Ako na beh: Čo si obliecť na tréning v chladnejších dňoch
V tomto článku sa pozrieme na to, čo sa ti bude hodiť do chladných jesenných a zimných dní. Beh je totiž úžasný v tom, že sa dá praktizovať celoročne.
Nadšenie z behu nemusíme stratiť ani s príchodom studenších dní. Stačí svoj šatník trošku doplniť a vybiehať môžeš aj v drsnejšom počasí. Vietor, dážď či nízke teploty ťa tak nemusia odradiť a tenisky rozhodne neodkladaj až do jari.Materiály a vrstvenie
V predchádzajúcom článku sme sa pozreli na základné kúsky bežeckého oblečenia a ich materiály. V chladnom počasí je ešte dôležitejšie udržať telo v suchu. Opäť teda dominujú syntetické materiály, ktoré sú priedušné a skvele odvádzajú pot.Z tých prírodných dobre poslúži merino, má prirodzenú termoreguláciu a v chladnom počasí zahrieva. Vďaka antibakteriálnym vlastnostiam tiež odoláva pachom a nemusí sa prať tak často. Prípadne výrobcovia oblečenia kombinujú zmes syntetiky a merina, ktorou sa dosiahne spojenie všetkých naj vlastností. Na bavlnu však opäť zabudni.
Čím nižšia je teplota vonku, tým viac vrstiev oblečenia potrebujeme. Koľko vrstiev si oblečieš a aké doplnky si na beh vezmeš, záleží najmä od pocitov a schopnosti znášať chlad. Treba nájsť kompromis medzi potením a pocitom chladu.
Telo sa pri pohybe rýchlo zahreje a všeobecne by sme mali vybiehať oblečení tak, akoby vonku bola teplota o 10 stupňov vyššia. Práve vrstvenie ti vie zabezpečiť požadovaný komfort. Dôležité je tiež vybrať si oblečenie, ktoré veľkostne dobre sedí, nikde nereže a neodiera a umožňuje voľný pohyb.
Ako vrstviť v hornej časti tela
Základnou vrstvou je funkčné tričko s krátkym alebo dlhým rukávom. Je fajn, keď táto vrstva čo najviac prilieha k telu, lebo tak lepšie drží teplo a odvádza od tela pot.Ďalšou, druhou vrstvou, je zateplený top s polovičným zipsom alebo celorozopínateľná mikina. Funkčné zóny zabezpečia, že citlivejšie časti tela sú lepšie chránené a tie, kde sa viac potíme, sú odvetrané. Variantom môže byť aj termo tričko s dlhým rukávom, na ktoré si oblečieš voľnejšie tričko s krátkym rukávom.
Ak je veterno alebo teplota klesne pod nulu, ako tretiu vrstvu obliekame vestu či bundu, ktorá chráni pred vetrom a chladom, no má stále veľmi dobrú priedušnosť. A tiež zbaliteľnosť, často sa zmestí do dlane či vrecka. Ak ťa premohne chlad, stačí na seba dať fukerku a pocit sa výrazne zlepší aj bez druhej vrstvy.
V prípade dažďa alebo sneženia by táto vrstva mala byť vodoodolná, priedušnosť je síce nižšia, no pred vodou spoľahlivo ochráni.
Ako kombinovať spodné vrstvy
V chladnom počasí je nutné chrániť aj členky a lýtka, preto nízke ponožky radšej nechaj doma. Vhodné sú stredné a vysoké ponožky alebo podkolienky, ktoré ochránia celú spodnú časť nohy. Ich hrúbka záleží od vonkajšej teploty a individuálnej potivosti. Aj v chlade sa chodidlá môžu potiť a vlhkosť môže viesť k otlakom.V šatníku každého bežca by sa mali určite nachádzať dlhé legíny. S nimi spokojne odbeháš celú zimu. Ak by udreli mrazy, môžeš stehná zatepliť kraťasmi voľnejšieho strihu (alebo športovou sukňou), ktoré natiahneš na legíny. Pokiaľ je beh tvojou hlavnou aktivitou, využiješ aj legíny pod kolená do prechodného obdobia. A zateplené legíny do snehu a mrazov.
Ideálne je, ak nohavice majú aj vrecká alebo zabudovaný bežecký opasok na drobnosti ako kľúče, gél, vreckovky. Vodoodolné či vetruvzdorné nohavice na tréning do mesta nie sú potrebné. Ak chceš ale vyraziť na trail a čakajú ťa premenlivé podmienky, je fajn mať „šušťáky“ v zálohe. Spolu s vodoodolnou bundou sa často vyžadujú ako povinná výbava aj na letných pretekoch vo vysokých horách.
Doplnky – zaberú málo a dajú veľa
Pre celoročné tréningy sa oplatí zainvestovať do doplnkov, ktoré sú ľahko zbaliteľné, sú rýchlym a flexibilným riešením pri zmene pocitovej teploty. A ich obliekanie či vyzliekanie nevyžaduje počas behu zastavovať. Takýmto super doplnkom sú aj návleky na ruky. Keď napríklad bežíš tempo, stiahneš ich na zápästie a počas výklusu si ich opäť natiahneš na paže.Povinnou výbavou na každý beh v chladnejšom počasí by mala byť multifunkčná šatka. Okrem zateplenia hlavy či krku ju vieš použiť aj ako potítko na zápästí.
V chladnom počasí telo odvádza krv do dôležitých orgánov z tých menej dôležitých. Preto nám aj počas behu často omŕzajú prsty a treba myslieť na rukavice. Tenké prstové s návlekmi proti vetru alebo palčiaky, kde sa prsty vzájomne ohrievajú.
Ďalším dôležitým regulátorom teploty je hlava. Čelo a uši ochráni čelenka, ktorá môže mať rôznu šírku aj hrúbku. Pre ešte lepšiu ochranu hlavy a dutín sa odporúča čiapka. Aj tenká nezateplená nám beh vie spríjemniť.
Pri behu v lese sa nám do tenisiek často dostávajú rôzne nečistoty. Ak teda nechceš často zastavovať a vytriasať kamienky, ktoré nepríjemne tlačia, poobzeraj sa po tenkých návlekoch na obuv. Hrubšie nepremokavé ťa ochránia aj v snehu, ale nemajú celoročné využitie, lebo noha sa pod nimi v teplejšom počasí bude potiť.
Viď, buď videný a pripravený
Keďže dni sú počas jesene a zimy výrazne kratšie, je dôležité byť viditeľný a dobre vidieť. To znamená mať na sebe reflexné prvky a nezabúdať na čelovku. Kombinácia správneho oblečenia a doplnkov ti zabezpečí, že si beh užiješ a vyhneš sa možným zdravotným problémom.Je teda veľmi dôležité mať so sebou vždy zatepľovaciu vrstvu a doplnky ako fukerku, šatku, rukavice, hoci na samotný beh ich nepoužiješ. Aj pri behu na nás číhajú rôzne nástrahy ako zranenie, hmla a strata orientácie, čo môže viesť k neželaným problémom. Úspešný tréning teda praje pripraveným.
Začínaš s behom a chceš vedieť viac? Pomoc nájdeš v seriáli článkov Ako na beh, v ktorých rozoberieme všetky dôležité témy od úplných základov.
Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre