
Ako si na tom fyzicky? Otestuj sa a zisti pravdu o svojom tele
Chceš vedieť, ako si na tom kondične? Možno ťa to prekvapí alebo ti pripomenie zabudnuté novoročné predsavzatia.
Občas je dobré otestovať, ako funguje naše srdce, ako je na tom naša pravá či ľavá strana tela, či ako je na tom naša celková kondícia. Takže ako? Pripravený dozvedieť sa o sebe nové veci? Toto bude čítanie článku nie také obyčajné. Tento článok ťa pravdepodobne prinúti konať, ak sa chceš o sebe niečo dozvedieť.
Existuje množstvo testových batérií a testov, ktoré nám ukážu naše skutočné pohybové schopnosti a výkonnosť. Niekoľko z nich sme vybrali, aby sme zistili, ako na tom v skutočnosti sme.
Ruffierova funkčná skúška
Ruffierova skúška je jednoduchý spôsob ako zistiť stupeň trénovanosti, funkčný stav kardiovaskulárneho systému či pripravenosť organizmu na záťaž. Výhodou tejto skúšky je nenáročnosť a minimum pomôcok. Stačia ti stopky a pokojné prostredie.Takže ako na to? Skúšku je najlepšie vykonať hneď ráno, ak by si ju išiel robiť po hodinovom behu, výsledky budú skreslené a taktiež ak chceš porovnávať výsledky po určitej dobe, skúšku si sprav v rovnakých podmienkach.
- Sadni si na 5 min. a zmeraj si pulz (SF1) - meria sa 10 sekúnd a násobí sa 6x, zapíš si hodnotu.
- Vykonaj 30 drepov za 45 sekúnd a okamžite zmeraj srdcovú frekvenciu (SF2).
- Sadni si na 1 min. a zmeraj opäť pulz (SF3).
Výsledok Ruffierovej skúšky zistíš nasledovne:
R1 = [ (SF1 + SF2 + SF3) - 200] / 10
Hodnota, ktorá ti vyšla, predstavuje funkčný stav tvojho organizmu.
- Do 3,0 - výborný funkčný stav,
- 3,1 - 7,0 - dobrý funkčný stav,
- 7,1 - 12 - priemerný funkčný stav,
- 12,1 - 15,0 - slabý funkčný stav,
- Nad 15,1 - veľmi slabý funkčný stav.
Cooperov test
Klasická neobľúbená dvanásťminútovka, ktorú si snáď každý pamätá z hodín telesnej. Avšak povie nám veľa. Patrí medzi testy vytrvalostnej výkonnosti a taktiež pomocou nej vieš zistiť aj hodnoty VO₂ max.Ako na to? Nájdi si bežeckú dráhu alebo miesto, kde rád beháš - mala by to byť rovinka, poriadne sa rozcvič, rozohrej, zapni hodinky a 12 minút si drž stabilné tempo. Tak ako? Koľko sa ti podarilo zabehnúť? Nebodaj si bol taký rýchly a odbehol si 12-minútovku za 9 minút?

Čo moje VO₂ max?
Keď už máš odbehnuté, výsledky využi z dvanásťminútového behu aj na výpočet VO₂ max, o ktorom sme sa bavili aj v minulom článku.VO₂ max = (odbehnutá vzdialenosť v metroch - 504,9 ) / 44,73
A čo ti vlastne povie táto hodnota? Ukáže ti maximálne množstvo kyslíka, ktoré je tvoje telo schopné využiť počas 1 minúty aktivity, pričom platí, že čím je číslo vyššie, tým lepšie.

Ploché nohy, či nie?
Určite už každý počul o plochých nohách. Či sa nám ich podarilo získať, alebo sme sa s nimi narodili, ide o zníženie či už pozdĺžnej, alebo priečnej klenby, prípadne oboch.A ako teda zistiť, či máme plochú nohu? Budeme potrebovať farbu (prípadne vodu), ktorou si potrieme nohu, spravíme odtlačok. Zmeriame šírku (Š) chodidla v najužšom mieste odtlačku. Meriame dĺžku (D) odtlačku chodidla bez článkov prstov. Hodnoty dosadíme do vzorca:
i = (Š x 10) / D

