellax Bezne nosenie a beh su dve rozdielne veci. Na bezne nosenie aj ja oblubujem minimalisticke boty, resp. velmi rad chodim bosy. Najradsej mam Xero Genesis. Kedysi velmi davno som skusal aj behavat (aj v tych Xero sandaloch) a do urciteho objemu sa dalo. Pri behu naboso sa dobre uci technika. No ale skoncil som pri objemoch 40km/tyzden. Potom opakovane prichadzali zapaly holennych sliach.
11.01.2024 - 08:46:44
00
lakko napísal:
To si niekde vycital, alebo mas nejake osobne skusenosti? Udaj min. vahu bezca a rychlost od kedy karbon funguje efektivne. Zaujima ma to.



vypocital, ešte raz a čítaj s porozumením - ,,efektívne,, ,karbón funguje s rozdielnym efektom podľa váhy bežca a jeho rýchlosti behu, čím väčšia váha a menšia rýchlosť tým menší je efekt zvýšenia rýchlosti pri karbonovej podrážke

pri vyššej rýchlosti behu je zlepšenie efektívnejšie lebo napr. pri maratone za 4 hodiny sa s Next 3 % rýchlosť zvýši o 0,088 m/s kým pri maratóne za 2 hodiny až o 0,186 m/s, priemerná váha maratóncov s cca 2 hodiny je 58 kilo, priemerná váha maratóncov s cca 4 hodiny je 75 kilo, čím menšia je váha bežca tým efektívnejšia je karbónová podrážka
11.01.2024 - 08:52:49
00
To dava logiku tie "drahe srandicky " sa vyrabaju pre sportovcov co uz nieco ovladaju = rychlost. Efektivita kvalitneho biku ci tenisiek stupa s urovnou sportovca. "Hitech" veci su testovane a vyrabane aby nas posuvali o ten krocik dalej. Vzdy sa ale pousmejem ked vidim ako na maratonoch ma uz snad polovica bezcov najdrahsie tenisky ale ledva behaju pod 4-4,30 na km myslia si ze ta teniska ich urobi rychlim?
12.01.2024 - 07:25:59
00
čo by som ja dal zato, keby som maratón bežal tempom 4-4:30 :) keď som pred dvomi rokmi behával zhruba 5:00 tak som mal pocit že lietam :) ale možno keď si raz kúpim poriadne cestné tenisky tak sa vrátim aspoň tam
12.01.2024 - 07:29:40
00
je to marné, ... ešte raz si aj s lakkom, ... s porozumením prečítaj predchádzajúce dva príspevky, karbonové tenisky neurobia hobíka s tempom 5:00 min/km rýchlym, len menej pomalým
12.01.2024 - 08:09:26
00
infinitipp napísal:
.... Vzdy sa ale pousmejem ked vidim ako na maratonoch ma uz snad polovica bezcov najdrahsie tenisky ale ledva behaju pod 4-4,30 na km myslia si ze ta teniska ich urobi rychlim?

Riadne prehanas, tempo 4:00-4:30 min/km bezia bezci s cielovymi casmi 2:49-3:10 hod a to zase nie su len obycajny bezci a na SVK maratonoch ich zase az tak vela nebeha. Minuly rok na MMM ich bolo cca 300 z cca 4000 startujucich maratoncov. Pisal som vyssie, ze mam viac modelov bezeckej obuvi na cestu karbon-nonkarbon. Rocne v nich nabeham 1400 km, tak si dovolim tvrdit ze trepes hluposti. Karbonova teniska pomoze aj 80 kilovemu bezcovi, ktory bezi avg tempo 5:00/km t.j. cca 3:30hod cielovy cas. Karbonove modely nie su len na zrychlenie tempa, ale nohy po maratone su v uplne inom stave, ako ked ho odbehnes v nekarbonovom modely. Nie som "bezec" ani uz nikdy nebudem, ale citim rozdiel ked jeden den bezim v Nike Fly3 (bez karbonu) a druhy den v Nike Vaporfly Next 2 (karbon). Rozdiel v tempe je u mna cca 10 sek/km pri rovnakych wattoch. Nikde som to nevycital, ani mi to nikto nepovedal, mam to osobne vyskusane.
12.01.2024 - 12:10:54
03
keyboard_arrow_up