Chladné dni, teplé labky - odlišnosti medzi zimnou a letnou turistikou so psíkom

Si skúsený turista psičkár a letnú turistiku si obaja užívate? Zima, sneh, ľad a zlé podmienky ste ešte neokúsili? Prejdi si so mnou rozdiely letnej a zimnej turistiky so psíkom.

Turistika so psom je pre mňa srdcovka. Nie je pre mňa nič krajšie ako sa túlať v horách s havušákom. Vnútorný pokoj, ticho, pozerať sa na radosť havušáka, to je úplne iný zážitok, ako si vychutnávať hory a turistiku sama alebo s kamošmi.

No kým v lete mi stačí kuknúť na počasie, zbaliť malý batoh s oblečkom, dobrotami, vodou, mlskami a vyraziť, v zime je to už trošku viac prípravy a rozmýšľania.

Chlad, sneh, vietor a kratšie dni si pýtajú dôkladnejšiu prípravu, hlavne keď beriem aj psíka. Ak plánuješ vyraziť so svojím štvornohým priateľom na zimnú túru, je dobré poznať hlavné rozdiely medzi letnou a zimnou turistikou – a hlavne vedieť, ako sa na ne pripraviť.

zimná turistika, turistika so psom, zimná turistika so psom, so psom na turistikuzimná turistika, turistika so psom, zimná turistika so psom, so psom na turistiku

Počasie a podmienky

V lete sa pri plánovaní túry môžeš spoľahnúť na relatívne stabilné počasie, aj keď občasná letná búrka ťa môže prekvapiť. Zmokneš ty, zmokne psík, no relatívne rýchlo obaja uschnete. V zime je situácia úplne iná a počasie sa môže veľmi rýchlo zmeniť. Ak hlásia silné sneženie, vietor alebo príliš nízke teploty, psíka radšej nechaj doma a zváž, či aj ty radšej túru neodložíš na inokedy.

Máte naozaj dobre natrénované a zvláda tvoj psík zimu celkom dobre aj pár hodín? Neomŕzajú mu labky? Nevbíja sa mu sneh do kožucha a srsti na labkách? Nepraská mu koža od zimy a mrazu na bruškách labiek? V závislosti od plemena, fyzickej kondície a veku psíka by si mal zvážiť, či psíkovi bude stačiť reflexná vestička a postroj.

Aj keď sa počas túry pes hýbe a nevníma chlad, pri dlhšom státí môže rýchlo vychladnúť.
Je viac zimomravý, menej tukom obalený alebo má kratšiu a nie až takú hrubú podsadu? Určite odporúčam obliecť aj niečo extra ako je len vestička proti vetru a snehu. Zateplená vesta alebo kabátik na chrbát a labky okrem udržania lepšieho tepelného komfortu vedia psíkovi zabezpečiť aj stabilnejšiu teplotu.

zimná turistika, turistika so psom, zimná turistika so psom, so psom na turistikuzimná turistika, turistika so psom, zimná turistika so psom, so psom na turistiku

Nezabúdaj, že aj psíkovi môže byť zima. Snaž sa robiť pravidelné krátke zastávky namiesto dlhého oddychu na jednom mieste, aby si udržal psíka v pohybe a nepodchladil sa. Ak vidíš, že je unavený, trasie sa, ťažko dychčí, môže to značiť príznaky podchladenia.

Vietor dokáže pocitovo znížiť teplotu aj o 10 stupňov a rýchlo teba aj tvojho psa podchladiť. Psík sa ti za natretie labiek krémom proti extrémnym teplotám alebo natiahnutie topánok určite odvďačí. Nezabudni zbaliť do batoha lekárničku a extra podložku na oddych aj pre psíka. Na ľade alebo snehu môže za pár minút vychladnúť až premrznúť.

zimná turistika, turistika so psom, zimná turistika so psom, so psom na turistikuzimná turistika, turistika so psom, zimná turistika so psom, so psom na turistiku

Schodnosť terénu a viditeľnosť chodníkov

V lete sa vieš na túre zorientovať relatívne ľahko. V zime však môžu byť chodníky zasypané hlbokým snehom, takmer neviditeľné. Hlboký prepadávajúci sa, ťažký, mokrý, primrznutý sneh, zľadovatené chodníky, tvrdá krusta, ostré kryštáliky môžu byť pre teba aj psa nekomfortné až nebezpečné. Ak plánuješ zimnú túru, vopred si over trasu, popozeraj aktuálne fotky od ostatných turistov a zváž, či sú pre teba aj psíka vhodné podmienky.