Čo ti vyšlo? Ak hodnota indexu i je do 1,6 - tvoja klenba je správna, ak je index i väčší ako 1,7, signalizuje to ploché nohy. No nezúfaj, existuje množstvo cvičení, ktoré sú určené práve na tento problém.
Som skutočne pravák alebo ľavák, alebo niečo medzi?
Mám v športe väčšiu výhodu, ak som ľaváčka? Poďme sa spoločne pozrieť, trošku zahrať a zistiť, či sme praváci, ľaváci alebo nemáme vyhranenú lateralitu. Výsledky jednotlivých úloh si zapisuj a nakoniec si to spoločne vyhodnotíme. Ak pracuješ ľavou rukou, zapíš si Ľ, ak pracuješ pravou rukou, zapíš si P a ak striedavo, zapíš si A.- Zavri oči a zopni si ruky bez rozmýšľania. Ruka, ktorej palec je na vrchu je dominantná.
- Predstav si, že bežec prichádza k cieľovej rovinke a ty ho chceš povzbudiť tým, že zatlieskaš. Dominantná ruka je aktívna, druhá ruka slúži ako podložka. A ak tlieskaš oboma rukami, zapíš si A.
- Zober papier, dve ceruzky a ideme si kresliť. Súčasne kresli jednou rukou štvorec, druhou kružnicu. Na ktorú ruku sa viacej sústredíš? Ktorá vyžaduje viac jemnosti a presnosti? Dominantná ruka strhne druhú ruku do rovnakej činnosti. Takže nakoniec nakreslíš buď dva štvorce alebo dve kružnice.
- Zober tri zápalky, cez dve paralelne ležiace polož jednu naprieč. Ktorou rukou zdvihneš vrchnú zápalku bez toho, aby sa spodné nepohli? Nezabudni, môžeš použiť len palec a ukazovák danej ruky. A ak sa pustíš do dvíhania zápalky oboma rukami, zapíš si A.
- Teraz budeš potrebovať parťáka. Jeden z vás si spojí ruky a vystrie pred seba. Druhý sa mu ich jednou rukou snaží zatlačiť k zemi. Nezabudni si zapísať, ktorá ruka bola aktívna.
- Poškrab sa na uchu, na nose, na brade, chyť si koleno. Medzi jednotlivými úkonmi si daj chvíľu prestávku. Dominantná je tá ruka, ktorá vykonala všetky úkony. Ak aspoň raz použiješ druhú ruku, zapíš si A.
- Poď sa zamknúť - vezmi kľúčik a zamkni dvere. Ktorú ruku si použil?
- Postav sa čelom ku stene. Pokús sa dočiahnuť čo najvyššie, akoby si chcel chytiť strop.
Keď máš testy spravené, výsledky zapísané, už nám zostáva len zistiť výsledok. Ten zistíme jednoducho:
DQ = [(P + A/2) / N] x 10
(DQ - kvocient pravorukosti, P - súčet výkonov pravou rukou, A/2 - polovica úkonov vyhotovených oboma rukami, N - počet všetkých vykonaných testov)
Tak ako? Si pravák, ľavák alebo máš nevyhranenú lateralitu?
- P vyhranené, výrazné praváctvo, DQ = 100 – 90,
- P- menej vyhranené praváctvo, DQ = 89 – 75,
- A nevyhranená lateralita (ambidextria), DQ = 74 – 50,
- L- menej vyhranené ľaváctvo, DQ = 49 – 25,
- L vyhranené ľaváctvo, DQ = 24 – 0.
Poznanie vlastnej laterality nám pomáha lepšie rozumieť, ako naše telo funguje, odhaliť pohybové asymetrie a efektívnejšie plánovať tréningy. To môže zlepšiť výkon, predísť zraneniam a zabezpečiť lepšiu rovnováhu pri športových aktivitách.
Ak si sa dostal až sem, máš za sebou nielen množstvo testov, ale aj dôležitý krok k lepšiemu sebapoznaniu. Nezáleží na tom, či tvoje výsledky boli excelentné, alebo odhalili priestor na zlepšenie. Dôležité je, že si sa rozhodol niečo pre seba urobiť. Tak čo, kam sa posunieš v tomto roku? V čom sa chceš zlepšiť? A ktoré výsledky ťa prekvapili?
Zdroje: Fančovičová - Návody na PC z biológie človeka