Je chodník prešliapaný alebo chceš ísť málo navštevovanou turistickou trasou? Chodia po chodníku aj skialpinisti? Zvoľ si trasu, ktorú poznáš z letných mesiacov a ty aj so psíkom ju bez problémov zvládnete. Ak ideš do menej známeho terénu a veľmi dobre trasu nepoznáš, zvoľ si relatívne často navštevovanú ľahšiu trasu s menším prevýšením a nie príliš dlhú.

Nezabudni, že ty si vieš nasadiť aj v šmykľavejších podmienkach nesmeky alebo mačky, no tvoj psík takú možnosť nemá. Ty môžeš použiť paličky na udržanie stability, no ak sa šmykne psík, musíš mu pomôcť. Papučky sú určite pre niektoré plemená do mrazivých podmienok na ochranu labiek základom.

V hlbokom, ťažkom, mokrom snehu treba zvážiť, či sa radšej neotočíte. Len párkrát sme išli s havušákom neprešliapaným chodníkom v mokrom a ťažkom snehu. Po pár metroch mi aj husky, čo štandardne nemá problém ťahať, na vôdzke stál za zadkom a čakal, kedy mu prešliapem cestu. O tom, že sme obaja boli po pár hodinách a prejdenom ledva kilometri celí mokrí a unavení, už ani nehovorím.

zimná turistika, turistika so psom, zimná turistika so psom, so psom na turistikuzimná turistika, turistika so psom, zimná turistika so psom, so psom na turistiku

Dĺžka dňa a rýchly nástup noci a tmy

Letné túry majú jednu veľkú výhodu. Dni sú naozaj veľmi dlhé. V zime rátaj so svetlom maximálne do 16-tej. Chodníky môžu byť zasypané snehom, značky menej viditeľné a navyše hrozí, že pod vrstvou snehu nevedomky vkročíš ty alebo tvoj psík na zamrznutý potok, nebezpečný svah, ľad pod napadnutým snehom. Psíkovi sa môže labka prepadnúť do kríčka pod snehom alebo do kosodreviny.

Pre psíka je skvelým doplnkom v noci LED svietiaci obojok, postroj, vôdzka alebo vesta s reflexnými prvkami, aby si ho s čelovkou videl aj v tme.

V zime je síce všade sneh, no psy sa ho nevedia dostatočne „napiť“.
Ak sa zdržíš a zostaneš na túre dlhšie, priprav sa na to, že po západe slnka teplota klesne. To môže byť problém nielen pre teba, ale hlavne pre psa. Aj keď sa počas túry pes hýbe a nevníma chlad, pri dlhšom státí môže rýchlo vychladnúť. Ak vieš, že návrat budete mať za tmy, vezmi pre psa extra izolačnú vrstvu, aby neprechladol. Ak sa náhodou stratíš alebo musíš dlhšie čakať, hľadáš cestu, vytiahni pre psa teplú vrstvu a daj mu niečo na zjedenie. Trávenie mlsky mu pomôže udržať si teplotu.

zimná turistika, turistika so psom, zimná turistika so psom, so psom na turistikuzimná turistika, turistika so psom, zimná turistika so psom, so psom na turistiku

Niektoré psy sú v noci pokojné a nemajú problém ísť po tme, iné sa môžu v lese alebo v neznámom prostredí cítiť neisté. Ak si v noci na horách, môže teba aj tvojho psa premôcť stres. Ticho, tiene a neznáme zvuky môžu psa stresovať, čo môže viesť k nervozite alebo neochote pokračovať v ceste. Maj psíka radšej na vôdzke, hlavne ak je ľahko ľakavý alebo uteká za každým šuchnutím. V neznámom teréne je lepšie ho mať pod kontrolou.

Ak je nervózny a vystresovaný psík, ver tomu, že budeš viac vystresovaný aj ty. Ak pes nie je zvyknutý na pohyb v tme, začnite najskôr večernými prechádzkami v lese alebo na jednoduchých chodníkoch v okolí. Neraz sa stalo, že pri prvom šuchnutí havušák nastražil uši a začal vetriť a ja už som „videla” medvediu rodinku alebo svorku „besných“ horských kôz, alebo bielych chodcov ako nás idú napadnúť.

Na psíka hovor pokojne, upokojuj ho chlácholivým slovom (aj seba) a udržiavaj optimistickú atmosféru, aby cítil, že všetko je v poriadku. Určite nezrýchľuj, zbytočne sa neponáhľaj, aby ste sa nešmykli.

zimná turistika, turistika so psom, zimná turistika so psom, so psom na turistikuzimná turistika, turistika so psom, zimná turistika so psom, so psom na turistiku

Prístup k vode a výdaj energie

V lete je voda dostupnejšia. Potoky, horské bystriny, jazerá či pramene. Samozrejme, vždy musíš mať dostatok vody pre seba aj pre psíka so sebou v batohu. V zime síce môže byť všade naokolo sneh, no psy sa ho nevedia dostatočne „napiť“.

Aj napriek tomu, že havúšik je huskáč a „pochniape“ trocha snehu, potrebuje sa napiť vody. Sneh obsahuje veľmi málo vody a psie telo potrebuje veľa energie na zohrievanie snehu na vodu. Ľadová voda môže spôsobiť psíkovi aj problémy so žalúdkom. Pri dlhších túrach by pes mohol ľahko skončiť dehydratovaný, čo vedie k únave, svalovým kŕčom a problémom s termoreguláciou.

Psík potrebuje dostatok vody s relatívne normálnou teplotou. Nie ľadovej, skoro zmrznutej vody. Je dobré niesť v termoske nielen teplý čaj pre seba, ale aj termosku s letnou vodou pre psíka. Nenechávaj hydratáciu na poslednú chvíľu. Aj keď sa zdá, že pes v zime smäd necíti, ponúkaj psíkovi vodu pravidelne, najmä pri dlhších túrach. Ak sa psíkovi nechce piť, môžeš mu do vody pridať trošku vývaru, aby ho motivoval k pitiu. Dávaj pozor, ak chce piť psík zo zamrznutého potoka. Môže sa prepadnúť pod ľad, namočiť sa, podchladiť alebo si zraniť labku na ľadových kryhách.

zimná turistika, turistika so psom, zimná turistika so psom, so psom na turistikuzimná turistika, turistika so psom, zimná turistika so psom, so psom na turistiku

Chôdza v hlbokom snehu vyžaduje viac sily a energie, pes sa brodí cez vrstvy snehu, niekedy po brucho a niekedy mu ani hlavu nevidno. Ak je sneh ťažký a mokrý, pes sa v ňom rýchlo unaví, každý krok je pre psíka oveľa náročnejší. Ak sa dlhšie zastavíte alebo ak je veľmi veterno, telo psa sa musí viac snažiť, aby sa udržalo v teple. Keď kráčate rovnakú trasu v zime ako v lete, zimná túra bude pre psa náročnejšia.

Ak vidíš, že sa rýchlo unavuje, plánuj skôr kratšie výstupy alebo vyberaj trasy s menším prevýšením, dobre vyšliapaným chodníkom a s možnosťou úkrytu pred snehom a vetrom. Pri dlhších trasách rob častejšie krátke prestávky, nenechaj psíka sedieť v snehu a na ľade. Zober psíkovi podložku, daj sa psíkovi napiť, prihoď mlsku. Skontroluj stav labiek, srsti, pozoruj ako psík dýcha, či sa netrasie. Ak psík častejšie zastavuje, nemá toľko energie ako štandardne, ak si ľahne do snehu, je to jasný znak únavy. Zváž, či nie je načase sa otočiť a ísť domov do tepla.

zimná turistika, turistika so psom, zimná turistika so psom, so psom na turistiku
Počas zimných túr je dobré psíkovi pred aj po túre pridať do jedla niečo výživnejšie. Tuky sú v zime obzvlášť dôležité, poskytujú dlhodobý zdroj energie. Dobrou voľbou je lososový alebo iný rybí olej pre psíky. Super je aj sušené mäso s vyšším obsahom tuku. Psík ocení rýchly zdroj energie ako sú malé kúsky sušeného mäsa, kúsok syra alebo špeciálne psie mlsky s vyšším obsahom tuku. Takéto maškrty môžu psíkovi pomôcť udržať si energiu aj počas túry.

Zimná turistika so psom je nádherný zážitok, ak si na ňu správne pripravený ty aj tvoj psík. Hoci je náročnejšia ako letná, s dobrým plánom, tréningom a vybavením si turistiku v zime vychutnáte obaja naplno.

Oblečte sa, zbaľ batoh, nachystaj termosky a mlsky a hor sa do zimnej krajiny.
Zdroj fotografií: archív autorky
report_problem Našiel si v texte chybu?
ziriane 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Ako na turistiku: Priprav sa na zimnú turistiku so správnou výbavou
Chceš vyraziť do zasnežených hôr a rozmýšľaš, čo všetko si zbaliť? Poď sa pozrieť na zoznam vecí, ktoré sa ti na zimných dobrodružstvách zídu.
Strach a rešpekt v horách - ako prekonať obavy a vybudovať si sebavedomie
Zvládnem to? Som na to pripravená? Nemala som si zobrať ponožky naviac? Alebo nesmeky? Čo ak to nezvládnem? Možno poznáš ten pocit - strach. Hory ťa nechcú vystrašiť. Chcú ti ukázať, aký si silný.
Ako na turistiku: Správne vrstvenie - výber prvej vrstvy
Potrebuješ si zaobstarať funkčnú prvú vrstvu? Poradíme ti s výberom.
keyboard_arrow_up